Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-09-2022 do 07-11-2024

4 191 590,30

- Wkład własny 565 318,58 zł - Pomoc ARiMR 3 636 271,72 zł

www.transcend.city/agronauts

Celem operacji jest stworzenie narzędzia cyfrowego dla rolników pozwalającego na nieinwazyjne, zdalne wykrywanie niedoborów fosforu i azotu na wczesnym etapie wzrostu oraz zapobieganie ich skutkom. Informacja o poziomach fosforu i azotu będzie obliczana w oparciu o dane satelitarne, dzięki technologii opracowanej w ramach części badawczej. Informacje o wykrytych niedoborach, wraz z rekomendowanym planem nawożenia będą dostępne dla rolnika na urządzeniach z dostępem do Internetu, dzięki aplikacji opracowanej w ramach prac rozwojowych. Prawidłowe wykorzystanie dostarczonych informacji pozwoli wyeliminować problemy uprawowe wynikające z niedoborów pierwiastków występujących w glebie oraz wesprze proces sprzedaży produktów rolnych.

Operacja składa się z prac badawczych i prac rozwojowych, których zakończeniem jest wdrożenie pilotażowe walidujące opracowaną technologię. Prace przewidują trzy etapy: Etap 1 - Pozyskanie dedykowanego oprogramowania na potrzeby operacji (WNiP). Etap 2 - Badania w kierunku opracowania i automatyzacji wykorzystania modeli diagnostyczno-rekomendacyjnych dla narzędzia cyfrowego oraz badania jakościowe potrzeb ekosystemu rolniczego. Etap 3 - Badanie i walidacja elastyczności modeli diagnostyczno-rekomendacyjnych, ich korekta oraz analiza jakościowa zidentyfikowanych potrzeb ekosystemu rolniczego w oparciu o wdrożenie pilotażowe.

Uniwersalną potrzebą rolnictwa na całym świecie jest określenie właściwej, zbilansowanej dawki azotu, fosforu i potasu (NPK) w nawozach podawanych dla konkretnych rodzajów upraw, a następnie podanie ich w czasie największego zapotrzebowania. Zastosowanie nieprawidłowej mieszanki, a przez to podanie zbyt małej lub zbyt dużej dawki składników, może szybko doprowadzić do obniżenia plonu jak i jakości upraw oraz degradacji powiązanego z nimi środowiska naturalnego. W obecnej praktyce ilość i skład podawanych nawozów określane są najczęściej “na oko”, na podstawie doświadczenia rolnika, a w przypadku bardziej świadomych producentów, w oparciu o informacje pozyskane z laboratoryjnej analizy fizykochemicznej gleby, podłoża i roślin. Podejście to dostarcza istotnych informacji, jednak generuje następujące problemy: - zebranie próbek ma inwazyjny, niszczący dla upraw charakter, - badania mogą być przeprowadzane wyłącznie punktowo, - koszt pozyskania i badania próbek jest wysoki,

Wdrożenie narzędzia cyfrowego będzie miało wpływ na aspekt ekonomiczny, organizacyjny i środowiskowy upraw. 1. Aspekt ekonomiczny - dostęp online do aktualnych informacji o niedoborach fosforu i azotu, pozwoli rolnikowi reagować na czas i uzupełniać braki składników pokarmowych, a także planować kolejne uprawy w oparciu o pozyskane dane. Przełoży się to na lepszą jakość i wydajność plonu i zwiększenie jego wartości handlowej. Dodatkowo możliwe będzie obniżenie kosztów produkcji poprzez precyzyjny dobór składu i ilości nawozów. 2. Aspekt organizacyjny - monitorowanie poziomów fosforu i azotu, w przypadku konieczności interwencji, a rekomendacje nawozowe ułatwią proces jej przygotowania. Przechowywanie historii pola w aplikacji i możliwość udostępnienia tych danych zdalnie np. doradcy skróci czas konieczny do analizy i podejmowania dalszych decyzji. Technicznie możliwe będzie powiązanie rekomendacji aplikacji z różnego typu oprogramowaniem do prowadzenia precyzyjnych prac pol

Główne korzyści płynące z rezultatów operacji dla rolnika: - Kosztowo efektywny sposób pozyskania produkcyjnej rekomendacji maksymalizującej plon w sposób bezpieczny dla środowiska i upraw. Konkretne efekty podejmowanych działań: - Opracowanie modelu badawczego wykrywania zapotrzebowania na fosfor - Opracowanie modelu wydawania rekomendacji uprawowych - Opracowanie oprogramowania obliczeniowego z interfejsem API do automatycznego pozyskiwania i przetwarzania danych według zaimplementowanych modeli matematycznych wraz z ich walidatorem opartym o moduł uczenia maszynowego, - Opracowanie i wdrożenie aplikacji online dla użytkowników końcowych Wdrożenia: - Wdrożenie wyników prac badawczych w postaci efektywnego narzędzia cyfrowego - Wdrożenie aplikacji online dla użytkowników końcowych - Wdrożenie komponentu marketingowego w aplikacji dla rolników - Wdrożenie pilotażowe walidujące działanie narzędzia cyfrowego Produkty: - Aplikacja online dla użytkowników końcowych z komponentem marketingowym - Publikacje edukacyjne dla rolników z zakresu operacji Ostatecznie rezultatami operacji będą: - Innowacja ponad krajowa polegająca na stworzeniu technologii do zdalnego oznaczania niedoborów fosforu i azotu w zbożach, w oparciu o dane satelitarne. - Opracowanie i wdrożenie cyfrowego narzędzia do automatycznego wydawania rekomendacji w zakresie składu nawozu oraz harmonogramu nawożenia interwencyjnego dla wykrytego stanu niedoborów. - Stworzenie i udostępnienie aplikacji dla użytkowników końcowych pozwalającej na zautomatyzowane, zdalne pozyskanie informacji o stanie uprawy wraz z rekomendacją jej poprawy, w celu poprawy efektywności plonowania, wraz z modułem marketingowym.

Nawożenie i składniki odżywcze