Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

28-04-2023 do 31-12-2024

6 324 307,00

Środki EFRROW, krajowe środki publiczne

www.cornmeal.eu

Opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie produktu, metody organizacji i marketingu oraz technologii polegającej na suchym frakcjonowaniu połączonym z mikronizacją surowca – ziaren kukurydzy na mączkę o sprecyzowanych parametrach oraz jej nowych zastosowań.

Rozfrakcjonowanie surowca oraz analiza uzyskanych frakcji. Ocena składu podstawowego surowca (AOAC) Przeprowadzenie suchego frakcjonowania w kilku wariantach oraz pomiar składu podstawowego uzyskanych frakcji, a także ich wartości energetycznej. Charakterystyka surowca oraz frakcji. Ocena zawartości związków antyżywieniowych. Pomiar poniższych parametrów dla każdej frakcji oraz dla wybranych mieszanin frakcji. Pomiar rozpuszczalności w funkcji pH i siły jonowej, zdolności pienienia i stabilności piany, zdolności utrzymywania wody lub oleju, tworzenia emulsji i stabilność emulsji, żelowania.

Technologia suchego frakcjonowania połączona z mikronizacją jest metodą umożliwiającą modyfikację i podniesienie wartości rozdrabnianych surowców skrobiowych. Główną przewagą proponowanej technologii w porównaniu z technikami klasycznymi frakcjonowania rozdrabnianych surowców skrobiowych i białkowych jest prostota oraz wyeliminowanie z technologii używania rozpuszczalników i substancji chemicznych. Klasyczne metody frakcjonowania wymagają użycia dużych ilości wody, wodorotlenku sodu, oraz kwasów. Ponadto niezbędny jest wysoki nakład energetyczny wykorzystywany do zagęszczania i usuwania stosowanych rozpuszczalników. Nowoczesne strategie stosowane w rolnictwie obejmują wykorzystanie i eksploatację zasobów w efektywny sposób, minimalizując straty żywności i wzmacniając zrównoważoną produkcję żywności. Przetwórstwo surowców pierwotnych musi prowadzić do uzyskania produktów o wyższej wartości niż surowce pierwotne. Wzrost kosztów energetycznych i surowcowych wymusza na producentach stosow

-

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej metody oraz wytworzenie tą metoda produktów skrobiowych i białkowych o podwyższonej wartości funkcjonalnej z kukurydzy. Do osiągnięcia powyższego celu zastosowana zostanie metoda przetwarzania polegająca na wstępnym przygotowaniu surowca do mikronizacji, rozdrobnieniu surowca do odpowiedniej wielkości cząstek oraz frakcjonowaniu surowca z wykorzystaniem metod fizycznych na frakcje o zwiększonej zawartości białka i frakcję o zwiększonej zawartości skrobi. Zastosowanie technik mikronizacji prowadzi do żelatynizacji skrobi na wysokim poziomie, co przyczynia się do poprawy strawności i zwiększenia wartości energetycznej ziarna. Poprawia się smak, białko ulega denaturacji i poprawia się jego strawność. Dodatkowo eliminuje się niepożądaną mikroflorę bakteryjną. Tak przygotowany surowiec stanowi cenną bazę do produkcji wysokiej jakości. Zastosowanie metod frakcjonowania na sucho pozwoli rozdzielić także frakcje białkowe oraz skrobiowe co przyczyni się do zwiększenia wartości końcowych produktów. Dzięki zastosowaniu mikronizacji możliwe będzie wyodrębnienie poszczególnych frakcji z surowca o różnych wielkościach cząstek, określenie ich składu podstawowego i właściwości funkcjonalnych i ich zależności oraz stworzenie na bazie jednego surowca uniwersalnego dodatku, którego rola w produkcji żywności będzie dostosowywana na podstawie udziału poszczególnych frakcji po mikronizacji.

Główny rezultat operacji będzie wywierał pozytywny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Zastosowana technologia zostanie pozbawiona użycia rozpuszczalników i substancji chemicznych, co ma miejsce w obecnie stosowanych technologiach a sam produkt będzie ekologiczny zarówno w procesie produkcji jak i późniejszej utylizacji. Nowe zastosowanie produktu w zoologii również przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego, gdyż produkt po zużyciu będzie mógł być np. przekompostowany lub zastosowany jako nawóz w ogródku. Obecnie stosowane technologie generują duże ilości płynnych odpadów i pyłów. Zarówno powstające odpady jak i produkty wytworzone na tych instalacjach nie są biodegradowalne z uwagi na zawartość środków chemicznych.

-

-

System produkcji rolniczej