Innowacje na AGRO SHOW Bednary 2019

W dniach 19-22 września br. odbyła się branżowa impreza wystawiennicza – XXI Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2019. Organizowana jest od roku 1999 przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tegoroczna największa impreza plenerowa w Bednarach k. Poznania odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie prezentowało swoją ofertę na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Właściciele gospodarstw rolnych, producenci, a także hodowcy mogli skorzystać zarówno z fachowej porady naszych specjalistów, jak i z materiałów informacyjnych, broszur tematycznych czy ulotek.

Na tegorocznych targach AGRO SHOW można było zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki rolniczej oraz spotkać się z wystawcami – producentami, sprzedawcami oraz specjalistami branżowymi. Sprzyjały temu zarówno organizowane pokazy maszyn podczas pracy, jak i konferencje tematyczne. Pokazy maszyn dotyczyły rolnictwa precyzyjnego i siewu zbóż w systemie uproszczonym. Organizowano je w każdym dniu wystawy.

W pokazach rolnictwa precyzyjnego prezentowano wszelkiego rodzaju opryskiwacze samojezdne i opryskiwacze polowe, opryskiwacze polowe przyczepiane i zawieszane, o różnej pojemności zbiornika i szerokości belki polowej, o różnych rozwiązaniach technicznych i automatycznych, pozwalających na bardziej precyzyjny oprysk na terenach płaskich czy skłonach. Wśród firm demonstrujących opryskiwacze byli producenci nie tylko polscy – (Bury Maszyny Rolnicze, Unia, Hardi Polska) ale także znane od lat firmy zagraniczne (czeskie, niemieckie, francuskie czy amerykańskie).

W pokazach siewu zbóż demonstrowano siewnik do uprawy uproszczonej (ATSU 3.), z podzespołami pozwalającymi wykonać siew uproszczony w ściernisko, w mulcz czy też po orce, z jednoczesnym wysiewem nawozów mineralnych wspomaganych systemem pneumatycznym. Następnie prezentowano agregat do siewu w mulcz (SALVIS Z) i do siewu pasowego (STK 300 PLUS/PS 300). Wymienione agregaty, to konstrukcje wielofunkcyjne z możliwością uprawy gleby i nawożenia oraz wysiewu nasion. Przedstawione zestawy do zbóż to polskie rozwiązania techniczne. Prezentowano też rozwiązania innych firm: czeskiej, włoskiej i francuskiej np. agregat siewny FALKON 6 PRO, GIGANTE PRESSURE 400 czy agregat ścierniskowy do głębokiej upraw gleby PERFORMER i uniwersalny siewnik pneumatyczny ESPRO 6000R. Poza tym, wystawiano też maszyny na pasie startowym m. in.: wozy asenizacyjne, wóz przeładowczy, agregat do pielęgnacji gleby pozwalający na szybszy rozkład słomy i innych resztek roślinnych po zbiorze, kombajn zbożowy czy aplikacje do zarządzania gospodarstwem 365FarmNet.

Podczas targów organizowano również konferencje tematyczne poświęcone: środowisku i gospodarowaniu rolniczemu zgodnie z naturą, zagadnieniom związanym z inspekcją ochrony roślin i nasiennictwem oraz innowacjami w rolnictwie. W związku z „Ogólnopolskim programem regeneracji środowiska gleb poprzez ich wapnowanie” na wystawie znajdowało się wiele firm oferujących wapno nawozowe. Rozstrzygnięto też konkursy: Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, Mechanik na Medal i Młody mechanik na Medal.

Wystawa rolnicza zgromadziła ponad 730 wystawców na 130 tysiącach m2. Wśród nich znajdowali się przedstawiciele przemysłu maszynowego (do uprawy, siewu, nawożenia, opryskiwania), paszowego, przechowalniczego, przedstawicieli firm dostarczających podzespoły do maszyn i urządzeń rolniczych, firmy produkujące i rozprowadzające produkty ekologiczne czy firmy usługowe na potrzeby rolnictwa.

Na uwagę zasługuje fakt, że na AGRO SHOW Bednary wystawia się coraz więcej firm polskich, oferujących coraz lepsze produkty dla rolnictwa. Każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.