Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

05-07-2022 do 31-12-2024

4 582 072,00

dotacja z ARiMR, środki własne i środki z kredytu

www.lazdojezerotlillage.com

Celem jest opracowanie i wdrożenie technologii zero tillage z żywą ściółką dla rzepaku ozimego i pszenicy, wprowadzenie lepszych zdrowotnie roślin. Rezultat zakłada zwiększenie ochrony środowiska i klimatu, zasobności i żyzności gleby uprawnej, zmniejszenie erozji powodowana wiatrem i słońcem, zwiększenie poziomu próchnicy i życia biologicznego, poprawienie jakości i zdrowotności roślin, zmniejszenie kosztów produkcji, zatrzymanie węgla.

Bezpośredni wysiew pszenicy ozimej i rzepaku ozimego z nasionami wybranymi na żywą ściółkę i utrzymanie okrywy gleby z żywej ściółki przez czas trwania operacji. Prowadzenie badań roślin i gleby na etapie przygotowania, siewu, wzrostu i zbiorach roślin, zakup niezbędnych maszyn.

Przyczyną powstania projektu są zmiany klimatu, wysokie koszty produkcji, duża emisyjność rolnictwa, znaczne zużycie środków ochrony roślin i nawozów, pogarszająca się struktura gleby, braki wody. W celu zatrzymania degradacji ziemi uprawnej i poprawy jakości powietrza, planuje się odejście od uprawy ziemi i zastosowanie siewu bezpośredniego z żywą ściółką. Chodzi o trwałe pozostawienie żywej ściółki, jako okrywy roślinnej, składającej się z komonicy/kończyny, w całym okresie trwania projektu. Zakłada się poprawienie struktury gleby, zwiększenie poziomu próchnicy i życia biologicznego, zmniejszenia zużycia paliwa, nawozów, środków ochrony roślin i maszyn, co przełoży się na mniejsze koszty produkcji. Wpisuje się w nowe rolnictwo węglowe.

Ułatwieniem jest dostęp do pomocy w finansowaniu projektu. Przeszkodą we wdrożeniu nowej technologii jest brak metody zero tillage w ekoschematach w dziale: „Rolnictwo węglowe i zarządzenia składnikami odżywczymi”. Metoda ta jako najmniej inwazyjna w glebę i prowadząca do pozostawiania w całym sezonie okrywy roślinnej gleby, winna być wpisana jako wiodąca w ochronie klimatu, ponieważ powoduje największe zatrzymanie węgla oraz wody w użytkach rolnych.

Spodziewanym rezultatem operacji jest opracowanie i wdrożenie w kraju nowej innowacyjnej metody zero tillage w parze z żywą ściółką. Przyczyni się ona do zwiększenia ochrony środowiska i klimatu oraz poprawy ekonomiczności w gospodarstwach rolnych. Metoda po wdrożeniu i uzyskaniu pierwszych wyników, zostanie powszechnie udostępniona rolnikom, wraz ze wszystkimi zalecanymi sposobami jej prowadzenia, poprzez publikacje filmów i zdjęć, wyników badań na stronie internetowej grupy operacyjnej oraz w prasie rolniczej i konferencjach naukowych. Planuje się publikacje, udzielanie wywiadów, udostępnianie zdjęć i filmów edukacyjnych na stronie grupy oraz w mediach społecznościowych a na zakończenie udostępnienie aplikacji cyfrowej ułatwiającej jej wprowadzenie bezpośrednio przez rolników w swoich gospodarstwach rolnych.

Metoda zero tillage z żywą ściółką winna zachęcić rolników do tworzenia pomostów pomiędzy wiedzą a praktyką, poszukiwania niskoemisyjnych, alternatywnych metod produkcji, przyjaznych środowisku naturalnemu. Atutem operacji ma być odnowienie samoregeneracji gleby, lepsze wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny, zmniejszenie zużycia paliwa, maszyn oraz środków ochrony roślin i nawozów, zwiększenie rozwoju życia biologicznego ziemi, poprawienie struktury i zawartości próchnicy a przede wszystkim zmniejszenie erozji wywołanej wiatrem i wodą. Dodatkowym atutem ma być wytworzenie lepszej jakości podstawowych produktów rolnych (rzepaku i pszenicy), poprzez wzrost ich odporności i zdrowotności. Uprawy rzepaku i pszenicy obejmują największy obszar w Polsce, nowa metoda jest odpowiedzią na rosnące koszty produkcji i brak wody.

System produkcji rolniczej