Projekt badawczy Grupy Operacyjnej „Słomka ze słomy” nagrodzony w konkursie!

Słomka do napojów ze słomy zajęła pierwsze miejsce w Polsce w konkursie „Najciekawsze Innowacyjne rozwiązania w rolnictwie” za 2021 rok. To projekt badawczy realizowany w ramach działania „Współpraca” przez Grupy Operacyjną EPI w województwie świętokrzyskim.

Słomki pozyskiwane są z różnych odmian zbóż m.in. żyta i dzikich traw. To umożliwia ich zróżnicowanie pod względem grubości i długości informuje Jerzy Pospiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach będącego koordynatorem badań.

– Do zbioru zboża używane są specjalne maszyny które nie łamią słomy. Tradycyjne kombajny nie nadają się do tego. Powiem żartem, że odświeżamy zapomniane snopowiązałki, które po pewnych modyfikacjach nadają się do pozyskiwania materiału.

Jerzy Pośpiech wyjaśnia, że słomka ze słomy ma ogromny potencjał biznesowy, ponieważ w kontekście odstępowania od plastiku może skutecznie zastąpić dotychczas używane sztuczne wyroby.

Słomka ze słomy to jeden z 6 projektów badawczych koordynowanych przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach i prowadzony z ośrodkami naukowymi i rolnikami. Badanie zakończy się w 2023 roku.

W ubiegłym roku w konkursie na najlepsze innowacje rolnicze drugie miejsce zajął świętokrzyski projekt drylownicy do wiśni nie uszkadzającą owocu.

Więcej o projekcie

 

 

Źródło: Radio Kielce