Zgłoś swój projekt, by wygrać nagrodę UE w dziedzinie produkcji ekologicznej 2023!

Chcesz przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat produkcji ekologicznej, a także przystępności cenowej lub dostępność produktów ekologicznych w całej UE? Czy opracowałeś i wdrożyłeś, lub nadal wdrażasz, w tym celu doskonały, innowacyjny, zrównoważony i powtarzalny projekt oraz  chcesz, aby ten projekt był rozpoznawalny? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi „tak” – zachęcamy do udziału w drugiej edycji nagród UE w dziedzinie produkcji ekologicznej.

Konkurs skierowany jest do:

  • rolników ekologicznych;
  • miast lub regionów serwujących posiłki ekologiczne pacjentom lub uczniom lub w inny sposób promujący produkcję ekologiczną;
  • firm w łańcuchu żywności ekologicznej z unikalnym podejściem.

 

Kategorie konkursowe

Konkurs obejmuje 7 kategorii i 8 nagród indywidualnych. Doceniają one różne podmioty w łańcuchu wartości ekologicznej, które opracowały doskonały, innowacyjny, zrównoważony i inspirujący projekt zapewniający rzeczywistą wartość dodaną dla produkcji i konsumpcji ekologicznej.

 

Kategoria 1: Najlepszy rolnik ekologiczny (kobieta) i Najlepszy rolnik ekologiczny (mężczyzna) -celem tej nagrody jest nagrodzenie rolnika (jednej kobiety i jednego mężczyzny). Nagroda ta jest organizowana przez COPA-COGECA i IFOAM Organics Europe.

Kategoria 2: Najlepszy region ekologiczny – celem tej nagrody jest nagrodzenie regionu. Nagroda ta jest organizowana przez Europejski Komitet Regionów.

Kategoria 3: Najlepsze miasto organiczne – celem tej nagrody jest nagrodzenie miasta. Nagroda ta jest organizowana przez Europejski Komitet Regionów.

Kategoria 4: Najlepsza ekologiczna „bio-dzielnica” – celem tej nagrody jest nagrodzenie „bio-dzielnicy”. Nagroda ta jest organizowana przez Europejski Komitet Regionów.

Kategoria 5: Najlepsze MŚP w przetwórstwie żywności ekologicznej – celem tej nagrody jest nagrodzenie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przetwarzających produkty ekologiczne. Nagroda ta jest organizowana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Kategoria 6: Najlepszy sprzedawca żywności ekologicznej – celem tej nagrody jest nagrodzenie sprzedawcy żywności z sektora MŚP sprzedającego produkty ekologiczne. Nagroda ta jest organizowana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Kategoria 7: Najlepsza ekologiczna restauracja/gastronomia – celem tej nagrody jest nagrodzenie restauracji / restauracji gastronomicznej z sektora MŚP (samodzielnej lub będącej częścią hotelu) i/lub usług gastronomicznych (firmy cateringowej lub stołówki) proponujących certyfikowane  ekologiczne potrawy w swoim menu. Nagroda ta jest organizowana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

 

Zgłoszenia

Zgłoszenia do konkursu należy przekazać na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Komisji Europejskiej – otwórz.

Termin zgłoszeń upływa w dniu 14 maja 2023 r., 23:59:59.

 

Nagrody

Nagrody UE w konkursie mają charakter niefinansowy i zostaną wręczone około 23 września, czyli w Europejskim Dniu Produkcji Ekologicznej. W drugiej edycji ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 września 2023 r.

 

Organizator

Konkurs organizowany jest przez Komisję Europejską, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Europejski Komitet Regionu, Komitet COPA-COGECA i IFOAM Organics Europe.

 

Poznaj zwycięzców edycji 2022 – otwórz