CDR na Targach BioExpo w Nadarzynie – relacja z wydarzenia

logo

W dniu 08.10.2020 r. odbyła się konferencja, zorganizowana w formie webinarium przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu pt. „Rolnictwo ekologiczne- szansa dla rolników i konsumentów”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele jednostek certyfikujących, przedstawiciele samorządów, instytutów naukowych ale przede wszystkim doradcy i rolnicy. Podczas konferencji Pan Michał Rzytki Dyrektor Departamentu Jakości Żywności i Bezpieczeństwa Produkcji Roślinnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił założenia przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, a także nową priorytetową inicjatywę jaką jest Zielony Ład.

Poruszony został również temat najważniejszych zmian, które zajdą po 2022 r. w prawodawstwie dotyczącym rolnictwa ekologicznego. W swoim wykładzie Dyrektor Departamentu podkreślił, że priorytety przyszłej WPR skupiają się na jej uproszczeniu oraz bardziej elastycznym podejściu do wdrażania polityki, w taki sposób aby stała się ona jeszcze bardziej efektywna. Wyjaśnione zostały cele Zielonego Ładu oraz narzędzia, które pomogą łagodnie przejść na gospodarkę ekologiczną. Podczas webinarium ekspert z zakresu pszczelnictwa omówił znaczenie nauki o pszczelarstwie oraz wartość zapylaczy dla rozwoju rolnictwa, ze szczególnym wskazaniem na rolnictwo ekologiczne. Kolejny prelegent, z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, przedstawił jak funkcjonuje doświadczalnictwo odmianowe dla systemu ekologicznego.

Zaprezentowano gdzie zlokalizowane są punkty doświadczalne oraz przedstawiono wyniki plonowania wybranych odmian testowych. Na koniec wykładów pokazano krótkie filmy nakręcone w gospodarstwach ekologicznych, należących do tegorocznych laureatów Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne.

W dniu 9 października, w Nadarzynie, podczas Targów BioExpo, odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie dyplomów i pucharów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w konkursach na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” oraz „Najlepszy Doradca Ekologiczny”. Jako pierwszych poznaliśmy krajowych laureatów XIII edycji konkursu na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” w 2020 roku. W wyniku rozstrzygnięcia przyznano łącznie 4 nagrody, w tym jedno wyróżnienie:
I miejsce : Ewa i Peter Stratenwerth – województwo mazowieckie
II miejsce : Maciej Tomczak – województwo wielkopolskie
III miejsce : Bogumiła Błoniarczyk – województwo małopolskie
Wyróżnienie : Piotr i Agnieszka Wróbel – województwo kujawsko-pomorskie.

W I. konkursie na „Najlepszego Doradcę Ekologicznego” na etapie krajowym wyłoniono trzech zwycięzców oraz przyznano 2 wyróżnienia :
I miejsce : Elżbieta Dryjańska – województwo wielkopolskie
II miejsce : Agnieszka Jereczek – województwo pomorskie
III miejsce : Jan Pajdzik – województwo małopolskie
I wyróżnienie : Urszula Bogusiewicz – województwo dolnośląskie
II wyróżnienie: Jerzy Grabowski – województwo mazowieckie.

Podczas Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych „Bio Expo” w dniach 8-10.10.2020 r. można było także odwiedzić wspólne stoisko informacyjno – promocyjne CDR oraz instytutów naukowych pn. „Nauka i doradztwo dla rolnictwa ekologicznego”, na którym prezentowano ekologiczne wydawnictwa, udzielano odpowiedzi i konsultacji dla rolników i osób zainteresowanych prowadzeniem produkcji ekologicznej. Na stoisku promowany był również polski ebazarek. Jest to platforma internetowa umożliwiająca producentom rolnym bezpłatne zamieszczanie ofert sprzedaży żywności pochodzącej z gospodarstw rolnych.

Targi BIOEXPO to targi dedykowane branży ekologicznej i bio. Wystawcy to liderzy rynku i dynamicznie rozwijające się firmy. W tym roku, pomimo obostrzeń związanych z pandemią, po raz drugi udało się w jednym miejscu i czasie zgromadzić czołowych wytwórców i dystrybutorów, z kupcami, właścicielami sklepów specjalistycznych i hurtowni spożywczych i wielobranżowych, by w dogodnej atmosferze, nawiązywać i rozwijać kontakty handlowe oraz dyskutować o aktualnej kondycji branży i perspektywach jej rozwoju. Odwiedzający mogli podziwiać wspaniałe stoiska, bogate w wysokiej jakości produkty ekologiczne. Udział w Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO Warsaw wzięło ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy oferując szeroką gamę ciekawych produktów i rozwiązań, a wszystko to w jakości BIO, EKO, ORGANIC i naturalnej, FAIRTRADE, DEMETER. Odwiedzający mogli podziwiać te wspaniale przygotowane stoiska, bogate w wysokiej jakości produkty ekologiczne.

Zarówno konferencja jak i konkursy oraz stoisko na targach zostały zrealizowane w ramach działań Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.