Jakie możliwości daje rolnikom Plan Strategiczny dla WPR 2023–2027? Obejrzyj transmisję z konferencji

W dniu 3 listopada br. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono możliwości jakie daje rolnikom Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

– „Ważne, żeby przed rozpoczęciem najbliższych naborów polscy rolnicy zostali dobrze poinformowani o wszystkich możliwościach krajowego Planu Strategicznego, aby mogli maksymalnie z nich skorzystać „– podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. 

 

Aby skorzystać, trzeba wiedzieć

– „Polscy rolnicy powinni w maksymalny sposób skorzystać z WPR, aby żadne euro nie wróciło do Brukseli” – zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecnie należy przede wszystkim edukować rolników w zakresie możliwości, które przynoszą ekoschematy, gdyż nabory ruszają już w marcu przyszłego roku.

– „Przez okres zimowy musimy przygotować rolników do skorzystania z ekoschematów. To jest bardzo istotne. Jedne są łatwiejsze, drugie bardziej ambitne, ale musimy być przygotowani na wszystkie” – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister Kowalczyk dodał, że wiedza dotycząca II filaru WPR i konkretnych, możliwych korzyści w tym zakresie jest równie potrzebna.

– „Proces przygotowania materiałów edukacyjnych dla rolników już trwa. Będą one informować o możliwościach, które są dostępne zarówno w ramach Planu Strategicznego, jak i innych trwających programów wsparcia (w tym KPO – Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) w sposób zwięzły i czytelny” – wyjaśnił szef resortu rolnictwa, odpowiadając na pytanie z sali.

 

Plan Strategiczny dla WPR – szansa dla rolników

Szef resortu rolnictwa wyraził pogląd, że do Krajowego Planu Strategicznego dla WPR należy podejść racjonalnie – jak do szansy i maksymalnie z niej skorzystać.

– „Plan przyniesie polskim rolnikom możliwości uzyskania: dodatkowych dochodów, dotacji za podejmowanie określonych działań, rekompensaty części strat. Ważną rolą Planu Strategicznego, tak jak WPR w ogóle, jest wsparcie działań środowisko-klimatycznych i te będą premiowane„– przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

Dostosowanie Planu do potrzeb rolników

Odnosząc się do pytania uczestnika konferencji, szef resortu rolnictwa, wyjaśnił, że przy opracowywaniu Planu konieczne były kompromisy.

– „Stąd w krajowym Planie Strategicznym wymóg pozostawienia w 80 proc. okrywy glebowej na okres zimy – na to rozwiązanie w ramach kompromisu zgodziły się wszystkie państwa członkowskie” – poinformował wicepremier i przypomniał, że wymóg ten został odsunięty w czasie o rok.

Minister Kowalczyk zaznaczył, że dzięki możliwości wprowadzenia w Planie ośmiu zmian wciąż będzie przestrzeń do negocjacji i szansa na jeszcze lepsze dostosowanie go do potrzeb polskiego rolnika.

 

Szczegółowe informacje

O możliwościach wsparcia dostępnych dla polskiego rolnika w ramach krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) 2023–2027, a także w ramach innych, trwających programów, szczegółowo poinformowali w swoich prezentacjach dyrektorzy departamentów merytorycznych MRiRW:

  • dyrektor Departamentu Rynków Rolnych Waldemar Guba, dyr. Departamentu Płatności Bezpośrednich Joanna Czapla 
  • dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej Joanna Gierulska

 

Konferencja jest dostępna na kanale MRiRW w serwisie YouTube pod adresem:

https://www.youtube.com/c/MinisterstwoRolnictwaiRozwojuWsi/streams.

 

 

Źródło: MRiRW