Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

24-06-2022 do 31-12-2024

9 440 924,41

Wyprzedzające finansowanie - 2 007 624,00 PLN; Środki własne - 9 440 924,41 PLN.

https://innoseed.pl/

Celem jest opracowanie nowej technologii produkcji nasiennej oraz nowych odmian ciepłolubnych gatunków roślin ogrodniczych – papryki, pomidora, ogórka i begonii. Zmiana jakościowa polega na tym, że: - w przypadku papryki i pomidora nowa technologia produkcji, w której kosztowna i pracochłonna ręczna kastracja kwiatów zostanie zastąpiona męsko niepłodnymi liniami matecznymi, obniży koszty produkcji i zmieni jej organizację. Powstaną nowe odmiany mieszańcowe. - w przypadku ogórka powstaną materiały hodowlane, oraz odmiany mieszańcowe do programu hodowlanego ogórka gruntowego do uprawy ekologicznej w polskich warunkach klimatycznych - w przypadku begonii nasiona będą charakteryzowały się wyższą jakością w porównaniu do produkowanych zagranicą, w gruncie, pod izolatorami a ich plon nie będzie zależeć od warunków klimatycznych. Dzięki nowej technologii firma LEGUTKO będzie skutecznie konkurować na rynkach europejskich i światowych z głównymi dostawcami oraz wytworzy nieistniejący w Polsce rynek lokalny dostaw materiału siewnego do firmy LEGUTKO od lokalnych rolników.

Operacja będzie zrealizowana w 2 etapach: Etap I: budowa zespołu tuneli foliowych w firmie LEGUTKO INVEST Etap II: badania i próby produkcyjne W etapie I powstanie zespół specjalistycznych tuneli foliowych, w których możliwa będzie kontrola warunków wzrostu roślin przeznaczonych do produkcji nasiennej. Obiekt ten posłuży do prowadzenia badań nad technologią produkcji nasiennej W etapie II prace będą prowadzone równolegle w dwóch zespołach: A. Zespół SGGW wykona: - Badania nad męską niepłodnością papryki i pomidora - Badania nad liniami hodowlanymi ogórka B. zespół LEGUTKO INVEST wykona: - zadanie 1 Tworzenie nowych mieszańców (kandydatki na odmiany) papryki. Zgłoszenie nowych odmian do rejestru. - zadanie 2 Tworzenie nowych mieszańców (kandydatki na odmiany) pomidora. Zgłoszenie nowych odmian do rejestru. - zadanie 3 Ocena linii i tworzenie odmian mieszańcowych ogórka na potrzeby produkcji ekologicznej w odkrytym gruncie. Ewentualne zgłoszenie odmian do badań rejestracyjnych. - zadanie 4 Rozmnożenie linii rodzicielskich oraz ich krzyżowanie w celu otrzymania nasion odmian mieszańcowych begonii. C. Rolnicy Leszek Chudziak i Zenon Skrzypek wykonają: - ocenę cech użytkowych nowych mieszańców papryki i pomidora do uprawy w tunelu i w odkrytym gruncie oraz ogórka do produkcji ekologicznej.

Produkcja wysokiej jakości materiału siewnego warzyw ciepłolubnych, jak papryka, pomidor, ogórek, jest w warunkach uprawy polowej w Polsce trudna i zawodna ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczne. Produkcja nasion odmian mieszańcowych jest niezwykle pracochłonna ( ręczna kastracja kwiatów roślin matecznych) i w związku z tym kosztowna. Tymczasem wysoka jakość materiału siewnego jest kluczowa w produkcji ogrodniczej. Jednym z głównych czynników, które miały duży wpływ na rozwój nasiennictwa gatunków ciepłolubnych, było lokowanie produkcji nasiennej w krajach o ciepłym klimacie, szczególnie w krajach azjatyckich. Poziom produkcji nasiennej pozwalał zaspokoić zapotrzebowanie rynku, jednak jednocześnie ujawnił się szereg problemów i efektów niezamierzonych, mających negatywny wpływ na nasiennictwo i pośrednio na produkcję ogrodniczą: (1) nasienne firmy europejskie, w tym firma Legutko, prowadzące nasiennictwo w krajach azjatyckich posiadają ograniczoną zdolność kontroli planta

1. Zarówno lider konsorcjum, firma LEGUTKO, jak i Partner Naukowy, SGGW, są przekonani, że opracowana technologia produkcji nasiennej będzie mogła być w przyszłości wykorzystana w produkcji nasion innych gatunków roślin uprawnych 2. Projekt przyniesie dla konsumentów wyraźną korzyść w zakresie jakości ogórków dostępnych na rynku. Dzięki opracowaniu nowych odpornych odmian będzie możliwe zmniejszenie ilości używanych środków ochrony roślin, możliwa stanie się uprawa ekologiczna ogórka.

1. Nowe odmiany mieszańcowe pomidora i papryki uzyskane w oparciu o męskoniepłodne linie mateczne, wytworzone po znacznie niższym koszcie w stosunku do odmian mieszańcowych dotychczas produkowanych opartych o linie płodne. Nastąpi zgłoszenie tych odmian do rejestru. 2. Nowe odmiany mieszańcowe ogórka gruntowego (polowego) do uprawy ekologicznej, przyczynią się do wyeliminowania ochrony chemicznej przed chorobami tego gatunku. Możliwe zgłoszenie nowych odmian do rejestru. 3. Produkcja nasion odmian mieszańcowych begonii bulwiastej i begonii stale kwitnącej w ogrzewanym tunelu foliowym w Polsce uniezależni hodowcę od drogiej i ryzykownej produkcji za granicą. 4. Opracowanie nowej strategii marketingowej LEGUTKO INVEST w oparciu o nową kalkulację kosztów wytworzenia nasion papryki i pomidora oraz nowe rynki dla nasion ogórka z możliwością uprawy ekologicznej 5. Rezultatem prac badawczych wykonanych przez SGGW będą oryginalne wyniki badań dotyczące przede wszystkim stabilności cechy męskiej niepłodności warunkowanej genetycznie. Wyniki te zostaną opracowane i w postaci opracowania przekazane Liderowi projektu. Po zakończeniu projektu planowane jest opublikowanie wyników badań. 6. uniezależnienie firmy Legutko od produkcji nasiennej tych gatunków w krajach trzecich. Firma, prowadząc ich produkcję nasienną w Polsce, będzie posiadała pełną kontrolę nad własnymi materiałami hodowlanymi i know-how z zakresu hodowli i nasiennictwa. 7. Wyeliminowane zostanie ryzyko przedostania się do Polski, w sposób niezamierzony, nieznanych w Polsce patogenów. 8. Nowa technologia pozwoli uprościć organizację pracy produkcji nasiennej poprzez ograniczenie pracy ręcznej związanej z kastracją kwiatów. Efektem wdrożenia tej technologii będzie obniżenie kosztów produkcji nasion, co pozwoli na zmianę strategii cenowej firmy.

1. Rezultat operacji – nowa technologia produkcji nasiennej papryki, pomidora, ogórka i begonii – będzie mógł być wdrożony u rolników współpracujących z firmą LEGUTKO. Firma LEGUTKO po zakończeniu projektu będzie poszukiwała rolników, którzy podejmą produkcję kontraktową dla firmy LEGUTKO, opartą o nową technologię. Rolnicy dostaną w ten sposób możliwość dywersyfikacji swojej działalności i uzyskania dodatkowych przychodów 2. Na rynku pojawią się nowe odmiany papryki i pomidora, co wzbogaci ofertę tych warzyw. Szczególnie cenne będzie pojawienie się na rynku odmian ogórka odpornego na choroby, przez co zmniejszy się zużycie środków ochrony roślin. Korzyści odniosą zarówno rolnicy, jak i konsumenci: - rolnicy będą mieli niższe koszty produkcji, produkt będzie wyższej jakości - konsumenci będą mogli kupić ogórki z upraw certyfikowanych w rolnictwie ekologicznym 3. Wyraźna będzie korzyść środowiskowa – poprzez eliminację importu nasion z Azji spadnie zagrożenie fitosanitarne, związane z możliwością zawleczenia chorób i szkodników do Polski.

Produkcja roślinna i ogrodnictwo