Finał Portugalii konkursu startupów zorganizowany przez EIT Food Innovation Prizes 2020 już rozstrzygnięty. Finały Polski już 7 lipca!

W dniu 2 lipca 2020, spośród 8 startupów współzawodniczących między sobą o zwycięstwo w konkursie EIT Food Innovation Prizes 2020, Jury konkursu wybrało trzy najlepsze, przyznając im nagrody pieniężne: 

Pierwszą nagrodę (5.000 euro) przyznano firmie badawczo-rozwojowej AgroGriN Tech, która opracowała opatentowaną technologię oddzielania naturalnych składników od ogólnych odpadów. Obecnie sprzedają ten proces zakładom przetwórstwa owoców, co pozwala im znacznie zmniejszyć całkowitą ilość odpadów końcowych i zarabiać na dawnych odpadach.

Druga nagroda (3.000 euro) trafiła w ręce firmy Shimejito, która pozwala konsumentom inwestować w miejskie gospodarstwa, które produkują ekologiczne grzyby przy zerowych odpadach, przetwarzając pozostałości z innych branż. Konsumenci mają wtedy możliwość zakupu kompletnej farmy, a Shimejito nią zarządza.

Trzecią nagrodę (1.000 euro) otrzymał dedykowany mikroelektronice start-up Mater Dynamics koncentrujący się na dyskretnych bezprzewodowych czujnikach, które mogą przekształcić dowolny obiekt nieelektroniczny w urządzenie inteligentne. Startup powstał w kwietniu 2016 r. Podstawowa technologia firmy (Qortex MD®) opiera się na 5-letnich badaniach doktoranckich jej założyciela w MIT.

Zarejestrowani obserwatorzy wydarzenia wzięli udział w głosowaniu przyznając Nagrodę Publiczności (2000 euro) statupowi Detox in the Box opartemu na abonamencie B2B, który zapewnia świeże i w 100% naturalne, gotowe do zmiksowania koktajle dla firm. Dostarczane są kubki ze świeżo zerwanymi owocami i warzywami wraz z dostosowanym i wyprodukowanym we własnym zakresie blenderem, który pozwala użytkownikom mieszać koktajle i pić je bezpośrednio u danego odbiorcy.

EIT Food pomaga startupom, które tworzą innowacje w Portugalii w sektorze rolno-spożywczym, poprawiając jego zrównoważony rozwój, przejrzystość i czyniąc go zdrowszym dla konsumenta końcowego.  W konkursie startupy zaprezentowały inspirujące innowacyjne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować system żywności.

Wystarczy się zarejestrować na wydarzenie, aby uczestniczyć w przyznaniu Nagrody Publiczności (2000 euro) dla najlepszego polskiego startupu!

Terminy odbywających się w poszczególnych krajach finałów oraz biorące w nich udział startupy dostępne są tutaj: https://www.eitfood.eu/entrepreneurship/projects/Innovation-Prizes

Krajowe finały Polski już 7 lipca 2020 tutaj: https://www.eitfood.eu/events/event/online-final-innovation-prizes-poland