Misje UE to nowy sposób na znalezienie konkretnych rozwiązań niektórych z naszych największych wyzwań. Mają ambitne cele i przyniosą konkretne rezultaty w zakresie zdrowia, klimatu i środowiska do 2030 roku. Przyniosą one wpływ poprzez nadanie badaniom i innowacjom nowej roli w połączeniu z nowymi formami zarządzania i współpracy, a także poprzez zaangażowanie obywateli. Misje UE to nowość programu badawczo-innowacyjnego Horyzont Europa na lata 2021-2027.
Głównym celem misji „SOIL” jest utworzenie 100 żywych laboratoriów i latarni, aby do 2030 r. doprowadzić do przejścia na zdrową glebę. Życie na Ziemi zależy od zdrowych gleb. Gleba jest podstawą naszych systemów żywnościowych. Zapewnia czystą wodę i siedliska dla różnorodności biologicznej, jednocześnie przyczyniając się do odporności na zmiany klimatu. Wspiera nasze dziedzictwo kulturowe i krajobrazy oraz jest podstawą naszej gospodarki i dobrobytu.
Ogłoszone dwa nabory na projekty to:
Network on carbon farming for agricultural and forest soils
Celem nowego konkursu w ramach europejskiej misji SOIL jest opracowanie wysokiej jakości podstaw systemu certyfikacji pochłaniania CO2 w ekosystemach rolniczych i leśnych.
Tematyka konkursu ma ścisły związek z nową regulacją UE nt. certyfikacji systemów usuwania dwutlenku węgla z atmosfery
Spodziewany rezultat:
Temat ten wspiera wdrażanie komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie zrównoważonych cykli węglowych oraz przyszłych ram regulacyjnych dotyczących certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla, a tym samym przyczynia się do projektowania i wdrażania praktyk związanych z rolnictwem węglowym w Europie.
Wyniki projektu powinny przyczynić się do osiągnięcia wszystkich następujących oczekiwanych rezultatów:
- Zwiększona wiedza na temat praktyk związanych z rolnictwem węglowym poprzez tworzenie sieci i wymianę doświadczeń,
- Zwiększona absorpcja i rozwój norm dla rolnictwa węglowego w Europie.
Dokumentacja konkursu dostępna tutaj
Termin przyjmowania zgłoszeń upływa w dniu 27 września 2022 r.
- Monitoring, reporting and verification of soil carbon and greenhouse gases balance
Projekty zgłaszane do tego naboru powinny mieć charakter badawczo-rozwojowy i obejmować poniższy zakres prac:
- Wykonanie pomiarów terenowych i oszacowanie akumulacji i przepływów GHG w glebie i biomasie.
- Opracowanie modeli czynników napędzających przepływy i magazynowanie węgla organicznego w glebie.
- Ocena efektów wdrożenia różnych praktyk związanych z uprawą dwutlenku węgla.
- Opracowanie, ustandaryzowanie i demonstracja metodologii i zasad monitorowania, raportowania i weryfikacji zysków lub strat związanych z sekwestracją dwutlenku węgla.
- Ocena skutków gospodarczych i społecznych rolnictwa węglowego. Rozwój narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji dla decydentów i zarządców gruntów.
Wyniki projektu powinny przyczyniać się do wszystkich następujących rezultatów:
- Poznanie relacji między dynamiką strumienia węgla w typowych praktykach rolnictwa węglowego a jego czynnikami napędzającymi (ekofizjologia ekosystemów), a także wpływem zmian klimatycznych na węgiel organiczny w glebie (a w konsekwencji na żyzność gleby i produkcję żywności).
- Wzmocnienie opracowywanie standardów śledzenia systemów płatności za rolnictwo węglowe oraz metod uwzględniania utrzymywania dwutlenku węgla już zmagazynowanego w glebie w ramach systemów upraw węglowych.
- Zmniejszenie obciążenia administracyjnego i finansowego związanego z praktykami zarządzania uprawami węgla.
- Zwiększenie wiary interesariuszy i solidność norm na dobrowolnych (lub innych) rynkach emisji, prowadząca do zwiększonego potencjału możliwości uzyskania przychodów.
Dokumentacja konkursu dostępna tutaj
Termin przyjmowania zgłoszeń upływa w dniu 27 września 2022 r.