Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-01-2023 do 31-12-2024

7 005 072,00

dofinansowanie, środki własne lidera Grupy Operacyjnej

-

Celem projektu będzie opracowanie udoskonalonej techniki i technologii na przemian rzędowej uprawy roślin metodą strip-till one-pass przy zaspokojeniu indywidualnych wymagań agrotechnicznych gatunków w mieszance, w konsekwencji uzyskanie znacznie udoskonalonej mieszanki ziarna zbóż i nasion roślin strączkowych jako paszy treściwej dla zwierząt gospodarskich w warunkach realizacji założeń dekarbonizacji rolnictwa i Europejskiego Zielonego Ładu.

Projekt rozpocznie opracowanie przez zespół agronomów Politechniki Bydgoskiej elementów agrotechniki na przemian rzędowej uprawy zbóż z roślinami strączkowymi w technologii strip-till one-pass. Równolegle rozpocznie się drugi etap realizowany przez inżynierów i konstruktorów f-my Mzuri World sp. z o.o. Prace rozwojowe doprowadzą do udoskonalenia rozwiązań technicznych w obrębie maszyny Mzuri Pro-Til, co umożliwi w jednym przejeździe uprawę wąskich pasów gleby, aplikację nawozów i siew ziarna/nasion, opcjonalnie aplikacje mikrogranulatów. Realizowane będą testy porównawcze odnoszące opracowaną technologię do technologii klasycznych – tradycyjnie stosowanych.

Podstawę do przygotowania projektu stanowiły badania wykonane w firmie rolniczej Agro-Land Marek Różniak, Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia w Śmielinie we współpracy z katedrą Agronomii Politechniki Bydgoskiej. Uzyskane wyniki i wyniki innych wieloletnich prac dotyczących technologii uprawy pasowej Mzuri Pro-Til pozwalają na założenie, że na przemian rzędowa uprawa mieszanek zbożowo-strączkowych pozwoli uzyskać większy plon i plon o lepszej jakości niż uprawa tych roślin w dotychczasowych mieszankach współrzędnych. Założenie to zostanie zbadane, a jego efekty skomercjalizowane. W efekcie realizacji operacji powstanie innowacyjna technologia (znacznie ulepszenie procesu) uprawy mieszanek zbożowo-strączkowych. Technologia taka, unikatowa w skali kraju i świata, będzie zgodna z założeniami zrównoważonego rozwoju i ekologizacji rolnictwa, w tym jego dekarbonizacji oraz elementów Europejskiego Zielonego Ładu.

-

Rezultatem projektu będzie więc technologia zweryfikowana i gotowa do wdrożenia na rynek, pozwalająca rolnikom na łatwiejszą pracę i ograniczyć nakłady i koszty, a jednocześnie osiądnąć większe plony o lepszej jakości, osiągnięcie lepszych plonów co złoży się na wprowadzenie na rynek znacznie udoskonalonego produktu – paszy treściwej dla zwierząt gospodarskich. Udoskonalona technologia umożliwi w jednym przejeździe uprawę wąskich pasów gleby, aplikację nawozów i siew ziarna/nasion, opcjonalnie aplikacje mikrogranulatów o zindywidualizowanych parametrach pracy poszczególnych sekcji.

Rezultatem projektu będzie udoskonalona technologia na przemian rzędowej uprawy roślin o zindywidualizowanych parametrach agrotechnicznych roślin – komponentów mieszanki co przełoży się na uzyskanie większego plonu o lepszej jakości (produktu) przez rolników (w porównaniu do czystych zasiewów komponentów mieszanki lub zasiewów mieszanych współrzędnych) a także zwiększenie konkurencyjności rolników, poprawa wyniku finansowego - oszczędność paliwa i nawozów, zmniejszenie nakładów chemicznych środków ochrony roślin, krótszy czas pracy. Dodatkową korzyścią operacji będzie pozytywny wpływ na realizację polityki UE: „Zielony Ład”. Ograniczenie ilości przejazdu maszyn rolniczych przy uprawie pasowej zmniejszą emisję CO2 do atmosfery ograniczą straty wody z gleby i degradację materii organicznej, a także dzięki ograniczeniu ingerencji w glebę pozytywnie wpłyną na bioróżnorodność.

-

-

Sprzęt i maszyny rolnicze