Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie powstaje Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności. Będzie dysponować najnowocześniejszym w Polsce Południowej wyposażeniem, dzięki któremu będzie można wprowadzać na rynek nowe, lepsze produkty spożywcze.

 

Mamy w Małopolsce rozdrobnione rolnictwo i dużo małych przedsiębiorstw, które produkują żywność, a jednocześnie nie mają laboratoriów, w których mogłyby testować nowe produkty” – mówił dziennikarzom rektor Uniwersytetu Rolniczego dr hab. Sylwester Tabor, tłumacząc skąd wziął się pomysł, by wybudować Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności.

Jak podkreślił rektor, jest ono tym bardziej potrzebne, że wiele produktów spożywczych jest obecnie dedykowanych konkretnemu konsumentowi, który nie może jeść wszystkiego – wymaga specjalnej diety. „Chcemy prowadzić w Centrum badania począwszy od surowca poprzez produkt, który przedsiębiorca chce wprowadzić na rynek, przetestować, czy jego wytwarzanie na liniach produkcyjnych nie zmieni jego właściwości i wartości i w finale opracować technologię, którą przedsiębiorca może wdrożyć we własnej firmie” – powiedział rektor Tabor.

 

Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej żywności na europejskim i światowym rynku. Prowadzone w nim badania będą też ważne ze względu gospodarkę zamkniętego obiegu, czyli dążenie do maksymalnego wykorzystania odpadów powstających w procesie produkcji z przeznaczeniem na paszę lub opakowania.

 

W obiekcie znajdą się linie produkcyjne: mleka, ryb, piekarsko-ciastkarska wraz z magazynem i młynem, przetwórstwa mięsa, lina do produkcji soków, napojów i win z leżakownią i magazynem oraz minibrowar. Będą też specjalistyczne laboratoria i pracownie naukowe np. nutrigenomiki – badająca wpływ składników żywności na organizm.

Z usług Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności będą korzystać przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej.

Nasza oferta jest skierowana głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, ale chętnie będziemy też współpracować z dużymi firmami. Tworzymy tutaj zaplecze do prac badawczo-rozwojowych związanych z pozyskiwaniem i badaniem nowych surowców, z tworzeniem innowacyjnych produktów, zagospodarowaniem odpadów, pracami nad biodegradowalnymi opakowaniami oraz automatyzacją procesów produkcji” – powiedziała dziennikarzom Anna Ptaszek, dyrektor powstającego Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności UR w Krakowie.

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa