Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-01-2023 do 31-10-2024

1 415 372,00

ze środków EFRROW - 900 601,20 zł; z krajowych środków publicznych - 514 770,80 zł.

www.beskidzka-klz.pl

Skrócenie łańcuchów dostaw od rolnika do konsumenta oraz zapewnienie stabilnej produkcji i dostaw, realizowane przez wspólne inwestycje, produkcję, logistykę, działania marketingowe oraz współpracę przy sprzedaży produktów w ramach grupy operacyjnej.

Pierwszy etap - jednostka naukowa przeprowadzi badania nt. możliwości budowy alternatywnych metod płatności i wymiany na lokalnych rynkach żywnościowych z uwzględnieniem kontekstu łańcuchów dostaw. Będzie ona obejmowała m.in. ocenę zasadności oraz propozycje rozwiązań w zakresie umożliwienia dokonywania płatności za zakupione przez klientów produkty rolne w postaci lokalnych walut cyfrowych (Community Exchange Systems - CES), a także praktyk międzynarodowych w zakresie znaczenia cyfrowego produktów kodami rozpoznawalności. Dodatkowo jednostka naukowa zweryfikuje najwłaściwszy sposób wprowadzenia na rynek innowacyjnego produktu. Równoległe rozpoczęte zostaną prace nad systemem informatycznym przeznaczonym do obsługi rynku lokalnego oraz wspomagającym działania poszczególnych konsorcjantów. Drugi etap polegać będzie na realizacji inwestycji w postaci przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku usługowo-produkcyjnego wraz z infrastrukturą techniczną oraz budową muru oporowego celem właściwego przystosowania pomieszczeń. W trzecim etapie zostaną podsumowane prace badawcze, na podstawie których zostanie zoptymalizowana organizacja krótkiego łańcucha dostaw. W etapie tym zostaną również naniesione poprawki w systemie informatycznym, oraz wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu - kiszonych liści młodej pokrzywy.

Małopolska charakteryzuje się bardzo dużym rozdrobnieniem gospodarstw rolnych oraz skupianiem się odbiorców indywidualnych w centrach miast, gdzie dostęp bezpośredni do lokalnych gospodarstw rolniczych jest utrudniony. Zaletą takiego systemu jest różnorodność oferowanych produktów, bardziej naturalna gospodarka, mniejsza degradacja środowiska, większa globalna odporność rolnictwa na warunki środowiskowe związana z większą bioróżnorodnością. Wadami są: mniejsza konkurencyjność i rentowność gospodarstw i gorsza pozycja do pośredników w obrocie żywnością. Powstający innowacyjny krótki łańcuch dostaw, tworzony przez rolników i producentów żywności dla klientów indywidualnych, zapewni bezpośrednie dostawy od pola do stołu, a opracowanie i wdrożenie innowacyjnego systemu informatycznego umożliwi dokonanie zakupu w sposób łatwy i intuicyjny z wykorzystaniem innowacyjnych metod marketingowych w postaci zastosowania Kodu Rozpoznawalności, który ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych.

Dzięki bezpośrednim zakupom produktów rolnych lub leśnych (np. grzyby) od rolników, wspierany będzie sektor rolnictwa i leśnictwa. Udział w grupie operacyjnej pozwoli rolnikom ekologicznym na utrzymanie produkcji w swoich gospodarstwach, wsparcie rolników w zakresie integracji społecznej oraz organizowania wspólnego zaplecza mającego na celu utworzenie wspólnej sprzedaży produktów z gospodarstw rolnych. Rozwojowi ulegną praktyki sprzedaży - nowa forma wspólnej sprzedaży, działań marketingowych, wspólny koszyk produktów. Krótki łańcuch dostaw przyczyni się do: promocji lokalnej i regionu, wsparcia rolnictwa przez społeczność lokalną oraz edukację w dziedzinie zdrowej żywności. Dzięki współpracy grupy rolników, powstanie zróżnicowany i zdrowy asortyment produktów, dostępnych lokalnie i globalnie. Prowadzenie sprzedaży w tym systemie przyczyni się do utworzenia sieci dystrybucji z gospodarstw rolnych, produktów najwyższej jakości bezpośrednio do odbiorcy końcowego

System produkcji rolniczej