O innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie w Wiadomości Rolnicze Polska!

Zachęcamy do zapoznania się z czerwcowym wydaniem ogólnopolskiego miesięcznika Wiadomości Rolnicze Polska.

W bieżącym numerze w szczególności polecamy następujące artykuły:

  • Uprawa mieszkanki z pszenicy z pszenżytem” – w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie uprawą mieszanek zbóż ozimych. Plonują one lepiej niż mieszanki jare. Uprawa zbóż w mieszankach daje stabilne plony niezależnie od warunków atmosferycznych, zmienności glebowej i poziomu nakładów środków produkcji.

 

  • Agregat ścierniskowy czy orkowo-podorywkowy?” – innowacyjność w rolnictwie, która dzisiaj się kojarzy z zaawansowanymi systemami GPS czy z całkowicie autonomiczną pracą maszyn, w zasadzie jest tak stara jak samo rolnictwo. Uprawa roślin i hodowla zwierząt, to nic innego jak innowacja czy też ewolucja w zbieractwie i polowaniach. Mało kto dzisiaj pamięta, że wprowadzenie do użytku bardzo popularnych obecnie agregatów polowych uzupełniających tradycyjną orkę, było niemałą innowacją, z którą rolnicy z czasem się oswajał.

 

  • Rzepak – odmiana populacyjna czy mieszańcowa?” – zbliża się czas podejmowania decyzji o wyborze odmiany. Najczęściej w tym procesie kierujemy się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz informacjami pochodzącymi z badań prowadzonych przez COBORU. W minionym sezonie 12 firm hodowlanych do Porejestrowych Badań Odmian (PDO) zgłosiło 57 odmian, z których 9 to odmiany populacyjne, a 48 mieszańcowe. Ponadto do Krajowego rejestru na styczniowym posiedzeniu Komisji ds. Rejestracji wpisano 16 nowych odmian rzepaku (w tym 3 populacyjne i 13 mieszańcowych). Analizując areał uprawy rzepaku, widać wyraźnie przewagę odmian mieszańcowych. Stanowią one ok. 80% łącznej powierzchni
    uprawy, odmiany populacyjne to ok. 20%.

 

  • Technologie zakiszania zielonek” – najbardziej racjonalnym i ekonomicznie uzasadnionym sposobem konserwacji zielonek jest ich zakiszanie. Aby uzyskać dobrą kiszonkę z zielonek niskich, należy dokładnie zaplanować całą technologię zbioru, tj. zaczynając od terminu koszenia, a na zakiszaniu kończąc. Trawy z pierwszego pokosu, które najbardziej zalecane są do zakiszania (ze względu na tempo przyrastania runi i plonu odrostu), należy kosić w początkowym stadium kłoszenia, a motylkowe na początku kwitnienia.

 

  • Dodatki fitogeniczne dla krów” – podawanie w dawce pokarmowej dla krów, odpowiednio dobranych i skomponowanych zestawów ziół, wpływa na zawartość substancji czynnych w mleku oraz jego smak i zapach. Poprawie ulega też wartość technologiczna i przydatność mleka do przerobu.

 

  • Ekstensywny opas bydła” – „galopujący” wzrost cen pasz treściwych, skutecznie dziś hamuje intensywną produkcję młodego bydła rzeźnego. Do łask wracają więc pastwiska. Istnieje również realna szansa na zagospodarowanie rosnącej z roku na rok w naszym kraju powierzchni ugorów, odłogów oraz nieużytków.

 

  • Rekomendacja odmian pszenżyta ozimego dla województw„.

 

Pobierz czerwcowe wydanie miesięcznika Widomości Rolnicze Polska