Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-01-2023 do 30-09-2024

3 634 382,00

EFRROW, krajowe środki publiczne, środki własne

https://pkbnbc.pl/

Udoskonalona technologia uprawy buraka cukrowego przyczyni się do zwiększenia plonowania, poprawy jego jakości i bezpieczeństwa, dostosowania technologii uprawy do założeń "Zielonego Ładu", a także do wycofywania z użytku kolejnych substancji aktywnych do zwalczania chwościka buraka.

Zaplanowano ocenę zagrożeń upraw buraków cukrowych w różnych regionach kraju, opracowanie wytycznych dla nowej technologii, przebadanie preparatu mikrobiologicznego na różnych odmianach, wytworzenie i opracowanie wytycznych do produkcji preparatu na skalę przemysłową, testy w szklarni i na polu.

Potrzeba realizacji operacji wynika ze zwiększającego się odsetka plonów buraka cukrowego porażonego przez chwościka buraka oraz rosnący nacisk na ochronę środowiska. Koniecznym jest znalezienie technologii uprawy i ochrony plonów przed chorobą, która będzie skuteczna a jednocześnie będzie wpisywała się w nurt "Zielonego Ładu" oraz strategii "Od pola do stołu", których założeniem jest zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin, redukcję stosowanych nawozów oraz zwiększenie powierzchni gruntów rolnych UE na cele rolnictwa ekologicznego.

-

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań element udoskonalonej technologii uprawy buraka cukrowego wykazał dużą skuteczność zwalczania chwościka buraka w badaniach szklarniowych i laboratoryjnych. Wskazane są dalsze badania technologii uprawy buraka cukrowego z łącznym stosowaniem preparatu mikrobiologicznego z innymi substancjami czynnymi herbicydów. Oczekiwanym rezultatem będzie innowacyjna technologia uprawy buraka cukrowego dostosowana do założeń "Zielonego Ładu" - ograniczenie zużycia pestycydów, zmniejszenie ryzyka wystąpienia pozostałości śor. Ponadto opracowane zostaną wytyczne dla rolników do stosowania technologii, która będzie dostosowana do wymogów UE i stworzenie systemu wspomagania decyzji dla rolników - na stronie www.

Produkcja roślinna i ogrodnictwo


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi