Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-04-2023 do 31-12-2024

6 527 246,91

Środki własne konsorcjantów

www.ekoizotonik.pl

Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod i organizacji uprawy roślin zielarskich pod osłonami oraz stworzenie nowego produktu o właściwościach prozdrowotnych będącego mieszanką soków z warzyw wzbogaconych ziołami. Badania zaplanowane w ramach operacji pozwolą określić skład wyrobu (między innymi wpływ surowców zielarskich na produkt) i udowodnić jego znakomite cechy charakterystyczne.

Projekt grupy zakłada opracowanie i wdrożenie innowacji w kilku obszarach; jest to projekt wielowątkowy, będący efektem współpracy rolnika uprawiającego rośliny zielarskie, przetwórcy rolno-spożywczego (przedsiębiorstwo MSP) oraz jednostki naukowej. Na koniec 2024 roku grupa operacyjna planuje wdrożyć znacząco udoskonalony sposób uprawy roślin zielarskich pod osłonami, z wykorzystaniem diod elektroluminescencyjnych LED, który będzie miał wpływ na osiągane efekty prowadzonej działalności rolniczej. Udoskonalony surowiec przyczyni się do opracowania składu i wdrożenia do produkcji innowacyjnego soku warzywnego z dodatkiem ziół.

Potrzeba realizacji operacji narodziła się pomiędzy konsorcjantami w związku z: poszukiwaniem efektywniejszych sposobów uprawy roślin zielarskich pod osłonami, które skutkować będą udoskonaleniem charakteru roślin, poszukiwaniem nowego rynku zbytu dla ziół i pomysłem na opracowanie nowego produktu - mieszanki soków warzywnych wzbogacanych ziołami z ich wyjątkowymi właściwościami. Spółka Swedeponic Polska sprzedająca zioła doniczkowe pod marką "Baziółka" jest wiodącym w Polsce producentem ziół. Rosnące koszty energii skłoniły do poszukiwania rozwiązań podnoszących efektywność uprawy, przy jednoczesnym poprawieniu charakteru gotowego wyrobu przede wszystkim w obszarze trwałości (lepszy shelf life), żywotności, a także zasobności ziół w olejki eteryczne, które stanowią o ich dobroczynnym charakterze. Współpraca z firmą Bacillus stała się podstawą do projektu opracowania i wdrożenia zupełnie nowego produktu - mieszanki soków warzywnych wzbogacanych ziołami, których receptury i pr

-

Planowane jest uzyskanie poprawy właściwości ziół w zakresie: trwałości, żywotności, zasobności w olejki eteryczne. Wdrożone zostanie rozwiązanie zapewniające niższe zapotrzebowanie na energię dzięki zastosowaniu nowych lamp. Zbadany zostanie wpływ lamp na zioła, opracowane zostaną szczegółowe wytyczne dla ustawienia i eksploatacji instalacji. Określone zostaną optymalne parametry, funkcjonalności i charakter innowacyjnego oświetlenia zmieniająca sposób uprawy roślin zielarskich pod osłonami. Opracowany zostanie innowacyjny wyrób (skład; wpływ surowców zielarskich na produkt): ekologiczny żywy roślinny izotonik wzbogacany polifenolami).

Jakość/przetwórstwo żywności i odżywianie


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi