Zachęcamy do zapoznania się z październikowym wydaniem biuletynu Europejskiej Sieci WPR w zakresie EIP-AGRI – Innowacje i Transfer Wiedzy.
W bieżącym numerze m.in. następujące informacje:
Wzmacnianie roli innowatorek z obszarów wiejskich w Europie – projekt Horyzont Europa GRASS CEILING wzmacnia rolę kobiet wiejskich i pozwala, na zwiększenie liczby kobiet prowadzących innowacje społeczno-ekologicznym w rolnictwie, gospodarce wiejskiej i społecznościach wiejskich. Aby osiągnąć swój cel, w ramach projektu utworzono „żywe laboratoria” w dziewięciu różnych krajach.
Szkolenie 10 000 europejskich doradców, aby wesprzeć przyspieszenie przejścia na rolnictwo odporne na zmianę klimatu – projekt Horyzont Europa ClimateSmartAdvisors utworzy sieć mającą na celu wzmocnienie europejskich usług doradztwa rolniczego w celu promowania powszechnego stosowania wśród rolników praktyk rolniczych przyjaznych dla klimatu.
Raport dotyczący umiejętności i uczenia się przez całe życie – do pobrania raport oparty na wnioskach z seminarium Europejskiej Sieci WPR pn. „Umiejętności i kształcenie ustawiczne dla dostawców usług doradczych i szkoleniowych w rolnictwie”.
Larwy much przekształcają odpady zwierzęce w paszę i nawóz – włoska grupa operacyjna nawiązała współpracę z lokalnymi rolnikami, aby przetestować wykorzystanie larw muchówki (czarna mucha) do przekształcania organicznych odpadów zwierzęcych w tani i zrównoważony sposób.
Warsztaty sieci UE WPR „Innowacje kierowane przez kobiety w rolnictwie i na obszarach wiejskich” – do pobrania sprawozdanie z warsztatów, które odbyły się w Krakowie w kwietniu 2024 r. i miały na celu pokazanie, że rolnictwo i obszary wiejskie mogą być dla kobiet atrakcyjnym miejscem do rozwijania pomysłów biznesowych. Celem warsztatów było wzmocnienie roli kobiet poprzez wymianę wiedzy, identyfikację udanych inicjatyw i projektów prowadzonych przez innowatorki oraz tworzenie sieci kontaktów.
Wzmocnienie roli kobiet w rolnictwie i na obszarach wiejskich – w nowym filmie poświęconym wyzwaniu EIP-AGRI Anna Sitek, ekologiczna plantatorka lawendy z Polski, opowiada o swoim życiu jako przedsiębiorcy rolnego.
Sprawozdanie z warsztatów sieci UE WPR pt. „Zarządzanie wodą w obiegu zamkniętym” – warsztaty odbyły się w Sewilli (Hiszpania) w marcu 2024 r. Uczestnicy podzielili się innowacyjnymi rozwiązaniami i praktykami w zakresie gospodarki wodnej w obiegu zamkniętym, uwzględniając ponowne wykorzystanie i recykling wody w produkcji rolnej.
Badanie wyników osiągniętych w projektach Grup Operacyjnych EIP-AGRI w ramach WPR – Europejska Sieć WPR przeprowadziła badanie w celu oceny wyników osiągniętych w ramach projektów Grup Operacyjnych EIP. Badanie identyfikuje kluczowe czynniki i bariery ich sukcesu oraz ma na celu lepsze zrozumienie funkcjonowania projektów GO, ich projektowaniu, procesów współtworzenia innowacji i rozpowszechniania innowacyjnych rozwiązań.
Rola kobiet w zazielenieniu europejskiego rolnictwa – przedsiębiorstwa wiejskie prowadzone przez kobiety pomogą Europie osiągnąć jej cele środowiskowe, twierdzi finansowana przez UE ekspertka Maura Farrell. Przeczytaj wywiad z ekspertką w magazynie Horizon EU Research & Innovation, w którym omawia rolę kobiet w rolnictwie.
Kształtuj przyszłość rolnictwa! – Badanie techniczne Soil Xchange – wyraź swoją opinię na temat rozwoju zrównoważonych strategii gospodarowania glebą i miej wpływ na politykę, która będzie napędzać innowacje w gospodarstwach rolnych w całej Europie.
Zostań ambasadorem zdrowia gleby w ramach projektu ECHO – ECHO to nowy projekt współfinansowany w ramach programu „Horyzont Europa”, którego celem jest zaangażowanie obywateli w ochronę i odtworzenie gleb poprzez rozwijanie ich umiejętności i poszerzanie wiedzy. W tym celu rekrutuje ambasadorów, którzy mają szerzyć świadomość na temat stanu gleby, a także organizować obywatelskie działania naukowe i pobieranie próbek gleby.
Ankieta dotycząca środków ochrony roślin – obecnie tworzona jest sieć AdvisoryNetPEST, aby połączyć doradców i interesariuszy z całej Europy w celu nawiązania kontaktów i wymiany wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań mających na celu ograniczenie stosowania pestycydów i zagrożeń związanych z ich stosowaniem. Przyczyń się do rozwoju tej sieci, biorąc udział w krótkiej ankiecie, której wypełnienie zajmie tylko 5 minut.
Nagrody UE za produkty ekologiczne – 23 września br. odbył się Europejski Dzień Rolnictwa Ekologicznego, którego celem było podkreślenie doskonałej jakości w całym łańcuchu wartości produktów ekologicznych i ogłoszenie zwycięzców trzeciej edycji konkursu EU Organic Awards. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych i najbardziej innowacyjnych producentów ekologicznych. Wśród zwycięzców znalazła się Reinhild Frech-Emmelmann w kategorii Rolniczka, specjalizująca się w nasionach ekologicznych, wolnych od GMO, posiadająca ponad 800 odpornych odmian nasion, promująca zrównoważone rolnictwo w całej Europie.
Europejska Konferencja na temat Różnorodności Biologicznej w Łańcuchach Dostaw Żywności – w dniach 13-14 listopada 2024 r. stowarzyszenie „Food for Biodiversity” organizuje konferencję poświęconą kluczowej roli różnorodności biologicznej w globalnym łańcuchu dostaw żywności.