Marcowe wydanie newslettera EIP-AGRI

Zachęcamy do zapoznania się z marcowym wydaniem biuletynu Europejskiej Sieci WPR w zakresie EIP-AGRI – Innowacje i Transfer Wiedzy.

 

W bieżącym numerze m.in. następujące informacje:

  • Cyfryzacja uli – bułgarska Grupa Operacyjna przyczynia się do cyfrowej transformacji sektora pszczelarstwa ekologicznego, poprzez wykorzystanie Internetu Rzeczy „IoT”, który poprawia wydajność i zrównoważony rozwój od zarządzania ulem do dystrybucji produktów.

 

  • Dostosowanie do klimatu zarządzania wilgotnością gleby – Hoeksche Waard to wyspa położona na południu Holandii. Ten obszar wiejski leży poniżej poziomu morza, a kontrola wody na polach uprawnych jest poważnym problemem, szczególnie w przypadku intensywnych opadów deszczu. Powołano grupę operacyjną w celu przetestowania i optymalizacji systemu podglebia w celu kontrolowania poziomu wilgotności gleby pod ziemią

 

  • 7 mln euro na projekty leśne – w ramach nowego projektu „Horyzont Europa” ogłoszone zostanie zaproszenie do składania wniosków na finansowanie międzynarodowych projektów w zakresie badań naukowych i innowacji dotyczących jak najlepszego wykorzystania lasów i zasobów leśnych, ich różnorodnych korzyści dla społeczeństwa i gospodarki. Nabór powinien zostać otwarty 2 maja 2023 r.

 

  • Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Biotechnologii o Obiegu Zamkniętym (CBE, JU) – opublikowano roczny program prac na 2023 r. wraz z informacjami na temat kolejnego zaproszenia do składania wniosków projektowych. Finansowane projekty muszą przyczyniać się do zrównoważonej produkcji o obiegu zamkniętym zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem. Wspólne Przedsięwzięcie CBE organizuje dzień informacyjny w Brukseli (transmitowany online) w dniu 20 kwietnia 2023 r.

 

  • Narzędzie cyfrowe na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora oliwy z oliwek – w ramach projektu SUSTAINOLIVE (unijny program PRIMA), współfinansowanego w ramach programu „Horyzont 2020”, uruchomiono aplikację cyfrową dla plantatorów oliwek, którzy przechodzą na bardziej zrównoważone gaje oliwne. Ta aplikacja jest podzielona na trzy sekcje: czat publiczny, zasoby, w tym arkusze informacyjne, podręczniki i filmy oraz kontakty do ekspertów.

 

  • Trawa i zielonka dla biogospodarki – biogospodarkę można wspierać na poziomie pola za pomocą innowacyjnych i powtarzalnych modeli biznesowych. W ramach projektu GO-GRASS „Horyzont 2020” przeanalizowano istotne dane i dowody na potrzeby działań politycznych i opublikowano w białej księdze listę zaleceń dotyczących promowania rozwiązań i zrównoważonych produktów biogospodarki wykorzystujących trawę i zielonkę.

 

  • Projekt ochrony nasion otwartych – INCREASE to projekt programu „Horyzont 2020” dotyczący poprawy zrównoważonego wykorzystania zasobów genetycznych roślin, koncentrujący się na czterech ważnych roślinach strączkowych: ciecierzycy, fasoli zwyczajnej, soczewicy i łubinie. Dzięki specjalnej aplikacji każdy, kto ma pole, ogród, balkon lub taras, może wziąć udział w trwającym otwartym partycypacyjnym eksperymencie naukowym.

 

  • Na rzecz rolnictwa przyszłości – EIP-AGRI w Niemczech – od 2014 r. w Niemczech wdrożono ponad 320 grup operacyjnych. Do pobrania nowa broszura „Na rzecz rolnictwa przyszłości – EIP-AGRI w Niemczech”, która zawiera wyniki wielu projektów, informacje od partnerów i porady służb wspierających innowacje. Posiada również sekcję dotyczącą systemów wiedzy i innowacji rolniczych (AKIS).

 

Do pobrania newsletter w oryginalnej wersji językowej

Do pobrania newsletter – tłumaczenie na język polski przy pomocy Google Translate