Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

30-06-2022 do 31-12-2024

5 657 798,50

ze środków EFRROW w wysokości 2 842 661,97 zł, z krajowych środków publicznych 1 624 825,03 zł.

www.wino-rosl.pl

Celem Operacji jest zorganizowanie gospodarstwa rolnego produkującego wino oraz cydry na bazie własnej produkcji, chronionej przed patogenami przy użyciu środków ochrony roślin wytworzonych bezpośrednio w gospodarstwie. Innowacyjna technologia wytwarzania surowców na cydr i wino pozwoli na wyprodukowanie unikatowego na rynku produktu regionalnego. Główny cel operacji zostanie zrealizowany poprzez wykonanie celów szczegółowych, obejmujących: a. założenie nowoczesnej winnicy i sadu jabłoniowego; b. założenie poletek z roślinami; które stosowane będą jako baza do tworzenia innowacyjnych preparatów ziołowych do ochrony i kondycjonowania roślin; c. wykonanie analiz w zakresie kondycji krzewów w pierwszym i drugim roku uprawy, analiza stanu odżywienia roślin, d. szacowanie wielkości produkcyjnej roślin, e. wykonanie produktów końcowych z owoców uprawianych zgodnie z ideą projektu ze wcześniejszych nasadzeń należących do członków Grupy Operacyjnej.

W ramach realizowanej operacji zaplanowane i zbudowanie zostanie gospodarztwo modelowe o wymaganych patamettrach. W okresie trwania realizacji operacji przeprowadzony zostanie szereg badań nad winoroślą i alternatywnymi metodami ochrony winnicy z wykoprzystaniem włsnych surowców. Efekt operacji oceniony zostanie na podstawie: jakości moszczu i soku, jakości produktu końcowego, stopniu porażenia wybranych fragmentów roślin (krzew, drzewo, liście, owoce)

Uprawa wina w Polsce rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, a liczba zarejestrowanych winnic rok rocznie się istotnie zwiększa. W roku winiarskim 2021/2022 jest to aż 380 podmiotów (strona KOWR), które zdecydowały się na produkcję wina do wprowadzenia do obrotu. Jednocześnie dynamicznie rozwija się produkcja cydrów, zarówno w niewielkich browarach, jak i większych przedsiębiorstwach. Manufakturowo wykonane wina i cydry, podobnie jak piwo z lokalnych browarów stanowią ciekawa alternatywę dla spożywania mniej korzystnych dla zdrowia wysokoprocentowych alkoholi. Sprzedaż tego typu trunków odbywa się zwykle bezpośrednio gospodarstwie, jest połączona ze zdobywaniem wiedzy o sposobie uprawy roślin i produkcji trunku. Konsumpcja wzbogacana jest o degustację wyrobów lokalnych i regionalnych potraw, a wizyty łączą się ze zgłębianiem lokalnych tradycji, kultury i zabytków. Istnieje niewykorzystana na rynku luka związana z ofertą produktów regionalnych klasy premium, o wysokich walorach prozdrow

Wypracowanie wysokiej jakości produktu regionalnego o podwyższonych walorach smakowych, produkcyjnych i użytkowych. Produkt wytworzony z poszanowaniem dla zasad panujących w przyrodzie i z dbałością o środowisko naturalne. Wyróżnik produktu na tle pozostałych.

Rezultaty operacji są ścisłe powiązanie z jej celami. I tak nadrzędnym rezultatem operacji jest opracowanie i wdrożenie w praktyce innowacyjnego modelu gospodarstwa. Model gospodarstwa opiera się na zamkniętym cyklu produkcji i wykorzystaniu roślin z własnych upraw do przygotowania biologicznych środków ochrony roślin i preparatów poprawiających właściwości gleby czy kondycjonujących winoroślą i jabłonie. Rezultat ten zostanie osiągnięty poprzez założenie na terenie działania grupy operacyjnej poletek z roślinami funkcyjnymi, służącymi wytworzeniu preparatu. Innowacyjna technologia uprawy winogron i jabłoni zrealizowana zostanie poprzez opracowanie kart technologicznych w zakresie uprawy z wykorzystaniem środków ochrony własnej produkcji oraz ocenę skuteczności ich działania na podstawie analizy kondycji i odżywienia roślin. Kolejnym celem realizacji Operacji jest wyprodukowanie innowacyjnego produktu - partii win i cydrów wyprodukowanych metodą wypracowaną w projekcie, na bazie nasadzeń owocujących posiadanych przez producenta.

Wypracowanie technologii skutecznej ochrony przed chorobami szkodnikami w winnicy, wybranych odmian winorośli. Obniżenie kosztów zakupu środków ochrony roślin, eliminacja środków syntetycznych i zamiana na rzecz preparatów pochodzenia naturalnego.

Produkcja roślinna i ogrodnictwo


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi