Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-04-2023 do 01-10-2024

5 869 544,62

EFFROW, krajowe środki publiczne, wkład własny

www.actinata.pl

Projekt zakłada wprowadzenie nowej metody organizacji produkcji przetwarzania i magazynowania produktów z mleka pochodzącego z lokalnych gospodarstw oraz znaczne udoskonalenie technologii procesu przetwarzania i wprowadzania do obrotu serwatki i nowych produktów pochodnych na bazie serwatki pozyskanej z lokalnej produkcji serów.

Wprowadzenie nowej metody organizacji produkcji przetwarzania i magazynowania produktów z mleka, pochodzącego z lokalnych gospodarstw, znaczne udoskonalenie technologii procesu przetwarzania i wprowadzania do obrotu serwatki oraz nowych produktów pochodnych. Zorganizowanie odbioru mleka w ciągu dwóch godzin po udoju.

Projekt zakłada efektywne wykorzystanie surowca jakim jest mleko poprzez skrócenie czasu odbioru mleka do dwóch godzin, dzięki czemu nie wymaga schładzania i magazynowania u rolnika i nie jest mieszane z mlekiem z innych udojów, co zmniejsza zużycie energii w gospodarstwie. Zmiana dotyczy również powstawania masy serowej. Rolnik nie będzie produkował masy serowej w nieodpowiednich warunkach, ale zlecał jej wytworzenie Grupie Operacyjnej w sterylnych warunkach pod stałą kontrolą technologiczną.

Grupa Operacyjna ACTINATA umożliwi rolnikom odbiór sparametryzowanej masy serowej wytworzonej z mleka odbieranego od rolników do własnej produkcji serów. Rezultatem realizacji operacji projektu będzie skup i zagospodarowanie serwatki, która na Podhalu traktowana jest jako produkt mało wartościowy, a nawet jako odpad produkcyjny. Wdrożenie nowej innowacyjnej metody przerobu mleka pozwoli na pełne zagospodarowanie do celów żywieniowych serwatki pochodzącej z lokalnej produkcji serów i pełne zagospodarowanie serwatki.

Projekt zapewni stabilne i zrównoważone dostawy mleka poprzez odejście od dotychczasowej sezonowości. Mleko odbierane będzie do dwóch godzin po udoju, nie jak w komercyjnych mleczarniach do 2-3 dni. Grupa Operacyjna (GO) zapewnia zagospodarowanie i zarządzanie mlekiem, aby pogodzić stałą ilościowo i ciągłą produkcję mleka z nierównym popytem na produkowane góralskie sery, zwłaszcza poza sezonem turystycznym. Grupa operacyjna w ramach udoskonalonej metody, dotychczasowej formy współpracy rolnika z klasyczną przemysłową mleczarnią, wprowadza dla rolników dodatkowe korzyści i możliwości współpracy do wyboru. Rolnik może np. poza sezonem turystycznym i w sytuacji braku zbytu na swoje regionalne sery lub gdy nie ma możliwości samodzielnie zająć się jego przetwórstwem, sprzedać w całości mleko ze swojego gospodarstwa GO.

Grupa Operacyjna ACTINATA opracowała, a także udoskonaliła metodę i technologię przerobu mleka oraz pełnego zagospodarowania serwatki. Wdrożenie nowej innowacyjnej metody przerobu mleka pozwoli na otrzymanie innowacyjnych wyrobów oraz pełne zagospodarowanie do celów żywieniowych serwatki pochodzącej z lokalnej produkcji serów. Innowacyjne wyroby to: ser podpuszczkowy miękki typu \"light\" otrzymany ze świeżego, pozyskanego w górskich warunkach mleka z dodatkiem funkcjonalnych produktów pszczelich; prozdrowotny deser na bazie pełnowartościowego białka serwatkowego o właściwościach bioaktywnych z dodatkiem owoców o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej; musujący napój orzeźwiająco-regenerujący na bazie mleka fermentowanego z kulturami probiotycznymi, wzbogacony w funkcjonalne dodatki roślinne.

W wyniku udoskonalonych procesów technologicznych otrzymamy: -wytrącone pełnowartościowe pod względem odżywczym białko albumina przeznaczone do produkcji wyrobów o szczególnie wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej (około 0,7% całości przerabianej serwatki). Grupa Operacyjna ACTINATA w swojej strategii założyła, że produkty z udziałem tego białka będą wytwarzane jako limitowane, ekskluzywne i premium, dedykowane grupom konsumentów szczególnie zainteresowanych żywnością o wysokich walorach odżywczych i prozdrowotnych. -czystą, spasteryzowaną serwatkę i wystudzoną do temperatury około 30 stopni C, przeznaczoną do przygotowania produktów konsumpcyjnych.

System produkcji rolniczej


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi