Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-09-2023 do 31-12-2024

2 351 477,00

EFRROW - 1 496 244,81 zł; krajowe środki publiczne - 855 232,19 zł

https://kogutek-efr.pl/

Celem głównym projektu jest opracowanie i wdrożenie udoskonalonej technologii chowu i uboju kurcząt brojlerów pozwalającej na wprowadzenie na rynek mięsa drobiowego klasy "premium" charakteryzującego się wysokimi walorami smakowymi i polepszonymi parametrami jakościowymi przy jednoczesnym polepszeniu dobrostanu zwierząt i zmniejszeniu obciążeniu środowiska.

Przygotowanie zaplecza dla planowanych do przeprowadzenia badań związanych z opracowanie m udoskonalonej technologii. Przygotowanie trzech oddzielnych elementów infrastruktury - zakup i wyposażenie kurników mobilnych, modernizacja paszalni i modernizacja ubojni. Prowadzenie cykli hodowlanych.

Zaplanowany projekt jest odpowiedzią na rosnące wymagania konsumentów. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość produktów żywnościowych ale również coraz większe znaczenie mają dla nich zagadnienia związane z dobrostanem zwierząt i poszanowaniem środowiska. Ideą projektu jest ulepszenie technologii chowu w taki sposób aby w warunkach produkcyjnych zasymulować środowisko zbliżone do gospodarskiego - poprawić w ten sposób dobrostan zwierząt i podnieść jakość ich mięsa, a dodatkowo zmienić sposób uboju zwierząt poprzez zastosowanie półautomatycznej metody skubania kurcząt, która pozwoli zachować walory smakowe których nośnikiem jest niszczony w metodzie automatycznej naskórek.

W otrzymaniu pożądanych rezultatów sprzyjać będą jednostajne warunki pogodowe, dzięki którym efekty chowu będą miarodajne i porównywalne względem siebie. Z racji bliskiego i częstego kontaktu z wybiegiem niewskazane byłyby temperatury skrajne.

Rezultatem operacji będzie opracowanie i zweryfikowanie udoskonalonej technologii hodowli i uboju drobiu kurzego. Zakładana technologia opierać się będzie na: wykorzystaniu opracowanych w ramach operacji autorskich, unikalnych receptur paszy o poprawionym statusie antyoksydacyjnym opartej na naturalnych składnikach bez zastosowania antybiotyków; poprawie dobrostanu zwierząt w wyniku redukcji obciążenia wybiegu chowem poprzez wykorzystanie kurników mobilnych; modyfikacji uboju zwierząt polegającej na zastosowaniu półautomatycznej metody skubania kur. Wszystkie wprowadzone rozwiązania przyczynią się do poprawy jakości surowca.

-

-

-

Chów i dobrostan zwierząt


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi