Debata Z fermy czy pastwiska? Produkcja zwierzęca, konsumpcja i klimat

Posłanka na Sejm Małgorzata Tracz wraz z Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Instytutem na rzecz Ekorozwoju serdecznie zapraszają na debatę Z fermy czy pastwiska? Produkcja zwierzęca, konsumpcja i klimat.

Zapraszamy do wzięcia udziału w debacie. Spotkanie odbędzie się 10 maja 2022, w godzinach 11.00 – 13.00 w Senacie RP (Wiejska 6, Warszawa), sala nr 176-179.

Światowa Produkcja mięsa cały czas rośnie – na świecie i w Europie, która znajduje się w czołówce producentów. Polska również wpisuje się w ten trend. Produkujemy coraz więcej mięsa. Przyczyniają się do tego rosnące intensyfikacja i koncentracja chowu. Przemysłowy chów zwierząt ma jednak wysokie koszty społeczne związane z utratą gospodarstw i wyludnianiem się obszarów wiejskich. Przyczynia się także problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie wód i powietrza czy utrata bioróżnorodności. Produkcja zwierzęca jest także ściśle powiązana z pytaniem o ochronę klimatu. Chów zwierząt odpowiada za 70 % emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa.

 

W czasie debaty przyjrzymy się sytuacji rolników i rolniczek hodujących zwierzęta. Będziemy rozmawiać o przyszłości modelu produkcji zwierzęcej wobec wyzwań środowiskowych i społecznych oraz, w szczególności, klimatycznych. Zastanowimy się nad możliwymi rozwiązaniami z zakresu polityki rolnej.

 

Punktem wyjścia do dyskusji będzie publikacja – Atlas mięsa. Fakty i dane na temat zwierząt, które zjadamy, wydana przez Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju, przedstawiająca aktualne dane dotyczące konsumpcji i produkcji zwierzęcej w Polsce i na świecie.

 

Prezentacja publikacji:

Zbigniew Karaczun – profesor SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej, współautor Atlasu mięsa

Justyna Zwolińska – prawniczka, dziennikarka, koordynatorka ds. rzecznictwa w Koalicji Żywa Ziemia, współautorka Atlasu mięsa

Piotr Rydel – rolnik ekologiczny, prezes Związku Hodowców Polskiego Bydła Czerwonego

Moderacja: posłanka na Sejm Małgorzata Tracz

Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 5.05.2022 wraz z podaniem numeru PESEL.  Lista osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa, zostanie przekazana do Straży Marszałkowskiej w celu uzyskania przepustki na wejście do Senatu w dniu debaty.

Ilość miejsc ograniczona.

Debata będzie transmitowana na żywo na Facebooku organizatorów:

https://www.facebook.com/partiazieloni

https://www.facebook.com/pl.boell

https://www.facebook.com/FundacjaInE

 

Publikacja Atlas Mięsa 2022 jest dostępna do pobrania pod adresem: https://pl.boell.org/pl/publikacje

 

Data

maj 10 2022
Expired!

Czas

11:00 - 13:00
Kategoria

Skip to content