Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-03-2023 do 31-12-2024

2 081 007,93

Środki EFRROW oraz Krajowe Środki Publiczne.

WWW.PSTRAWYBIEGANA.PL

Nowy Standard Wieprzowiny. Innowacyjny model produkcji mięsa wieprzowego polskich ras rodzimych – transparentność hodowli, produkcji i dystrybucji. Stworzenie standardu nastąpi poprzez testowanie udoskonalonego modelu chowu świń rasy złotnickiej pstrej w systemie ekstensywnym opartego na innowacyjnym narzędziu (cyfrowy system teleinformatyczny) zbierającym i udostępniającym dane na temat mięsa (na drodze od hodowcy do konsumenta). Ponieważ czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na wysoką jakość mięsa otrzymywanego ze świń polskich ras rodzimych jest ich sposób utrzymania (wolny wybieg), za kluczową uznano możliwość swobodnego dostępu do wybiegów.

Opracowanie ulepszonego modelu chowu ekstensywnego opartego na systemie teleinformatycznym. Kampania promocyjna dotycząca nowego standardu jakości mięsa wieprzowego. Badania naukowe weryfikujące model chowu i jakość produktu finalnego. Wdrożenie nowych kanałów sprzedaży optymalizujących łańcuchy dostaw.

Istniejące uwarunkowania rynkowe promują ekstensywny chów zwierząt cechujący się pozyskiwaniem dużej ilości taniego mięsa, z pominięciem kwestii jakości produktu finalnego oraz dobrostanu zwierząt. Ponadto, cecha główna cecha (tani produkt) tracona jest w wyniku skomplikowanego łańcucha dostaw, dużej liczby pośredników i braku transparentności i możliwości monitorowania źródeł pochodzenia. Proponowany produkt alternatywny poza odmienną metoda hodowli musi wyróżniać się marketingowo i zbudować pro-zdrowotną i pro-jakościową świadomość odbiorcy. Komplet działań jest alternatywą dla niewielkich gospodarstw rodzinnych i stanowi oparcie do obserwowanego trendu konsolidacji produkcji rolnej w ramach intensywnych gospodarek wielkopowierzchniowych.

Dodatkowe uwagi: Pozytywny wynik badań potwierdzający osiągnięcie zakładanych rezultatów może nie być wystarczający do osiągnięcia sukcesu rynkowego i przebicia się do świadomości społecznej. Wymagane będą dalsze działania promocyjne w celu utrwalenia rezultatów. Równolegle z podwyższaniem strony popytowej zadbać należy o stronę podażową zwiększając produkcję lub pozyskując do współpracy szerokie grono rolników gotowych zaakceptować podwyższone standardy produkcji. Pozytywny wynik badań otworzy perspektywę potwierdzenia tych założeń w odniesieniu do innych rodzajów hodowli.

Dostępność nowego standardu jakości mięsa wieprzowego, który będzie dedykowany producentom prowadzącym chów ekstensywny świń rasy rodzimej. Prowadzenie chowu przez producentów zgodnie z wytycznymi stworzonego standardu. Dostęp do fachowej wiedzy na temat opracowanej w ramach operacji (dedykowanej chowowi ekstensywnemu) ulepszonej metody organizacji produkcji, dostęp do sieci dystrybucji i możliwość posługiwania się znakiem towarowym „pstra wybiegana”, świadczącym o wysokiej jakości produktu i transparentności procesu produkcji. Korzystanie z proponowanego standardu będzie wymagało rejestracji w cyfrowym systemie teleinformatycznym, co dostarczy danych pozwalających na dalsze ulepszanie metod produkcji, dystrybucji i marketingu oraz ich kontrolę w celu zapewnienia pełnej zgodności z wyznaczonymi normami standardu (innowacja organizacyjna). Działanie w ramach standardu ma wspomóc rozwiązanie problemu niskiej opłacalności produkcji trzody chlewnej w Polsce, zwiększyć dostępność mięsa wysokiej jakości oraz transparentność jego produkcji i dystrybucji.

-

System produkcji rolniczej


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi