Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

15-06-2022 do 31-12-2024

3 557 386,00

własne środki finansowe oraz pomoc finansowa, która zostanie przyznana przez ARiMR (ze środków EFRROW i z krajowych środków publicznych) na podstawie umowy nr 00019.DDD6509.00016.2022.02.

www.projektsfcftf.cgfp.pl.

Projekt ma na celu opracowanie innowacyjnego systemu informatycznego, który dzięki ciągłemu gromadzeniu i prowadzeniu bieżącej analizy danych wesprze producenta rolnego przy podejmowaniu decyzji podczas planowania i prowadzenia produkcji roślinnej w odniesieniu do pszenicy, kukurydzy i rzepaku uprawianych w technologii bezorkowej. Wsparcie odbywać się będzie w trzech obszarach: optymalizacja systemu nawożenia, wsparcie zarządzania pracą maszyn oraz usprawnienie procesu zbioru, transportu i składowania płodów rolnych ze szczególnym uwzględnieniem aspektu identyfikacji każdej partii towaru.

Założenie poletek doświadczalnych, cykliczny pobór prób glebowych. Określenie chemizmu, aktywności biologicznej oraz bioróżnorodoności bakterii i grzybów wraz z analizami genetycznymi w badanych glebach. Analizy bioinformatyczne oraz statystyczne uzyskanych wyników. Zakup systemu FMIS zgodnego z ramowymi założeniami oraz wdrożenie kluczowych funkcji. Zakup i implementacja urządzeń niezbędnych do integracji z posiadanymi przez gospodarstwo maszynami rolniczymi. Rozbudowa systemu IT w zakresie Aplikacji Analitycznej. Wdrożenie założeń do modelu ML, rozbudowa standardowego FMIS o dodatkowe moduły.

Rezultatem operacji będzie opracowanie systemu informatycznego, który dzięki ciągłemu gromadzeniu i prowadzeniu bieżącej analizy danych wesprze producenta rolnego w trzech głównych obszarach. pierwszy to optymalizacja systemu nawożenia, aby uzyskać jak najlepszy efekt ekonomiczny , zachowując żyzność i bioróżnorodność gleb przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych ze stosowaniem nawozów. Drugi to wsparcie zarzadzania praca maszyn, co pozwoli na usprawnienie procesów logistycznych, optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów maszyn i narzędzi oraz zasobów ludzkich, a tym samym zmniejszenie zużycia paliwa, części roboczych maszyn, czy ograniczenie występowania awarii spowodowanych nieprawidłową eksploatacją. Trzecim obszarem wsparcia będzie usprawnienie procesu zbioru, transportu i składowania płodów rolnych. Wdrożenie rezultatów projektu przyczyni się zarówno do poprawy ekonomicznej efektywności produkcji, jak i ochrony środowiska naturalnego, szczególnie w aspekcie ochrony bioróżnorodności, warunkującej żyzność gleb oraz łagodzenia zmian klimatu poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego.

System produkcji rolniczej


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi