Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-01-2023 do 31-12-2024

5 880 392,03

środki własne

http://www.premiumgroszek.pl/

Nadrzędnym celem operacji jest uzyskanie mrożonego groszku o jakości PREMIUM, cechującego się podwyższoną jakością i bezpieczeństwem z możliwością dłuższego niż typowy okresu przechowywania. W operacji zakłada się opracowanie rozwiązania cyfrowego, które będzie wspomagało planowanie upraw u Rolnika celem szacowania optymalnego terminu zbioru wyselekcjonowanego groszku, co ograniczy marnotrawienie surowców, a jednocześnie poprawi wydajność produkcji z areału i zwiększy zysk Rolnika i Przedsiębiorcy.

Prace B+R będzie realizowane na polu u Rolnika, u Przedsiębiorcy oraz na UPP. Drugi zakres prac dotyczy badań ilościowo – jakościowych nasion groszku w czasie uprawy i po zbiorze uwzględniając wariantowość (odmiany groszku) realizowanych na UPP w porozumieniu z Rolnikiem i Przedsiębiorcą. Zostaną wykonane prace dotyczące oceny ilości badanych genów peroksydaz w zebranym groszku, z następnie szczegółowa ocena towaroznawcza, m in. barwy, wielkości ziaren, zdrowotności, konsystencji. Prace B+R będzie realizowane na UPP oraz w interakcji u Rolnika i Przedsiębiorcy: Trzeci etap prac dotyczyć będzie opracowania szybkiego testu przez pracowników UPP na aktywność peroksydazy i zoptymalizowanej dzięki nim technologii blanszowania i oceny jakościowej uzyskanego groszku. Szybki test posłuży do kontroli procesu inaktywacji niebezpiecznych peroksydaz podczas procesu blanszowania. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca na miejscu w trakcie prowadzenia procesu będzie mógł monitorować prawidłowość prowadzonego procesu. Prace B+R będzie realizowane przez Przedsiębiorstwie wraz z pracownikami UPP: Ostatni czwarty zakres praz dotyczyć będzie badań nad doborem warunków higienicznego transportu po procesie blanszowania i sortowania do urządzenia mroźniczego. W tym etapie stosowana do tej pory taśma transportowa zostanie zastąpiona tunelem wyposażonym w generatory zimnych jonów. Tak prowadzony zamknięty transport utrzyma wysoką czystość mikrobiologiczną blanszowanego groszku pozwalając jednocześnie zachować wszystkie cechy wskazujące na wysoka jakość produktu.

W ostatnich latach coraz większe uznanie w oczach konsumenta zyskuje żywność nieprzetworzona, szczególnie klasy PREMIUM. Takie surowce mogą mieć podwyższoną jakość, dlatego że zostały odpowiednio wyselekcjonowane, albo poddane takim zabiegom technologicznym które z jednej strony pozwalają zachować wszystkie cenne, ale wrażliwe substancje odżywcze, a z drugiej strony pozwalają m. in. na uzyskanie produktu o podwyższonym bezpieczeństwie mikrobiologicznym. Powodem i potrzebą operacji jest podniesienie jakości groszku mrożonego i jednoczesne ograniczenie strat surowca i energii rozpoczynając od uprawy i zbioru, przez przetwórstwo do przechowywania. Potrzeba zatem realizacji prac została zdefiniowana w obszarach nad: • doborem odmian pod kątem aktywności niszczących surowiec enzymów, • optymalizacją parametrów jakościowych groszku na polu, • modyfikacją procesu blanszowania, • modyfikacja procesu sortowania i transportu produktu, Posłużą ona potrzebie optymalizacji procesu zbioru i p

Problem, który zostanie rozwiązany w ramach operacji dotyczy po pierwsze selekcji spośród dostępnych na rynku odmian groszku, takich które będą cechowały się niską ilością/aktywnością enzymów odpowiedzialnych za niekorzystne zmiany jakościowe, tzw. peroksydaz. Ograniczy to głownie powstawanie surowca, z którego powstaje duża ilość odpadu. Po drugie w ramach operacji zostanie rozwiązany problem ograniczenia strat ilościowych i jakościowych na etapie przetwarzania z jednoczesnym podniesieniem stanu higienicznego środowiska produkcyjnego i produktu.

Celem jest opracowanie nowego produktu, który będzie charakteryzował się trwałymi przez ponad 20 miesięcy cechami organoleptycznymi, tj. smakiem, zapachem i barwą. Ponadto w porównaniu do produktów tego typu oferowanych przez innych producentów będzie się cechował podwyższoną czystością mikrobiologiczną. Ponadto odszukanie markerów genetycznych cech kodujących wytwarzanie peoksydaz, co poskutkuje wstępnym doborem surowca o pożądanych cechach technologicznych, a tym samym ograniczy ilość odsortowanej, nieprzydatnej frakcji z zakupionej partii surowca. Celem ponadto jest opracowanie innowacyjnej technologii przetwarzania. Nastąpi to poprzez wykorzystanie zawróconej i zakwaszonej podgrzanej wody w procesie blanszowania wspomagającej proces blanszowania. Ponadto celem jest także opracowanie szybkiego testu do kontroli na bieżąco w warunkach produkcyjnych procesu inaktywacji niebezpiecznych peroksydaz podczas procesu blanszowania. Kolejne innowacyjne technologiczne rozwiązanie dotyczy transportu higienizowanego groszku do urządzenia do mrożenia. Planowana operacja zakłada że transport będzie się odbywał w obudowanym tunelu, który będzie wzbogacony o szereg generatorów zimnych jonów. Skutkiem będzie utrzymanie lub nawet poprawa stanu higienicznego groszku opuszczającego blanszownik. Celem jest opracowanie nowego modelu organizacji pracy rolnika. Nastąpi to poprzez wysiew odpowiednio wyselekcjonowanych odmian groszku oraz dalej wykorzystanie rozwiązania cyfrowego. Powstałe w ten sposób innowacyjne rozwiązanie zoptymalizuje warunki i termin nie tylko uprawy ale także zbioru co w znacznym stopniu ograniczy straty surowca. Inny cel to zmiany organizacyjne u przedsiębiorcy. Po procesie blanszowania planowane jest zastosowanie optycznego sortera, by już do mrożenia kierować nie cały tylko odsortowany najlepszej jakości surowiec. Ograniczy to w ten sposób zużycie energii niezbędnej do mrożenia groszku. Dalej po zamrożeniu kolejne sortowanie pozwoli na usunięcie z partii w wyniku procesu mrożenia groszku o zmienionej barwie. Taka innowacja w organizacji pracy będzie skutkowała przede wszystkim wczesną eliminacją produktów niezgodnych, a w konsekwencji dodatkowymi nakładami na utrzymanie go w stanie zamrożenia, ale co równie istotne ograniczeniem ilości procesów co ochroni produkt przed wnoszeniem dodatkowego zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Rezultatem operacji będzie nowy produkt groszek mrożony o podwyższonej jakości i bezpieczeństwie jako element strategii zrównoważonej produkcji. W ramach operacji zostaną podjęte prace, dzięki którym zostaną wdrożone technologie, opisane publikacje i opracowania/patent: Nowy niskoprzetworzony produkt o jakości PREMIUM – produkt będzie posiadał cechy zbliżone do surowca, gdyż będzie on niskoprzetworzony tj. zastosowane procesy produkcyjne w nieznacznym stopniu obniżą wartość odżywczą produktu, a dodatkowo podniosą jego bezpieczeństwo i zabezpiecza go przez niekorzystnymi zmianami jakościowymi na dłuższy niż standardowe 20 miesięcy czas przechowywania. Wynikiem zrealizowanych prac będą: wdrożenie, złożenie wniosku patentowego do Urzędu Patentowego RP, publikacja oraz doniesienie konferencyjne. Innowacyjny test na aktywność niszczących peroksydaz możliwy do zastosowania na bieżąco w przedsiębiorstwie. Wynikiem zrealizowanych prac będą: wdrożenie, złożenie wniosku patentowego do Urzędu Patentowego RP oraz doniesienie konferencyjne. Innowacyjna Technologia blanszowania groszku, gdzie z woda z chłodzenia zostanie zawrócona do sekcji przed blanszowaniem i zakwaszona kwasem mlekowym co częściowo zmiękczy i nagrzeje surowiec do ok 40 stopni C. Tak prowadzony proces częściowo zinaktywuje enzymy przed właściwym procesem blanszowania i zaoszczędzi zarówno energie i wodę ale pozwoli także na obniżenie temperatury blanszowania. Dodatkowo innowacja w transporcie groszku ograniczy wnoszenie zagrożeń mikrobiologicznych a tym samym przedłuży jego trwałość. Efektem wykonanych prac będzie komunikat na konferencji. Organizacja pracy rolnika będzie polegała na uprawie celowo wybranych odmian grochu siewnego. To ujednolici surowiec, a tym samym wyrówna jego jakość i ograniczy straty. Efektem wykonanych prac będzie komunikat na konferencji oraz rozwiązanie cyfrowe w postaci programu.

Jakość/przetwórstwo żywności i odżywianie


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi