Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-01-2023 do 30-06-2024

527 055,00

Europejski Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

www.dobrepieczarki.com.pl

Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie znacznie udoskonalonego produktu w postaci pieczarek białych kiszonych z zastosowaniem innowacyjnych kultur starterowych LAB z rodzaju Leuconostoc oraz nowej technologii poprzez opracowanie i optymalizację metod otrzymywania utrwalonej biomasy bakterii z rodzaju Leuconostoc oraz ich wykorzystanie w procesie kiszenia pieczarki dwuzarodnikowej białej, a także automatyzacja procesu przygotowania i obróbki surowca, w aspekcie unowocześnienia linii produkcyjnej, poprawy jakości oraz ograniczenia pracochłonności.

W ramach Operacji powstanie jedna udoskonalona technologia kiszenia pieczarek jako kompleksowego rozwiązania obejmującego zarówno otrzymywanie kultur starterowych, jak i proces przygotowania grzybów do kiszenia, z udziałem wody dekontaminowanej w celu ograniczenia procesów gnilnych bezpośrednio po zbiorze, przeprowadzenie procesu kiszenia i następnie uzyskania najkorzystniejszych warunków przechowywania otrzymanych kiszonek. Zostanie utworzona zautomatyzowana pilotażowa linia produkcyjna do kiszenia pieczarek. Znana z gospodarstw domowych technologia zakiszania pieczarek realizowana jest wyłącznie w oparciu o mikroflorę występującą na surowcu, a więc ma przebieg spontaniczny, przez co nie zapewnia standaryzacji otrzymywanego produktu i nie może być stosowana w większej skali produkcyjnej, z przeznaczeniem do otrzymywania produktów handlowych. Oceniana technologia prowadzona będzie z wykorzystaniem opracowanych do tego celu, utrwalonych techniką liofilizacji, kultur starterowych. Innowacja dotyczy produktów fermentowanych, które nie są wytwarzane na terenie Polski. Tradycja związana jest głównie z przetwórstwem domowym, a nie w skali przemysłowej, obejmującej ewentualnie tylko kiszenie kapusty i ogórków. Nie ma natomiast na rynku kiszonych grzybów, a w szczególności pieczarek. Oczekiwana innowacja produktowa ma zapewnić utrzymanie konkurencyjności cenowej i jakościowej opracowywanego procesu kiszenia oraz zwiększenie atrakcyjności rynkowej biokonserwowanych pieczarek, wobec małej popularności na rynkach przetworów marynowanych.

-

Jakość/przetwórstwo żywności i odżywianie


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi