Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-06-2022 do 30-06-2024

4 370 812,00

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Działanie Współpraca.

www.grupawolce.pl

Głównym celem operacji jest minimalizacja negatywnego oddziaływania produkcji wołowiny na środowisko poprzez wypracowanie technologii żywienia oraz porównanie wielkości śladu węglowego w opasie jałówek, wolców oraz buhajków z wykorzystaniem systemu automatycznego monitoringu żywienia bydła. Operacja polegała będzie na wprowadzeniu nowoczesnych technik związanych z minimalizacją negatywnego oddziaływania produkcji wołowiny na środowisko poprzez wypracowanie technologii żywienia oraz porównanie wielkości śladu węglowego w opasie jałówek, wolców oraz buhajków z wykorzystaniem systemu automatycznego monitoringu żywienia bydła. W ramach operacji przeprowadzone zostaną trzy zadania: opas wolców, buhajków i jałówek. W ramach 1 zadania producenci rolni wchodzący w skład grupy operacyjnej wykorzystują posiadane budynki inwentarskie, posiadany sprzęt, zakupią brakujące elementy wyposażenia stoisk, urządzenia niezbędne do minimalizacji śladu węglowego w produkcji żywca wołowego. Przez okres trzech miesięcy w każdym gospodarstwie prowadzone będą prace rozwojowe, zgodne z standardowym sposobem postępowania w gospodarstwie w oparciu o system monitoringu żywienia. Żywienie będzie odbywało się według opracowanej metodyki. osobniki będące w badaniu będą stale monitorowane. Każe zwierzę będzie indywidualnie monitorowane pod kątem jego dobrostanu przez system biosensorów usznych rejestrujących na bieżąco temperaturę oraz behawior cieląt oraz biosensorów monitorujących stan mikroklimatu w pomieszczeniach.

W ramach planowanej operacji przewiduje się wprowadzenie szeregu innowacji produktowych, technologicznych i organizacyjnych mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w produkcji bydła mięsnego, zacieśnienia współpracy między producentami a odbiorcami i propagowanie wdrażania systemów monitoringu żywienia Smart Feeding - polegającego na monitorowaniu behawioru pokarmowego opasów oraz kwantyfikacji zjawisk które mogą interferować zarówno z efektywnością ich żywienia jak i wskaźnikami produkcyjnymi, tj. min. pobranie poszczególnych pasz w ciągu doby czy przyrostów dobowych. W przypadku bydła mięsnego zmniejszenie emisyjności GHG w niniejszym projekcie będzie realizowane głównie poprzez poprawę efektywności żywienia, sposób przygotowania paszy (implementacja nowoczesnych rozwiązań do przygotowania i zadawania paszy) oraz wskaźników produkcyjnych.

Chów i dobrostan zwierząt


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi