Relacja ze szkolenia – Wykorzystanie innowacyjnych technologii w rolnictwie precyzyjnym

W dniach 22 i 23.09.2016 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu odbyło się szkolenie na temat wykorzystania innowacyjnych technologii w rolnictwie precyzyjnym. Szkolenie realizowane było w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Grupa szkoleniowa (46 osób) obejmowała doradców rolniczych – specjalistów produkcji roślinnej, doradców Izb Rolniczych, przedstawicieli Zespołów Szkól Rolniczych, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów  Mleka, rolników oraz osób zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań  w rolnictwie.
 
W pierwszy dniu szkolenia zajęcia prowadzili wykładowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz z firmy Agotechnology ze Szczecina. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się w jaki sposób precyzyjnie z wykorzystaniem satelity sterować rozsiewaczami wysiewającymi nawozy, siewnikami wysiewającymi nasiona, oraz w jaki sposób sterować opryskiwaczem w celu wykonania precyzyjnego siewu, nawożenia i oprysku.
 
W drugim dniu odbyły się warsztaty terenowe w Bednarach na Agro Show prowadzone przez przedstawicieli firm KUHN, John Deere i RAUCH. Prezenterzy wskazali w jaki sposób w praktyce wykorzystuje się urządzenia w rolnictwie precyzyjnym. W pokazie wykorzystano ciągniki John Deere (JD7250R) z siewnikiem KUHN ESPERO 600R, John Deere(JD6125R) z rozsiewaczem RAUCH AXIS HEM oraz John Deere(JD 6250) z opryskiwaczem KUCHN. Uczestnicy szkolenia mogli z instruktorem wykonać oprysk, wysiać precyzyjnie nawóz i dokonać wysiewu nasion z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej na zmapowanym polu. Na stoisku John Deere zaprezentowano stymulatory pracy kombajnów, tworzenie map plonów i innych rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
Na stanowisku Firmy Agrotechnology uczestnicy szkolenia zapoznali się z praktycznym wykorzystaniem statków powietrznych (dronów) wykorzystywanych w rolnictwie precyzyjnym i nie tylko.
 
Zainteresowanie tematem było bardzo duże o czym świadczy frekwencja na szkoleniu i duża ilość pytań zadawanych prezenterom.
Dziękujemy za liczny udział. Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć ze szkolenia.