Dzisiaj 22 maja 2020 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (International Day for Biological Diversity). Święto różnorodności biologicznej ustanowione zostało 20 grudnia 2000 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ , aby upamiętnić konferencję w Nairobi (22 maja 1992), na której międzyrządowa grupa robocza w ramach Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) przedstawiła efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności.
Różnorodność biologiczna jest fundamentem życia i jest zarówno dla ludzi jak i dla środowiska niezbędna do walki ze zmianami klimatu. Ochrona zdrowia ludzi jest niezwykle ważna i podtrzymuje naszą gospodarkę. Jednak zdaniem naukowców różnorodność biologiczna obniża się w zastraszającym tempie powodując, że każdego dnia na ziemi wymiera 200 gatunków.
Zgodnie z międzynarodowym celem uzgodnionym w 2010r., Unia Europejska jest zaangażowana w działania minimalizujące straty różnorodności biologicznej poprzez tworzenie swojej właściwej strategii różnorodności biologicznej. Ponieważ ten ustanowiony cel dobiega końca w roku 2020, UE zamierza przyjąć nową strategię z odnowionym zobowiązaniem.
W grudniu 2019 r., Rada Europy wezwała Komisję do opracowania ambitnej, realistycznej i spójnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej, będącej głównym elementem europejskiego zielonego ładu. Komisja Europejska przedstawiła w maju 2020 r. swój wniosek dotyczący strategii UE na rzecz różnorodności biologicznej do roku 2030.
W 2011 roku, UE przyjęła strategię różnorodności biologicznej, zgodnie ze swoim zobowiązaniem na mocy Konwencji Narodów Zjednoczonych o różnorodności biologicznej, aby powstrzymać utratę różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemu w UE oraz pomóc powstrzymać utratę różnorodności biologicznej na świecie do 2020 r. Oprócz strategii, wysiłki UE na rzecz powstrzymania utraty różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych opierają się na ambitnych przepisach, takich jak dyrektywa ptasia i siedliskowa, ramowa dyrektywa wodna i dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej.
Prawodawstwo obejmujące takie sektory, jak zanieczyszczenie, inwazyjne gatunki obce i zmiany klimatu przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej, eliminując przyczyny jej utraty.
UE odgrywa również aktywną rolę na szczeblu międzynarodowym, pomagając w wypełnianiu globalnych zobowiązań w zakresie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej wynikających z Konwencji o różnorodności biologicznej i Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.