Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

10-02-2021 do 31-12-2022

1 531 745,09

środki własne

www.monitoringstada.pl

Operacja skupiała się na optymalizacji hodowli bydła mlecznego poprzez analizę preferencji i zachowań zwierząt, nadzoru nad stadem, wczesnej identyfikacji stanów chorobowych poprzez stworzenie automatycznego systemu nadzoru – monitoringu wizyjnego wykorzystującego sztuczne sieci neuronowe do sterowania i analizy zbieranego obrazu w czasie rzeczywistym podczas wypasu bydła na pastwiskach.

Główne wyzwania operacji najlepiej opisać w podziale na kategorie: - sprzętowe - polegało na zbadaniu i wybraniu urządzeń (kamer, masztów, systemu zasilania) optymalnych pod względem kosztowym i wystarczających jakościowo do otrzymywania wysokiej jakości obrazu na dużych przestrzeniach pastwisk; - stworzenie sztucznej inteligencji – polegało na obraniu najlepszych rodzajów sieci neuronowych oraz ich wytrenowanie do realizacji zadań związanych z automatycznym sterowaniem kamerą obrotową, wykrywaniem zachowań niepożądanych, badaniu stanu oraz lokalizacji zwierząt. Zadanie najbardziej złożone, wymagało wielu analiz, przygotowania obszernego materiału uczącego MSSN, dużego wkładu wiedzy naukowej o behawioryzmie bydła; - stworzenie oprogramowania dla użytkowników końcowych – oprogramowania dla hodowców bydła musiało być możliwe najprostsze w obsłudze a jednocześnie pozwalające na dostęp do alarmów wyświetlanych w czasie rzeczywistym, dostęp do raportów ze statystykami o lokalizacji stada i wykorzystania pastwisk a również funkcjonowanie na każdej powszechnej platformie (web oraz urządzenia mobilne); W wyniku realizacji operacji wytworzono system monitoringu, który automatycznie śledzi stado, analizuje zachowanie zwierząt, w razie wykrycia zachowań niepożądanych alarmuje rolnika o ich wystąpieniu, archiwizuje wszystkie sytuacje nietypowe w postaci nagrań wideo, a nawet przez pewien okres (zależny od wybranej konfiguracji, min. 30dni) zapewnia dostęp do całości nagrań z pastwisk.

-

-

-

-

Rezultatem operacji jest kompleksowy system automatycznego monitoringu (nadzoru) stada bydła mlecznego w trakcie wypasu na pastwiskach. Zautomatyzowanie tego procesu dzięki wykorzystaniu kamer i sztucznych sieci neuronowych oraz jego ciągłego charakteru – od wyjścia stada na kwatery do zejścia do obory sprawiają, że ta forma nadzoru zwierząt jest wysoce skuteczna w wykrywaniu zjawisk niepożądanych oraz nie obciąża zadaniowo hodowców i pracowników gospodarstw. Czynniki ekonomiczne takie jak brak potrzeby poświęcania czasu na obserwację stada, minimalizowanie ryzyka braku rzetelności, wiedzy i jakości pracy “obserwatora”, brak ograniczeń wynikających z niedostatecznej obsady personelu możliwego do oddelegowania do wypełniania tych czynności powodują, że system automatycznego monitorowania stada mlecznego jest jedynym rozwiązaniem możliwym do wdrożenia bez ingerencji w zwierzęta, w przeciwieństwie do systemów opartych na czujnikach zawieszanych na bydle. Odnosząc korzyści do kosztów, co jest potwierdzone w analizie ekonomicznej będącej jednym z elementów operacji, można potwierdzić, iż rezultat operacji wprowadza wartość dodaną do procesu hodowli bydła w systemach otwartych z wykorzystaniem trwałych użytków zielonych poprzez lepsze rozpoznanie wykorzystania powierzchni pastwisk. Na podstawie zbieranych i przetwarzanych automatycznie danych można wprowadzić modyfikacje do sposobu wykorzystania, składu runi oraz czasu przebywania stada na poszczególnych kwaterach tak aby produkcja była bardziej opłacalna, bez zwiększania areału gospodarstwa. Ponadto, dzięki stałemu monitoringowi, czasem na rozległych obszarach pastwisk odległych od zabudowań gospodarczych możliwe jest szybkie reagowanie w sytuacji, gdy zwierzęta zaczęłyby się oddalać w wyniku spłoszenia bydła lub innego czynnika wywołującego stres. Wszystkie powyższe czynniki sprowadzają się do podsumowania, że wprowadzenie do działalności rolniczej w pełni zautomatyzowanego systemu monitoringu zwiększa jakość i opłacalność hodowli bydła z jednoczesnym zmniejszeniem pracochłonności w czynnościach związanych z opieką nad stadem.

W ramach operacji stworzona została aplikacja dla hodowców bydła służąca do dostępu do danych automatycznego systemu monitoringu. Wystawiona jest pod adresem www.app.monitoringstada.pl. Dostęp wymaga autoryzacji loginem oraz hasłem. Dzięki tej aplikacji realizowany jest dostęp dla obecnych i przyszłych użytkowników systemu monitoringu. Obecnie z racji wyłączenia kamer monitoringowych na okres zimowy aplikacja użytkownika pracuje w trybie ograniczonej funkcjonalności. Po zakończeniu prac serwisowych pełna funkcjonalność zostanie przywrócona wraz z rozpoczęciem sezonu pastwiskowego.

Chów i dobrostan zwierząt