Innowacje w uprawie, technice i pielęgnacji winorośli na Opolszczyźnie – szkolenie wyjazdowe połączone z warsztatami w Paczkowie

W ramach dwuletniego planu operacyjnego 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie zorganizował w dniu 28.02.2020r. szkolenie wyjazdowe połączone z warsztatami w Paczkowie pn. „Innowacje w uprawie, technice i pielęgnacji winorośli. Aspekty prawno-ekonomiczne działalności prowadzenia winnicy w województwie opolskim”. Głównym celem projektu było podniesienie wiedzy oraz nabycie doświadczenia w zakresie zakładania winnic oraz pozyskanie nowych kontaktów wśród rolników, doradców, przedsiębiorców z terenu woj. opolskiego.

Program szkolenia zawierał obszerną tematykę – wykłady pn. „Choroby winorośli” oraz „Ekonomia w winiarstwie – koszty prowadzenia winnicy”, które  w sposób ciekawy i profesjonalny omówiła Pani dr inż. Marta Czaplicka. Skupiła się na kwestiach związanych z aspektami prawno – ekonomicznymi związanymi z założeniem winnicy, doborem odmian, uprawą, zbiorem i przerobem winogron, produkcją oraz oceną wina. Prelegentka omówiła także zagrożenia jakie mogą czyhać na uprawy winorośli ze strony patogenów chorobowych i szkodników.

Paczków znajduje się na pograniczu Gór Złotych, ma bardzo dogodnie położone stoki z dobrym nasłonecznieniem co sprzyja uprawom winorośli, które dobrze się udają a zbiory są obfite. U podnóża Hopli  wzgórza królującego nad miastem wznosi się niespełna 5 hektarowa winnica, na której uprawia się zarówno białe jak i czerwone szczepy . Odpowiednie nachylenie zbocza , dobra gleba, łagodne zimy i ciepłe lata – to idealne wręcz warunki do uprawy winorośli. Winnica Hople Poraj- tutaj odbyły się warsztaty pt. „Cięcie krzewów” szeroko omawiane przez pana mgr Ryszarda Syca, który w sposób kompetentny i rzeczowy wyjaśnił i pokazał sposoby cięcia krzewów.

W budynku po byłej oborze, który został całkowicie odrestaurowany, pod ceglastym sklepieniem znajduje się winiarnia. Beczki w których dojrzewa wino, ocynkowane tanki, ekspozycje win, nader tajemniczy klimat, nadaje temu miejscu wyjątkową atmosferę, w którym została przeprowadzona przez pana Ryszarda Syca część warsztatowa – „Wady wina ocena sensoryczna”.

Znajdująca się obok zabytkowa stodoła z XVIII wieku została zaadaptowana na potrzeby Metamuzeum Motoryzacji – pasji właściciela winnicy, który zgromadził tam kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli, prawdziwych ikon motoryzacji. Pomyślano również o dzieciach i młodzieży, gdzie poprzez interaktywną wystawę przybliżone zostały zasady działania fizyki  w samochodach.

fot. OODR w Łosiowie