Wyspa innowacji na targach Agrotech

Od piątku 18 marca do niedzieli 20 marca Kielce były już po raz 22 areną ważnych spotkań ogromnej rzeszy rolników, producentów środków do produkcji, naukowców, doradców rolniczych. Hale, jak zawsze na Agrotechu, po brzegi wypełniły się nowoczesnymi maszynami i urządzeniami zarówno dla małych jak i dużych gospodarstw rolnych. Było na co popatrzeć i z kim porozmawiać o najnowszych rozwiązaniach technicznych, tym bardziej że w tym roku na targach swoje nowości prezentowało, jak twierdzą organizatorzy, blisko 700 firm z kilkunastu krajów z całego świata.

Ale Targi Agrotech to nie tylko wystawa maszyn i urządzeń dla rolnictwa. To także forum wymiany wiedzy i prezentacji najnowszych osiągnięć nauki. Wśród wielu stoisk konsultacyjnych przygotowanych przez najważniejsze instytucje branżowe wyróżniała się wyspa innowacji zorganizowana po raz pierwszy przez Centrum Doradztwa Rolniczego w ramach działań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Na stoisku wspólnie z nami dyżurowało osiem instytutów naukowych oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Zainteresowanym najnowszą wiedzą z zakresu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie wyniki swoich prac badawczych prezentowali przedstawiciele Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Instytutu Ogrodnictwa, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Instytutu Zootechniki, Państwowego Instytutu Weterynarii, oraz Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych.

Specjaliści CDR i Świętokrzyskiego ODR prowadzili konsultacje w zakresie technologii produkcji rolniczej, przetwórstwa produktów rolnych na poziomie gospodarstwa, integrowanej ochrony roślin, oraz instrumentów finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Przez wszystkie dni trwania targów, w wydzielonej przestrzeni speaker’s corner odbywały się bardzo ciekawe spotkania połączone z prezentacjami przygotowanymi przez przedstawicieli nauki i doradztwa rolniczego. Poruszano wiele tematów istotnych z punktu widzenia modernizacji gospodarstw rolnych jako warsztatu pracy rolników, wprowadzania zmian w celu zwiększenia wydajności produkcji czy obniżenia jej kosztów.

Koncepcja organizacji wspólnego stoiska doradztwa rolniczego i nauki została przez wszystkich współwystawców oceniona bardzo pozytywnie. Podkreślano, że dzięki wyspie innowacji możliwe było nawiązanie bliższej współpracy pomiędzy naukowcami i przedstawicielami wielu ośrodków doradztwa rolniczego, a także rolnikami. Jak mogli się przekonać dyżurujący specjaliści Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin wielu rolników jest zainteresowanych populacyjnymi odmianami kukurydzy, owsa zimowego oraz trawami energetycznymi. Na stoisku Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w czasie trwania targów podpisano umowę wdrożeniową dotyczącą uruchomienia produkcji seryjnej agregatu do szerokopasowego podsiewu łąk (maszyna była prezentowana na wystawie) oraz list intencyjny dotyczący konstrukcji i badań agregatu do nowoczesnej uprawy gleby. Obie maszyny skonstruowano w Mazowieckim Ośrodku Badawczym ITP w Kłudzienku.

Innowacje w gospodarstwach rolnych są wymogiem współczesnego rynku. Tym większą mamy nadzieję, że za rok uda się kontynuować rozpoczęty w tym roku wspólny projekt na rzecz wprowadzania ich do praktyki.

[nggalery id=35]