Polecamy! Listopadowe wydanie biuletynu EIP-AGRI

Zachęcamy do zapoznania się z listopadowym wydaniem biuletynu Europejskiej Sieci WPR w zakresie EIP-AGRI – Innowacje i Transfer Wiedzy.


W bieżącym numerze m.in. następujące informacje:

Wartość biologiczna z sektora oliwek – europejski sektor oliwek w coraz większym stopniu wykorzystuje produkty uboczne z oliwek jako punkt wyjścia do tworzenia nowych łańcuchów wartości opartych na biologii. Poznaj dwie inicjatywy tworzące innowacyjne rozwiązania o obiegu zamkniętym: jedna to finansowany ze środków UE projekt Wspólnego Przedsięwzięcia CBE, w którym wykorzystuje się liście oliwek, a druga to włoska grupa operacyjna skupiająca się na pozostałościach z produkcji oliwy z oliwek.

E-learning dla innowatorek w zakresie rozwiązywania problemów klimatycznych – rola kobiet w innowacjach jest kluczowa w walce ze zmianami klimatycznymi i zachowaniu różnorodności biologicznej. W tym kontekście projekt Erasmus+ pn. NOW-SEE, koncentruje się na rozwijaniu umiejętności potrzebnych do transformacji ekologicznej. W szczególności wzmacnia pozycję kobiet poprzez platformy e-learningowe i warsztaty mające na celu zwiększenie zaangażowania kobiet w zrównoważoną przedsiębiorczość środowiskową.

Oszczędzanie wody i nawozów w kontekście zmian klimatycznych – poznaj zwycięzcę nagrody EIP-AGRI Innovation Awards 2024 dla grupy operacyjnej w kategorii „Łagodzenie i adaptacja do zmian klimatu”. Subalma, hiszpańska grupa operacyjna, oszczędza wodę i nawozy poprzez stosowanie podziemnych systemów nawadniania kroplowego w celu zwiększenia produktywności gajów oliwnych.

Grupa fokusowa ds. rolnictwa regeneratywnego na rzecz zdrowia gleby – w jaki sposób praktyki rolnictwa regeneratywnego mogą pomóc rolnikom przywrócić, chronić i poprawić zdrowie i produktywność gleby? To była główna kwestia, nad którą eksperci grupy fokusowej pracowali przez cały 2024 rok. Przyjrzeli się regeneraywnym praktykom rolniczym pod kątem korzyści, wyzwań i możliwości z punktu widzenia ochrony środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Raport z prac grupy jest już dostępny.

Grupa fokusowa ds. upraw towarzyszących, w tym Milpy i roślin wysokobiałkowych – dostępny jest już raport i arkusz informacyjny z prac grupy fokusowej. Grupa zbadała, w jaki sposób zintegrować stowarzyszenia upraw z istniejącymi systemami upraw i krajobrazami gospodarstw rolnych, aby zwiększyć odporność gospodarstw i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, jednocześnie zmniejszając zależność od nakładów zewnętrznych.

Pierwszy odcinek podcastu Mission Soil – chcesz dowiedzieć się więcej na temat misji UE Soil? Posłuchaj pierwszego odcinka nowej serii podcastów Mission Soil.  Goście dyskutują o znaczeniu zdrowych gleb i działaniach podejmowanych w UE, aby je chronić.

Światowy Dzień Gleby – Światowy Dzień Gleby obchodzony jest 5 grudnia przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Temat tegorocznej edycji „Dbaj o gleby: mierz, monitoruj, zarządzaj”, podkreśla znaczenie dokładnych danych i informacji o glebie dla zrozumienia cech gleby i wspierania świadomego podejmowania decyzji w sprawie gleb zrównoważonych.

Osiem innowacyjnych nawozów biologicznych wytwarzanych z bioodpadów rolniczych – w ramach unijnego projektu B-FERST opublikowano broszurę informacyjną prezentującą osiem nowych nawozów biologicznych opracowanych w ramach projektu. W arkuszu informacyjnym przedstawiono skład i zalety każdego z nawozów.

Druga edycja Europejskich Dni Rolno-Spożywczych – druga edycja unijnych Dni Rolno-Spożywczych odbędzie się w dniach 10–12 grudnia 2024 r. w Brukseli i będzie również transmitowana w internecie. Jest to coroczne wydarzenie poświęcone najnowszym trendom w rolnictwie, opcjom politycznym i rozwojowi rynku, a także temu, jak badania, innowacje i technologie cyfrowe kształtują dzisiejsze i przyszłe rolnictwo europejskie.


Pobierz biuletyn