Tomaszyn gospodarzem I Regionalnych Warsztatów projektu Smart Rural 21

Uprzejmie informujemy, że w dniach 12-14 września 2021 r. odbędą się I Regionalne Warsztaty projektu Smart Rural 21 pt. „Inteligentne, zamożne i odporne obszary wiejskie”.  Wydarzenie organizowane jest przez zespół projektowy Smart Rural 21 we współpracy z Ostoja Natury (Tomaszyn, Polska – jedna z  inteligentnych wiosek). 

Celem warsztatów jest przedstawienie wyników projektu Smart Rural 21, a także podejść i rozwiązań smart village, ze szczególnym uwzględnieniem zamożnych i odpornych społeczności wiejskich, rolnictwa regeneracyjnego i strategii od pola do stołu.

 

12 września –  Tomaszyn, Konferencja BioTech i Smart Villages

 • Prezentacje na temat przyszłości rolnictwa
 • Czym ma być Zielony Ład?
 • Rola i miejsce rolnictwa w XXI wieku
 • Przewaga rolnictwa ekologicznego
 • Czy konopie są przyszłością ekologicznego?
 • Rolnictwo regeneracyjne
 • Wspieranie innowacji w Polsce i UE.
 • Prezentacje wiosek Smart Rural 21

Zobacz szczegółowy program Konferencji BioTech

Ta sesja będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

 

13 września  – Wirtualna wizyta: Spacer po Tomaszynie

Podczas gdy wiele zainteresowanych osób nie ma możliwości podróży do Tomaszyna, ta eksperymentalna sesja pozwoli Ci spacerować po wiosce z Piotrem Ostaszewskim (Ostoja Natury) i Ediną Ocsko (Smart Rural 21 Project) i  poznać innowacyjne i inteligentne rozwiązania Ostoi Natury w rolnictwie regeneracyjnym i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania w czasie rzeczywistym.

Tomaszyn to niewielka wieś położona na Warmii i Mazurach. Składa się z dziesięciu gospodarstw domowych i spółdzielni. Region jest klasyfikowany jako Zielone Płuca Polski i ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju. W województwie znajduje się osiem parków krajobrazowych, które chronią zjawiska przyrodnicze na skalę europejską. Mówi się, że jest to Kraina Tysiąca Jezior. Tomaszyn od wielu wieków jest wsią rolniczą i zamożną, pierwsza pisemna informacja pochodzi z 1410 roku. Jednak większość zabudowań wsi została zniszczona podczas 2 wojny światowej. Populacja skurczyła się do czterech gospodarstw i kilku wczasowiczów, osiągając najniższy punkt w 2017 roku. Rok później powstała Spółdzielnia Ostoja Natury, która osiedliła się w Tomaszynie. Ostoja Natury to „rolniczy ekosystem jutra”, stanowiący referencyjny model rolniczy inteligentnej wioski. To ekologiczne gospodarstwo jest zamkniętym obiegiem, w którym odpady są paliwem, wytwarzają energię, umożliwiają całoroczną produkcję żywności i działają wydajniej, zapewniając wyższe plony. Więcej

Śledź wizytę i zadawaj pytania na kanale YouTube. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

 

14 września – Wsparcie Smart Villages: Warsztaty i dyskusja

Prezentacje na temat:

 • Wnioski z projektu Smart Rural 21 (Edina Ocsko, koordynator projektu SR21),
 • Model biznesowy i finansowanie inteligentnych wsi (Piotr Ostaszewski, Dyrektor Ostoi Natury),
 • Ramy wsparcia dla inteligentnych wiosek w UE (Stefan Jensen, urzędnik ds. polityki, Komisja Europejska),
 • Wsparcie Smart Villages w Polsce (Joanna Gierulska, Dyrektor, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).
 • Dyskusja panelowa na temat „Umożliwienie inteligentnej wioski poprzez skuteczne ramy wsparcia”.

Ta sesja skierowana jest przede wszystkim do osób zaangażowanych w kształtowanie polityki inteligentnych wiosek. Uczestnictwo podlega rejestracji – kliknij tutaj

 

Pobierz szczegółowy program I regionalnych warsztatów Smart Ryral 21

 

Jednocześnie zachęcamy do wstępnej rejestracji  na drugie Warsztaty Regionalne (zaplanowane wstępnie na 3-4 listopada 2021), które zostaną zorganizowane we współpracy ze Stanz im Mürztal (wybrana wioska Smart Rural 21 w Austrii) pn.  „Inteligentne i odporne obszary wiejskie – Energia odnawialna i lokalne społeczności energetyczne”. Wstępną rejestrację na wydarzenie można zgłosić tutaj do 17 września 2021 r.