Winogrodnictwo i Enologia – nowe kierunki studiów na UR w Krakowie

Uprzejmie informujemy, że w dniu 15 stycznia br. Uniwersytet Rolniczy im Hugona Kołłątaja w Krakowie rozpoczął rekrutację na nowy kierunek studiów II stopnia – Winogrodnictwo i Enologia.
Jest to pierwszy w Polsce
kierunek o takim profilu. Studia (bezpłatne) trwać będą 3 semestry (1,5 roku) i zakończą się obroną pracy dyplomowej i egzaminem magisterskim. Obecnie jest to już trzecia edycja tych studiów.

Kierunek będzie przygotowywać do prowadzenia własnej winnicy (od momentu zaprojektowania, poprzez jej założenie i prowadzenie) oraz winiarni. Absolwenci mają stać się specjalistami z zakresu oceny jakości winogron, moszczy oraz gotowych win. Zakres programowy studiów obejmuje także znajomość oddziaływania substancji biologicznie czynnych na organizmy ludzi i zwierząt oraz możliwego oddziaływania toksycznego i interakcji z lekami. Dzięki rozszerzonej wiedzy na temat neuroenologii, analizy sensorycznej oraz food-pairingu absolwenci będą mogli podejmować się doradztwa jako sommelierzy przy wyborze win w sektorze HoReCa, enoturystyce i firmach zajmujących się sprzedażą i dystrybucją win.

Zakres nauczania na kierunku obejmuje m.in. następujące przedmioty: winogrodnictwo, choroby i szkodniki winorośli, mikrobiologię winiarską, winifikację, analitykę laboratoryjną w enologii, chemię wina, substancje aktywne w produktach naturalnych, zdrowotne aspekty wina, interakcje leków z etanolem, neuroenologię,  praktyki (technologia uprawy winorośli – winnica oraz enologiczne – w winiarni), czy wyjazdy studyjne krajowe i zagraniczne (Czechy, Węgry).

Przypomnijmy – winogrodnictwo to dział ogrodnictwa zajmujący się uprawą winorośli i produkcją winogron. Zadaniem winogrodnika jest właściwy dobór odmiany winorośli do siedliska, założenie i pielęgnacja winnicy – ochrona przed chorobami i szkodnikami, nawożenie i nawadnianie krzewów, ich cięcie i formowanie, monitorowanie rozwoju owoców i wyznaczenie optymalnego terminu zbioru. Z kolei enologia zajmuje się przetwórstwem winogron, sztuką wytwarzania win gronowych, opisem ich właściwości, kontrolą jakości i marketingiem.

Studenci oprócz wiedzy teoretycznej zdobędą także umiejętności praktyczne w czasie zajęć realizowanych w uniwersyteckiej winnicy i winiarni. Poznają także wszelkie etapy produkcji wina „od pola do stołu”. Uzupełnieniem będą wyjazdy studyjne do winnic produkcyjnych w Polsce i za granicą, gdzie studenci zapoznają się z problemami winiarstwa w różnych rejonach produkcyjnych.

Rekrutacja:

https://rekrutacja.urk.edu.pl/

 

Dane kontaktowe:

Biuro Rekrutacji Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa
Al. 29 Listopada 54, pok. D-10
31-425 Kraków
pokój: D-10 (parter)
e-mail: rekrutacja.wbio@urk.edu.pl
tel. 12 662 53 18
godziny pracy
pn-pt 10:00-14:00