Celem operacji jest uzyskanie produktu rolnego jakim jest słoma o ulepszonej przydatności użytkowej oraz stworzenie odpowiednich warunków technicznych, technologicznych i organizacyjnych jakie są niezbędne do produkowania słomek ze słomy, przeznaczonych do picia różnych napojów.
Jednorazowe słomki z plastiku do picia napojów są od lat powszechne w codziennym życiu większości ludzi. W samej tylko UE średnio rocznie zużywa się ponad 36 mld słomek, z tego 1,2 mld w Polsce. Później wędrują do kosza i na wysypisko, gdzie ich utylizacja trwa ok. 450 lat.
Skala problemu produkcji tego typu plastikowych odpadów jest tak duża, że powstała w 2018 r. dyrektywa UE zakazująca sprzedaży jednorazowego plastiku (w tym słomek) od 2021 roku.
Wykonane słomki ze słomy są w pełni naturalne, biodegradowalne, a także nie rozpuszczają się i nie namiękają. Jednakże ich produkcja jest istotnie kosztowniejsza od plastikowych.
Aktualnie brak jest maszyn do zmechanizowanej produkcji słomek ze słomy. Dostępne na rynku automaty przeznaczone się wyłącznie do produkcji słomek z papieru.
Głównymi rezultatami operacji będą:
a) znacznie udoskonalona postać słomy do postaci słomek o różnej długości i średnicy, przeznaczonych do picia różnych napojów;
b) znacznie udoskonalona technologia produkcji takich słomek, oparta na: profesjonalnej produkcji wybranych roślin z przeznaczeniem na pozyskiwanie przede wszystkim wysokiej wartości słomy do ich produkcji; odpowiedniego magazynowania i przechowywania tak wyprodukowanej słomy, aby nie obniżyć jej wartości jako półproduktu do uzyskania słomek do różnych napojów; zautomatyzowanej produkcji tych słomek, obejmującej takie zabiegi jak np. cięcie słomek z półproduktu w postaci słomy wybranych roślin, ich czyszczenie i mycie wraz z dezynfekcją, pakowanie;
c) znacznie udoskonalona metoda organizacji prac w procesie produkcji takich słomek, wykorzystująca opracowane rozwiązania konstrukcyjne w zbiorze i przechowywaniu półproduktu słomy oraz zautomatyzowanej produkcji słomek różnej długości i średnicy.
Źródła finansowania: Środki własne,
Budżet projektu: 1 611 153, 61 PLN KOSZTY CAŁKOWITE, 1 788 905,00 PLN KOSZTY KWALIFIKOWANE 1 337 151,00 PLN DOFINANSOWANIE, 850 829,19 PLN ŚRODKI EFRROW, 486 321,81 PLN KRAJOWE ŚRODKI PUBLICZNE,
Obszar realizacji: PL721 - Kielecki,
Strona internetowa: www.slomkazeslomy.sodr.pl