AquaBeeTech wprowadza innowacyjne urządzenie do osuszania miodu

Zanim powiemy o spółce AquaBeeTech i jej innowacyjnym rozwiązaniu, kilka słów warto powiedzieć o nawłoci kanadyjskiej, która stanowi istotne zagrożenie dla środowiska naturalnego i jest wymieniana na europejskich listach gatunków inwazyjnych. Występuje ona m.in. na porzuconych pastwiskach i polach, przydrożach oraz innych terenach przekształconych przez człowieka i w zbiorowiskach bylin na brzegach rzek. W efekcie inwazji nawłoci spada różnorodność gatunkowa owadów. Nawłoć zakwita w lipcu i jej kwitnienie trwać może do października, najbardziej intensywne jest od połowy sierpnia do końca września. W momencie kiedy zapylające kwiaty pszczoły powinny przed zimą gromadzić się w ulach i opiekować się młodymi wabione są dużą ilością nektaru i pyłku, intensywnym, słodkim zapachem i żółtym kolorem okazałych kwiatostanów. Przynosząc nektar do ula i porzuciwszy go tam ze względu na obniżającą się temperaturę otoczenia, pszczoły schodzą w głąb ula pozostawiając pszczelarza z niedojrzałym miodem zawierającym dużą ilość wody.

Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez nowopowstałą spółkę AquaBeeTech urządzeniu do mechanicznego osuszania miodu – możliwe będzie zdecydowane skrócenie czasu produkcji miodu oraz zminimalizowanie kosztów niezbędnych przy jego wytwarzaniu. Proces osuszania miodu, a więc czynność niezbędna do tego, by został on dopuszczony do sprzedaży, może trwać nawet dwa dni, a produkt wprowadzony na rynek przez AquaBeeTech skraca ten czas o połowę podobnie jak zmniejsza również o połowę zużycie energii, co z kolei przynosi realne oszczędności dla właścicieli pasiek. Wynalazek autorstwa naukowców z Politechniki Krakowskiej przydatny jest także przy kremowaniu miodu. Urządzenie potrzebuje do skremowania 50 litrów produktu zaledwie 3 godzin, a nie – jak do tej pory – 12 lub 24.

Spółka technologiczna AquaBeeTech, powołana 24 lutego 2020 z pomocą specjalistów z INTECH PK (czyli spółki celowej działającej w branży innowacyjnych technologii i odpowiedzialnej za komercjalizację prowadzonych na Politechnice Krakowskiej prac badawczych), będzie zajmowała się rozwojem technologii osuszania i kremowania miodów oraz pyłków, a także produkcją urządzeń do dehydratacji miodu.

Udziałowcami spółki AquaBeeTech są naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej Dr Inż. Marcin Malec i Dr Inż. Marcin Morawski. W pracach związanych z optymalizacją procesów biznesowych, analizą planu rzeczowo-finansowego oraz obsługą procesu rejestracji spółki brali udział eksperci INTECH PK mgr Izabela Paluch i mgr Krzysztof Oleksy. Prototyp urządzenia wykonany został w ramach prac przedwdrożeniowych realizowanych przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.

Założyciele AquaBeeTech kierują swój produkt głównie do właścicieli małych pasiek, których liczebność w Polsce szacują na około 20 tys. Urządzenie do mechanicznego osuszania miodu jest tańsze, łatwiejsze w obsłudze i poręczniejsze od obecnie dostępnych na rynku maszyn. Dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski planują też dotarcie do zagranicznych odbiorców.

Więcej tutaj:

www.radiokrakow.pl/audycje/pracuja-na-nobla/aquabeetech-czyli-osuszanie-miodu

oraz

https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3343:nowa-spolka-pomoze-pszczelarzom&catid=49&lang=pl&Itemid=944

fot. pixabay.com