Biogazownia rolnicza – korzyści dla okolicznych mieszkańców

Rozwój intensywnej produkcji zwierzęcej przyczynia się do zwiększenia emisji odorów, które mogą być uciążliwe dla lokalnej społeczności. Powstające odory niekorzystnie wpływają również na dobrostan utrzymywanych zwierząt, a także zdrowie osób pracujących w budynkach inwentarskich. Racjonalne zagospodarowanie odchodów zwierzęcych poprzez wykorzystanie ich do produkcji energii elektrycznej i ciepła w biogazowni rolniczej, pozwala ograniczyć lub zneutralizować negatywny wpływ odorów na życie ludzi i zwierząt.

Biogazownia rolnicza może przynosić okolicznym mieszkańcom również wiele innych korzyści. Najważniejszą z nich jest możliwość wykorzystywania pewnego i taniego ciepła powstającego w biogazowni do ogrzewania budynków mieszkalnych.
Możliwość wykorzystania ciepła z biogazowni przyciąga również do gmin kolejnych przedsiębiorców. To z kolei skutkuje powstawaniem nowych miejsc pracy, a także generuje spore dochody do budżetu gminy w postaci podatków. Dzięki nim gmina może finansować inwestycje potrzebne i przyjazne mieszkańcom.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym na temat biogazowni rolniczych oraz korzyści jakie mogą przynieść okolicznym mieszkańcom, opracowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa:

 

 

 

Źródło: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa