Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-04-2023 do 31-12-2024

3 637 678,99

Środki własne konsorcjantów

www.wspomaganakukurydza.pl

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji kukurydzy, ukierunkowanej na zwiększenie plonów ziarna i biomasy, ochronę przed szkodnikami i fitopatogenami oraz zwiększenie opłacalności ekonomicznej produkcji.

Podstawowym rezultatem operacji będzie opracowanie, sprawdzenie i wdrożenie innowacyjnej technologii uprawy kukurydzy. Wyniki operacji zostaną zaprezentowane w pierwszej kolejności na stronie internetowej grupy operacyjnej na rzecz innowacji WSPOMAGANA KUKURYDZA w postaci wytycznych dla Rolników do przeprowadzenia znacząco ulepszonej technologii uprawy kukurydzy wspomaganej biologicznie, skutkującej lepszym rozkładem resztek pożniwnych, a przez to lepszym zaopatrzeniem gleby w składniki pokarmowe oraz zwiększonym plonowaniem kukurydzy, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na nawozy, paliwo i insektycydy.

Kukurydza jest zbożem o największym znaczeniu gospodarczym na świecie, przez co rynek kukurydzy należy do najdynamiczniej rozwijających się rynków surowców rolnych w ostatnich latach. Kukurydza zajmuje pierwsze miejsce pod względem zbiorów ziarna, a drugie miejsce (po pszenicy) pod względem powierzchni upraw. Ocenia się, że powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno w 2021 r wyniosła blisko 1,0 mln ha (wzrost 6% w stosunku do roku 2020), a kukurydzy na zielonkę 0,7 mln ha (wzrost 3% w stosunku do roku 2020). Ostatnie zbiory kukurydzy na ziarno wyszacowano na 7,5 mln t, (o 9% więcej od zbiorów 2020), a na zielonkę ok. 33,5 mln t (o 8% więcej niż w 2020 r.). Kukurydza jest zbożem o wysokim potencjale plonotwórczym i wszechstronnym zastosowaniu. Uprawia się ją z przeznaczeniem na paszę szczególnie dla drobiu, trzody chlewnej i bydła mlecznego; jako pożywienie dla ludzi, (grys kukurydziany, płatki, kaszka, mąka); surowiec w przemyśle spirytusowym do wyrobu etanolu, istnieją również perspektyw

-

Na stronie internetowej grupy operacyjnej na rzecz innowacji WSPOMAGANA KUKURYDZA przedstawiane będą informacje o przebiegu prac rozwojowych realizowanych przez konsorcjantów, a po ich zakończeniu efekty. Planowane jest sporządzenie raportów, publikacji naukowych opisujących osiągnięte rezultaty. Opracowany i zweryfikowany zostanie skład i sposoby użycia biopreparatu biologicznego do przyspieszania rozkładu resztek pożniwnych. Zostanie szczegółowo opracowany kompletny zakres rekomendowanych działań koniecznych do podjęcia w poszczególnych etapach uprawy kukurydzy. Wiedza ta zostanie przedstawiona zainteresowanym odbiorcom docelowym operacji – producentom rolnym zajmującym się uprawą kukurydzy, w pierwszej kolejności za pośrednictwem strony internetowej grupy WSPOMAGANA KUKURYDZA. Wsparcie dla producentów rolnych zostanie również udzielone ze strony przedsiębiorcy – konsorcjanta grupy operacyjnej na rzecz innowacji WSPOMAGANA KUKURYDZA, który odpowiedzialny będzie w projekcie za produkcję w skali przemysłowej biopreparatu biologicznego w ilości umożliwiającej weryfikację jego skuteczności w warunkach rzeczywistych. Plany realizacji projektu spotkały się z przychylnością producentów rolnych, którzy oczekują na efekty zaplanowany badań. Realizacja operacji pozwoli wypracować efekty dające wymierne korzyści rolnikom. Długofalowym celem grupy jest upowszechnienie zaproponowanego modelu prowadzenia uprawy kukurydzy, przy wykorzystaniu biopreparatu biologicznego planowanego do produkcji przez konsorcjanta grupy.

-

System produkcji rolniczej


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi