Nagrody w II edycji konkursu „Moje własne innowacje” rozdane! Poznaj zwycięzców i ich innowacyjne rozwiązania!

Po raz drugi w ramach swojej działalności Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział Warszawa, w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), zorganizowało ogólnopolski konkurs „Moje własne innowacje” wspierający polskich innowatorów. Konkurs pozwolił na zgłoszenie, ale przede wszystkim na upowszechnienie, innowacyjnych rozwiązań, które rolnicy opracowali i zastosowali w swoich gospodarstwach. Szeroki zakres wykorzystania zgłoszonych rozwiązań, które wpływają m.in. na efektywność ekonomiczną produkcji, optymalizację wykorzystania zasobów,  jasno wskazują, że polscy rolnicy są innowatorami i szukają nieszablonowych możliwości rozwiązania swoich potrzeb.

Celem konkursu była przede wszystkim aktywizacja rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich do dzielenia się pomysłami i dobrymi praktykami dotyczącymi wprowadzania usprawnień we własnych gospodarstwach rolnych. Ponadto realizacja konkursu pozwoliła na identyfikację „rolników innowatorów”, którzy w przyszłości mogą być partnerami projektów realizowanych przez SIR lub członkami Grup Operacyjnych EPI, a także na wspieranie tworzenia sieci kontaktów pomiędzy rolnikami i przedstawicielami doradztwa rolniczego. Dodatkowym celem było również promowanie „małych innowacji”, które mogą mieć znaczenie zwłaszcza w czasie epidemii i kryzysu – pokazanie innym, że małym kosztem można samemu wdrożyć innowacyjne rozwiązania usprawniające pracę lub zarządzanie gospodarstwem rolnym.

 

II edycja konkursu pn. „Moje własne innowacje” została ogłoszona w lipcu br. Poprzez szereg przeprowadzonych działań informacyjno-promocyjnych w mediach społecznościowych, na stronach internetowych Organizatora oraz portalach rolniczych, do udziału zaproszono właścicieli, współwłaścicieli oraz  domowników  gospodarstw rolnych położonych na terenie całej Polski.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się podczas II Szczytu Polskich Grup Operacyjnych EPI, w dniu 29 listopada br. w Warszawie. Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez  Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – Pana Ireneusza Drozdowskiego oraz jego Zastępcą Pana Krzysztofa Janiaka. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione rozwiązania oraz ich autorzy, były prezentowane przez Panią Darię Mularczyk-Mędza p.o. kierownika Zespołu Innowacji w rolnictwie ds. obsługi SIR w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie oraz Pana Bogdan Kępka z Centrum Oceny Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz ORGMASZ, podczas ceremonii wręczania nagród.

 

 

Komisja Konkursowa wyłoniła następujących Laureatów oraz nadała trzy wyróżnienia w Konkursie:

 

Kategoria: Maszyny i urządzenia

 

I miejsce – Pan Łukasz Adamek

AgroKamera – uniwersalny system pomiaru temperatury – to bezprzewodowy oraz w pełni mobilny system pomiaru temperatury wykorzystujący technologię termowizyjną oraz analizę matematyczną w celu wykonania jak najdokładniejszego pomiaru. Dzięki zainstalowanemu wyświetlaczowi, użytkownik może wykonać sprawnie i bezpiecznie. Jest to pierwsze urządzenie mobilne na rynku, które umożliwia precyzyjny pomiar temperatury zwierząt na odległość. W ciągu 10 minut możemy zmierzyć wszystkie zwierzęta w naszym kojcu ~100 szt. Przy pomocy termometru musielibyśmy poświęcić na to około 45 min. Szacowany zysk to 450%.

 

 

 

II miejsce – Pan Jakub Filipek

Sterownik do przewoźnej suszarni zboża i kukurydzy wraz z monitorem zdalnym – głównym zadaniem urządzenia jest monitorowanie czterech, najważniejszych elementów ruchomych w suszarni, które odpowiadają za prawidłową i bezpieczną obsługę suszarni jak i samego procesu suszenia. Na rynku obecnie nie ma dostępnych tego typu sterowników do suszarni, jak i również nowe suszarnie przewoźne od różnych producentów nie posiadają oryginalnych zabezpieczeń przed nagłym zatrzymania elementów ruchomych.

 

 

 

II miejsce – Pan Andrzej Falkowski

Akwaponika uprawą przyszłości – Pan Andrzej jako trzeci przedsiębiorca w świecie opracował i wdrożył system oczyszczania wody z wykorzystaniem uprawianych roślin. Sam wymyślił i wykonał we własnym zakresie baseny do uprawy warzyw oraz zbiorniki do oczyszczania wody. Jak to działa? Woda z hodowli jest tłoczona do zbiorników, w których pracują bakterie przetwarzające odchody ryb i pozostałości pokarmu w związku amoniaku i azotu. Następnie woda przepływa do basenów, w których uprawiane są pomidory, kapusta pekińska, sałata głowiasta. Tak oczyszczona woda jest tłoczona do natlenienia i zasila baseny do hodowli ryb. Cykl produkcyjny jest zamknięty.

 

 

 

III miejsce – Pan Włodzimierz Majka i Pan Tadeusz Graca

Ule do chowu i hodowli rodzin trzmieli – udoskonalone ule wykonane z plastiku, aby były przezroczyste i można było obserwować rozwój trzmieli. Ule zostały zaprojektowane i wykonane w dwóch wielkościach. Ul mniejszy do wybudzenia matek i składania przez nią pierwszych jaj. Drugi większy do produkcji rodzin. Podłoga mniejszego ula została zaprojektowana tak, aby przyspieszyć składanie jaj przez matkę. Jest ona również wypinana z ula mniejszego i przekładana do ula większego. W celu przyspieszenia i usprawnienia pracy w przekładaniu rodzin. Ul większy posiada miejsce na podłogę z mniejszego ula. Posiada specjalne miejsce – otwór do karmienia rodzin trzmielich. Ma również dwa mniejsze otwory. Jeden wlot i wylot drugi wlot do ula jest to zaprojektowane w ten sposób, aby umożliwić rolnikowi pracę przy trzmielach. W razie potrzeby można zamknąć wlot i wylot dzięki czemu trzmiele nie wyjdą z ula, a sadownik będzie mógł wykonać np. zabiegi w sadzie.

W imieniu Pana Włodzimierza Majka i Pana Tadeusza Graca nagrodę odebrał przedstawiciel Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. 

 

 

 

III miejsce – Pan Robert Krzemiński

Wędrowny system hodowli kóz i przewoźna dojarnia – zwierzęta wraz z całą niezbędną im infrastrukturą (schronienie, poidła etc.) przemieszczają się po pastwisku. Zastosowanie przewoźnej dojarni mogącej dotrzeć do każdego miejsca wypasu kóz. Ponadto budowa mobilnego lokum ze stałym wybiegiem dla kozła reproduktora, budowa przenośnego kojca do odpoju koźląt, zastosowanie rozwiązań technicznych umożliwiających prawidłowe i ergonomiczne użytkowanie ogrodzeń elektrycznych (elektryzator sieciowy: dla pastwisk w bliskiej odległości od gospodarstwa, sterowany za pomocą aplikacji w telefonie, elektryzator akumulatorowy: dla pastwisk oddalonych od gospodarstwa), zastosowanie zabiegów poprawiających kondycję runi pastwiskowej (elementy bale grazing, późne koszenie, całkowita rezygnacja z nawożenia sztucznego, zastosowanie chwastownika własnej konstrukcji).

 

 

 

Wyróżnienie – Tomasz Kosmala

Agregator uprawowo – siewny (własnej produkcji) – uproszczenie budowy ciężkich, drogich agregatów uprawowo- siewnych, tak aby nie rezygnując z zasady ich działania stworzyć maszynę lekką, tanią i możliwą do agregatowania także z ciągnikami starszej generacji, lżejszymi i mniejszymi, tak aby niewielkie gospodarstwo mogło korzystać z zalet takiej maszyny. Maszyna spulchnia, wyrównuje, sieje i zagarnia nasiona jak duży agregat, a waży zaledwie około 300 kg. Również siejąc w jednym przejeździe oszczędza czas ale też nie ugniata nadmiernie pola ( mała waga ok. 300kg) i nie stawiając dużych oporów pracy powoduje, że ciągnik niewiele pali. Zastosowanie redliczek z dziobem na wzór amerykańskich powoduje dobrą ich pracę także na polach zakamienionych z chwastem czy bryłami. Napęd siewnika jest zamontowany jako koło 'pływające’, czyli dostosowuje się do nierówności terenu. Zastosowanie paska klinowego i skrobaka sprawia że jest łatwy w obsłudze i tani w eksploatacji. Ciężar maszyny jest wsparty na wale surowym wyrównującym ziemię po pazurkach

W imieniu Pana Włodzimierza Majka i Pana Tadeusza Graca nagrodę odebrał przedstawiciel Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

 

 

 

Wyróżnienie – Ryszard Kamiński

Małej skali komputer paszujący LOGO! – głównym zadaniem sterownika jest automatyczna realizacja procesu paszowania na fermie drobiu (w tym wypadku ferma zajmuje się reprodukcją kury ciężkiej Ross 308). Całości dopełnia moduł komunikacji sieciowej, zapewniający komunikację z wpiętym w sieć lokalną komputerem PC. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego sterownika możliwa jest komunikacja z dedykowaną aplikacją na telefon komórkowy. System umożliwia również sterowanie manualne. Opracowany na bazie sterownika PLC układ może z powodzeniem realizować wiele dodatkowych funkcji takich jak automatyczne naważanie paszy lub sterowanie klimatem, w pełni zastępując dostępne komputery sterujące. Innowacyjność projektu polega między innymi na zastosowaniu niekonwencjonalnych urządzeń przemysłowych, których prostota obsługi, konfiguracji i modelowania stwarza wielkie możliwości w stosowaniu na mniejszych lub starszych fermach. Dzięki temu opracowane rozwiązanie ma możliwość dostosowania potrzebnych funkcji do realiów fermy.

 

 

 

Wyróżnienie – Jarosław Abramowski

Segregator bydła – separator przepędowy – ograniczający nakłady pracy, a także umożliwiający kontrolę stada na pastwisku. 

 

 

Kategoria: Innowacyjne rozwiązania cyfrowe i organizacyjne w rolnictwie i na obszarach wiejskich:

I miejsce – Pan Tomasz Jakiel

Mobilny kurnik zarządzany poprzez sieć GSM i UMTS – Zarządzanie stadem kur w mobilnym kurniku z wykorzystaniem technologii solarnej ładowania akumulatora, zasilającego cyfrowy moduł sterowania oświetleniem oraz otwarciem/zamknięciem drzwi w oparciu o komunikację po sieci mobilnej GSM oraz UMTS.
Przyczyną takiego rozwiązania była chęć produkcji jaj o najwyższej jakości odżywczej. Takie jaja można uzyskać jedynie w przypadku , gdy kury mają dostęp do naturalnego oświetlenia oraz bogactwa runi pastwiskowej. Rozwiązanie jest innowacyjnym projektem w skali naszego kraju – adaptację Pan Tomasz wykonał na podstawie swojej wiedzy zgromadzonej z dziedziny hodowli kur, elektryczności oraz telekomunikacji.

 

 

 

II miejsce – Pan Krzysztof Kowalski

Innowacyjna bezpośrednia sprzedaż z gospodarstwa: oleje tłoczone na zimno produkowane w gospodarstwie – innowacyjna metoda sprzedaży bezpośredniej olei tłoczonych na zimno z nasion wyprodukowanych we własnym gospodarstwie, o powierzchni 130ha, opiera się na indywidualnym kontakcie z klientem, którego podstawą jest edukacja połączona z praktycznymi warsztatami, podczas których klient osobiście bierze udział w procesie powstawania produktu. Dzięki temu, że gospodarstwo należy do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych oraz prowadzi Zagrodę Edukacyjną, swoje działania edukacyjno-pokazowe Pan Krzysztof prowadzi na wysokim poziomie. Na szkoleniach i warsztatach przedstawiona jest uprawa lnu i rzepaku „Od ziarenka do oleju”. Następnie uczestnicy, na maszynie do tłoczenia oleju, sami tłoczą olej. Proces rozpoczyna się wsypaniem przygotowanych nasion do maszyny, a kończy nalaniem produktu do butelek, które klienci zakupują. W trakcie tłoczenia otrzymywany jest surowy olej (najzdrowszy). Taka forma sprzedaży produktu pozwala na zbudowanie zaufania oraz więzi pomiędzy nami (producent żywności) oraz klientem.Ważne jest również to, że produkt jest autentyczny oraz dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu klienta nabiera wartości nie tylko materialnej. Pan Krzysztof robi to nie tylko z lnem i rzepakiem produkowanym we własnym gospodarstwie, ale również oferuje możliwość aby klienci tłoczyli olej konopny, z ostropestu, z wiesiołka, dyni, czarnuszki i kozieradki – dzięki temu stale poszerzamy naszą ofertę. Po wytłoczeniu oleju pozostają makuchy, które wykorzystywane są w żywieniu trzody chlewnej rasy Złotnicka Biała. Pasza ta jest wysokobiałkowa i zastępuje nam koncentraty w żywieniu. Całą produkcję odbierają indywidualni klienci.

W imieniu Pana Krzysztofa nagrodę odebrały jego córki.

 

 

 

II miejsce – Pan Marcin Majewski

Dystrybucja produktów przez własny sklep internetowy z pełnymi płatnościami online, bez konieczności zakładania firmy przez rolników – opracowanie własnego sklepu internetowego na platformie wordpress przy użyciu wtyczki woocommerce i skorzystania z płatności online TPAY. Sklep z pełną płatnością pozwala obsłużyć klientów, którzy chcą zapłacić za koszyk przy zakupie. Jakie są korzyści wdrożonego rozwiązania? Rolnik nie musi zakładać działalności gospodarczej, żeby mieć kompletny system płatności online dla klienta w swoim sklepie. Obsługa zamówienia ogranicza się do wydruku listu przewozowego.

 

 

 

III miejsce – Pan Weronika Rybińska

„Lokalne przysmaki Olsztyn” – salon sprzedaży bezpośredniej żywności pochodzącej prosto od producenta – to salon bezpośredniej sprzedaży produktów spożywczych połączony z tzw. „show room”. Punkt sprzedaży znajduje się w Olsztynie, na rynku przy ul Grunwaldzkiej 45. Wybór lokacji był celowy, gdyż rynek jest już kojarzony z produktami pochodzącymi prosto z gospodarstwa. Punkt „Lokalne Przysmaki Olsztyn” są odpowiedzią na potrzeby lokalnych producentów żywności, ale również na zapotrzebowanie klientów na takowe produkty wysokiej jakości, w bliskiej dostępności miasta.

 

 

 

Wyróżnienie – Pan Dorota Słomkowska

Prowadzenie przydomowego sklepu zrzeszającego lokalnych producentów oraz dystrybuowanie i promocja własnych produktów mięsnych – Pani Dorota jest współwłaścicielem gospodarstwa zlokalizowanego w woj. kujawsko-pomorskim. Od kilku lat zajmuje się produkcją swojskich wyrobów mięsnych. Do ich produkcji używa mięsa wyhodowanego w własnego drobiu oraz wieprzowiny sprawdzonego pochodzenia czyli od swoich sąsiadów- lokalnych rolników. Dwa lata temu zrodził się pomysł otwarcia własnego przydomowego sklepiku w którym mogłaby sprzedawać nie tylko swoje produkty ale i lokalnych producentów, którzy w podobny sposób jak Pani Dorota, chcą sami produkować żywność ale przede wszystkim stawiają na jakość i regionalność. Dzięki temu wspieram lokalne inicjatywy oraz umożliwia rolnikom sprzedaż oferowanych przez nich produktów, co za tym idzie dotarcie do większej grupy odbiorców a finalnie- rozwój gospodarstw i promowanie lokalnych, zdrowych produktów.W każdy czwartek w jej sklepie odbywa się sprzedaż. Kilka dni wcześniej wysyła SMSy do stałych klientów z informacją- przypomnieniem o możliwości składania zamówień. W ten sposób może oszacować ilości produktów jakie będą nam potrzebne i poinformować naszych producentów dzięki czemu każdy może odpowiednio się przygotować i ograniczamy marnowanie żywości.Reklamuje wyroby ze swojego sklepu w restauracjach, często zdarza się robić tzw. Wiejskie stoły na imprezy okolicznościowe.Cały projekt i koncepcja to pomysły własne. Pani Dorota skorzystała z podpowiedzi Lokalnej Grupy Działania. Chciała wyróżniać się na tle innych sklepów, dlatego jej miejsce ma niepowtarzalny klimat i wygląd. Cechuje je indywidualne podejście do klienta a przede wszystkim rodzinna atmosfera…Klienci mogą porozmawiać z 90 letnią babcią zbierającą jajka i na własne oczy zobaczyć dwulatkę zajadającą się swojskimi wyrobami.

 

 

 

Do pobrania:

Wykaz zgłoszonych innowacyjnych rozwiązań_Moje własne innowacje

Wykaz Laureatów i Wyróżnionych w konkursie_Moje własne innowacje

Konkurs Moje własne innowacje – prezentacja z rozdania nagród 

 

Zdjęcia: Mariusz Rutkowski, CDR O/Warszawa