Innowacyjna technologia produkcji sadzonek roślin jagodowych

Grupa Operacyjna EPI „FIELDSTONE INVESTMENTS II” w marcu br. rozpoczęła realizację  projektu pn.  „Innowacyjna technologia produkcji sadzonek roślin jagodowych typu plug plant i long cane o wysokim współczynniku produktywności na przykładzie maliny i jeżyny bezkolcowej”, w ramach działania „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Celem realizowanych działań Grupy jest wdrożenie nowej technologii produkcji sadzonek maliny i jeżyny typu plug plant i long cane z wykorzystaniem podłoży ograniczających straty wody i dodatkami stymulującymi wzrost i ukorzenianie przy jednoczesnym zabezpieczeniu uprawy przed patogenami co wpływa na ograniczenie negatywnych skutków stresu oksydacyjnego. W wyniku wdrożenia nastąpią jakościowe i ilościowe zmiany w efekcie uzyskania większej ilości przyjęć sadzonek o lepszym wigorze i produktywności, zapewniającym przyśpieszenie i stabilność plonowania. Dodatkowo ograniczone zostanie zużycie wody oraz pestycydów. Zakładane rezultaty:

  • Opracowanie i wdrożenie efektywnych technologii oszczędnego gospodarowania wodą poprzez zastosowanie biodegradowalnych pojemników z hydrożelem lub dendromerami w podłożu.
  • Opracowanie i wdrożenie technologii przyśpieszającej ukorzenianie sadzonek i wytwarzania pąków poprzez zastosowanie optymalnego nawożenia mineralnego/organicznego.
  • Opracowanie i wdrożenie technologii ochrony z wykorzystaniem biopreparatów ograniczających rozwój fitopatogenów w podłożu i na roślinach.
  • Opracowanie innowacyjnego systemu mapowania pąków sadzonek na całej długości pędu, który pozwoli na określenie jakości kwiatów na bardzo wczesnym etapie produkcji co pozytywnie wpłynie na cały proces uprawy i pozwoli dobrać optymalne dawki nawożenia i wody dostosowane do potrzeb danych roślin oraz pozwoli precyzyjnie określić plonowanie. W punkcie tym wskazano rozwinięcie określenia celu głównego (nadrzędnego) poprzez wskazanie celów szczegółowych (bezpośrednich).

 

Korzyści wynikające z realizacji projektu

Bardzo ważnym elementem w żywieniu człowieka są owoce dlatego wzrost ich produkcji będzie miał kluczowe znaczenie w programie zdrowego żywienia. Wśród gatunków roślin sadowniczych szczególne właściwości smakowe, odżywcze i prozdrowotne mają maliny i jeżyny. Ze względu na poziom opłacalności produkcji największe znaczenie dla gospodarki ma uprawa maliny deserowej. Rozwój tej produkcji uzależniony jest min. od dostępności dobrej jakości, zdrowego materiału nasadzeniowego. Dlatego podejmujemy tu działania nad doskonaleniem wszystkich etapów technologii produkcji sadzonek typu plug plant i długopędowych sadzonek maliny (long cane) które są przeznaczone do uprawy pod osłonami. Wszystkie rośliny są bardzo narażone na wystąpienie różnego rodzaju stresów a szczególnie wrażliwe są na etapie ukorzeniania np. brak lub mała liczba korzeni wpływa na zahamowanie transportu wody i składników pokarmowych. Jednym z efektów działania stresu oksydacyjnego u roślin są reaktywne formy tlenu. Często wystąpienie stresu warunkuje uruchomienie mechanizmów obronnych roślinny jak. np. zamykanie aparatów szparkowych ale w przypadku nadprodukcji reaktywnych form tlenu dochodzi do uszkodzeń elementów komórek i biomolekuł. Jeszcze poważniejsze problemy pojawiają się wtedy, kiedy reagują z kwasami nukleinowymi powodując uszkodzenia DNA i problemy z rozmnażaniem się roślin. Opracowanie innowacyjnej technologii ma za zadanie ograniczyć negatywne skutki stresu oksydacyjnego a jednocześnie zwiększyć procent przyjęć i jakość sadzonek maliny i jeżyny.

 

Źródła finansowania: ze środków finansowych własnych partnerów projektu,  Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW na lata 2014-2020/ Działanie 16 Współpraca

Budżet projektu: 5 368 474,20 zł,

Obszar realizacji: PL712 ŁÓDZKI

Czas realizacji: od 2021-03-04 do 2022-12-31

 

Strona internetowa: www.fieldstone.pl