2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin

W grudniu 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin (zwanym dalej „IYPH 2020”) i zaprosiło Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) we współpracy z Międzynarodową Konwencją Ochrony Roślin (IPPC), do zorganizowania Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Głównym celem IYPH 2020 jest podniesienie świadomości ludzi na całym świecie na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może przyczynić się do wyeliminowanie głodu, zmniejszenia ubóstwa, ochrony środowiska i pobudzenia rozwoju gospodarczego.

 

Obecnie, co roku nawet aż 40 procent światowych plonów ulega zniszczeniu przez organizmy szkodliwe dla roślin. W wymiarze finansowym, straty powodowane przez choroby roślin w gospodarce światowej szacowane są na około 220 miliardów dolarów rocznie, a przez szkodniki inwazyjne – około 70 miliardów dolarów.

 

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin jest kluczową inicjatywą, która przyczyni się do budowania świadomości społecznej na temat znaczenie zdrowia roślin w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska i bioróżnorodności oraz stymulacji rozwoju gospodarczego – powiedział Sekretarz IPPC Jingyuan Xia.

Pomimo rosnącego znaczenia organizmów szkodliwych dla roślin, wciąż brakuje środków na  rozwiązanie tego problemu. Mamy więc nadzieję, że proklamowanie Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin stanie się impulsem do zacieśnienia ogólnoświatowej współpracy w celu wsparcia polityki zdrowia roślin na wszystkich poziomach, co znacząco przyczyni się do realizacji Agendy Zrównoważonego Rozwoju – dodał.

Ustanowienie roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin zostało zaproponowane w 2015 r. przez Finlandię. Propozycja ta otrzymała zdecydowane poparcie Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC), Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) oraz 73. Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Ogłaszając rezolucję, Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło FAO, wraz z Sekretariatem IPPC, do sprawowania funkcji głównej agencji odpowiedzialnej za prowadzenie działań, a do rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego wystosowało wezwanie do zaangażowania się w tę inicjatywę na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym. W 2020 roku, na całym świecie odbędzie się tysiące wydarzeń poświęconych tematyce zdrowia roślin.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin to międzynarodowy traktat, który wszedł w życie w 1952 r. i stanowi ramy ochrony światowych zasobów roślin przed stratami powodowanymi przez szkodniki. Obecnie organizacja zrzesza 183 członków. Polska jest sygnatariuszem Konwencji od 1996 r.

 

Dokumenty do pobrania:

 

źródło: www.piorin.gov.pl