Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

14-04-2023 do 31-12-2024

1 292 508,00

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Działanie Współpraca.

-

Głównym celem operacji będzie poprawa efektywności opasu bydła mięsnego w polskich gospodarstwach poprzez opracowanie technologii wytwarzania (innowacja technologiczna) oraz innowacyjnych pasz (innowacja produktowa), zarówno w postaci gotowych TMR-ów, jak i ubocznych produktów tj. mokry placek, dedykowanych dla bydła opasowego oraz testowanie pilotażowej linii do produkcji i konserwacji i konfekcjonowania tych pasz.

Operacja została podzielona na 2 główne zadania, które będą realizowane w trakcie realizacji całej operacji. Pierwsze zadania związane z żywieniem bydła będzie realizowało bezpośrednio cel szczegółowy nr 1. W ramach zadania zostaną przeprowadzone badania naukowe związane z opracowaniem innowacyjnej receptury pasz bazujących na produktach ubocznych, po fermentacji etanolowej, zarówno w postaci gotowego TMR jak i tzw. mokrego placka. Drugie zadanie związane z opracowaniem i wdrożeniem pilotażowej linii produkcji, konserwacji i konfekcjonowania pasz bazujących na produktach ubocznych.

Realizacja operacji uzasadniona jest zarówno wynikami badań jak również potrzebami rolników i potrzebami rynkowymi. Produktem ubocznym przy produkcji pszenicy czy kukurydzy na wysokowartościowy alkohol czy skrobię jest mokra masa podestylacyjna tzw. mokre placki. W literaturze przedmiotu istnieją wyniki badań potwierdzające możliwości zastosowania tzw. „mokrych placków” w żywieniu bydła mięsnego (Klopfenstein i inn., 2007). Podobne doniesienia obejmują wyniki badań Harper Adams Agricultural College w Anglii, gdzie potwierdzono możliwości zastosowania mokrych placków w żywieniu bydła. Autorzy zgodnie przedstawiają, że podaż produktów ubocznych przerobu zbóż i kukurydzy wzrośnie dramatycznie wraz z rozwojem przemysłu etanolowego.

-

W ramach planowanej operacji przewiduje się wprowadzenie szeregu innowacji produktowych i technologicznych mających na celu poprawę efektywności opasu bydła mięsnego, poprawę dobrostanu zwierząt w fazie produkcji oraz w fazie ubojowej, poprawę wskaźników produkcyjnych - dobowe przyrosty, wykrorzystanie paszy z produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego, wdrożenie prototypu linii technologicznej do konserwacji i konfekcjonowania takich pasz. W zakresie żywienia zostanie wdrożona innowacja produktowa dotycząca opracowania 3 innowacyjnej paszy dla bydła bazującuch na produktach ubocznych z przemysłu rolno-spożywczego, w tym pulpie po fermentacji etanolowej, wdrożony zostanie nowa technologia w postaci innowacyjnego systemów technologicznego do konserwacji i konfekcjonowania takich pasz lokalnie.

Projekt przyczyni się do poprawienia efektywności polskiej produkcji bydła opasowego, w tym również dobrostanu zwierząt. Wdrożenie wypracowanych w projekcie rozwiązań przyczyni się do uzyskania modelu ekonomicznego żywienia bydła opasowego, pozwalającego zredukować koszty, wykorzystać produkty uboczne oraz zachować lub poprawić efektywność przyrostową pojedynczych sztuk, Wypracowanie sprawnego modelu ekonomicznego przyczyni się do poprawy produktywności i konkurencyjności sektora wołowiny, poprzez wprowadzenie elementów obiegu zamkniętego. Zarządzanie racjonalnym stosowaniem pasz i uzyskanie lepszego wskaźnika konwersji kg paszy na kg przyrostu masy tuszy przyczyni się do lepszego wykorzystania tych zasobów naturalnych jakimi dysponują grunty rolne w gospodarstwie rolnym i obniżenia kosztu wyprodukowania kg tuszy.

-

-

Chów i dobrostan zwierząt


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi