Inteligentne wsie – Smart Villages

Promowanie takich „inteligentnych wsi” i oferowanie im wsparcia będzie istotne w następnym okresie programowania.

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich zorganizowała w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi międzynarodowe warsztaty pn. Inteligentne Wsie jako skuteczny sposób na kluczowe wyzwania obszarów wiejskich.

Obecny na tym spotkaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że dla rządu PiS rozwój  obszarów wiejskich jest zadaniem priorytetowym.

– Jak sprawić, żeby ludzie, którzy zdecydują się zamieszkać na wsi czuli się dobrze, byli szczęśliwi i mogli realizować swoje marzenia i plany – zastanawiał się minister.

Już teraz na wielu obszarach wiejskich społeczności organizują się w poszukiwaniu innowacyjnych, inteligentnych rozwiązań lokalnych problemów. W tym kontekście znaczenie „inteligentne” jest dużo szersze niż tylko technologie cyfrowe i obejmuje zakres zagadnień społecznych, ekonomicznych i innowacji środowiskowych.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami coraz szybszych zmian, nie tylko klimatycznych, ale także społecznych, technicznych i technologicznych. Jak zauważył nie wszystko co do tej pory uważano za nowoczesne jest jednocześnie dobre.

– Musimy na nowo zdefiniować co znaczy słowo nowocześnie, aby nie powtórzyć błędów, których skutki obserwujemy dziś w światowym rolnictwie – dodał minister. Podkreślił przy tym różnice jakie występują chociażby w Europie.

– Polska jest ewenementem. Podczas gdy w Portugalii czy Hiszpanii wsie szybko się wyludniają,  w naszym kraju jest tendencja odwrotna. Co roku około 50 tysięcy więcej osób chce przenieść się na wieś, niż wyjechać z niej do miasta – zauważył minister Ardanowski.

– Rekomendacje, które państwo tutaj wypracowujecie są niezwykle ważne pod kątem następnego okresu programowania i udzielania wsparcia – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na zmianę w podejściu do nowych wyzwań.

– Mam nadzieję, że nastąpi rzeczywiste uproszczenie, bo jak dotąd biurokracja niepotrzebnie komplikuje procedury – podkreślił minister.

Dodał, że teraz kraje członkowskie mają proponować swoje, z których będą rozliczane.

– Te pomysły nie mogą zakłócać warunków konkurencji  zaznaczył minister i zwrócił uwagę, że nie może być jednego pomysłu dla wszystkich, bo wieś jest skomplikowanym, bardzo zróżnicowanym organizmem.

– Pomysłu dla konkretnej miejscowości nie wypracujemy odgórnie. To musi odbywać się przy udziale danej społeczności – powiedział minister.

Przytoczył przy tym przykład nowego podejścia do wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich, które na mocy nowych przepisów rozwijają się obecnie w sposób niezwykle dynamiczny.

–  W pół roku od wprowadzenia nowych rozwiązań powstało już ponad 8 tys. kół – zaznaczył minister i dodał, że opracowując przepisy, które przewidują dla nich niewielkie przecież wsparcie finansowe nie spodziewał się takich efektów.

–   Działalność Kół Gospodyń Wiejskich to dobry przykład przedsiębiorczości, pomysłowości na wsi i gotowości do podejmowania nowych wyzwań.

Podejście Smart Villages (inteligentnych wsi) ma bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi.

Warsztaty w Polsce mają na celu stworzenie możliwości wymiany informacji o inicjatywach i społecznościach działających zgodnie z ideą Smart Villages w szczególności w Europie Środkowej. Celem warsztatów jest omówienie, w jaki sposób te doświadczenia można przenieść do naszego kraju oraz zwiększyć znaczenie tej idei w nowej perspektywie finansowej. Smart Villages stwarza nowe możliwości np. poprawy mobilności, rozwoju przedsiębiorczości, korzystania z możliwości jakie daje np. biogospodarka i gospodarka o obiegu zamkniętym, zapewnienia wysokiej jakości edukacji i usług zdrowotnych lub zapobiegania wykluczeniu społecznemu.

Międzynarodowe warsztaty odbywają się w podziale na grupy, które omawiają wdrażanie  Smart Villages w różnych obszarach życia wsi:

  • w rozwiązywaniu problemów transportu i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich;
  • w rozwiązywaniu problemów edukacji, wykluczenia osób starszych i zdrowia na obszarach wiejskich;
  • w wykorzystaniu szans jakie niesie ze sobą biogospodarka (w tym krótkie łańcuchy dostaw żywności, energia odnawialna, Rolnictwo 4.0);
  • w odniesieniu do problemów horyzontalnych na wsi polskiej i europejskiej (dostęp do szerokopasmowego Internetu, dostępność usług cyfrowych, poziom kompetencji cyfrowych mieszkańców).

W zorganizowanych w Warszawie warsztatach uczestniczyli przedstawiciele 11 państw.

 

Źródło: MRiRW