Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-10-2022 do 30-09-2023

4 370 812,00

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, Działanie Współpraca.

www.grupaeurop.pl

Głównym celem jest adaptacja do warunków polskich (udoskonalenie) i wdrożenie innowacyjnej i obiektywnej technologii klasyfikacji tusz wołowych EUROP, która nie jest obecnie stosowana na terytorium Polski. Celem pośrednim niniejszej operacji jest wdrożenie systemu obiektywnej klasyfikacji EUROP do stosowania w Polsce z znaczącej skali czyli objęcie ponad 50% ubojów bydła w Polsce obiektywną klasyfikacją tusz wołowych w 2022 roku. Dla osiągnięcia tego celu wystarczy wdrożenie obiektywnej klasyfikacji w ośmiu dużych rzeźniach. Celem pośrednim jest: • Instalacja aparatury do obiektywnej klasyfikacji tusz wołowych EUROP w pierwszej rzeźni. • Przeprowadzenie testu aparatury do obiektywnej klasyfikacji tusz wołowych wg procedury wymaganej na podstawie rozporządzenia (WE) 2017/1182; • Uruchomienie systemu obiektywnej klasyfikacji EUROP z funkcją informowania on-line o wynikach klasyfikacji EUROP w ośmiu rzeźniach; • Uruchomienie aplikacji która pozwoli każdemu posiadaczowi zwierzęcia zapoznać się wynikami klasyfikacji EUROP jest zwierząt.

Bezpośrednim rezultatem operacji będzie: - wdrożenie obiektywnych technik klasyfikacji tusz wołowych w 8 rzeźniach w Polsce. - wdrożenie aplikacji dostępnej przez Internet do benchmarkingu gospodarstw rolnych pod względem uzyskiwanych parametrów tusz wołowych. Pośrednim efektem operacji będzie: - Zwiększenie stopnia zaufania uczestników łańcucha wartości w szczególności zaufanie producentów do przetwórców związane z systemem UEROP. - Fakt oceny automatycznej nada całemu procesowi znamiona obiektywizmu i spowoduje, że w opinii rolników system jest odporny na nadużycia, np. zaniżanie klasy żywca. - Poprzez wzrost zaufania wzrośnie liczba bezpośrednich dostaw od producentów do rzeźni z pominięciem pośredników co przyczyni się do wzrostu marży producentów. - Większe zaufanie na poziomie całego łańcucha wartości przyczyni się do lepszej komunikacji, wyższej efektywności i wzrostu oraz bardziej sprawiedliwego podziału marży w łańcuchu. System przygotuje linię ubojową do zbierania danych z urządzeń (internet rzeczy loT), pożądanych w szczególności w rozwiązaniach opartych na technologii blockchain. W ramach realizacji I etapu zostaną wykonane prace rozwojowe związane ze zmianą technologii maszyny do klasyfikacji tusz wołowych w systemie EUROP (na maszynie udostępnionej do badań) i jej przygotowaniem do warunków polskich oraz prace rozwojowe związane z wytworzeniem prototypu aplikacji do prezentacji wyników klasyfikacji dla producenta i rzeźni połączonej z IRZ. Efektem tych prac mają być: modyfikacja technologiczna maszyny do automatycznej klasyfikacji tusz wołowych (przede wszystkim oprogramowanie) oraz prototyp aplikacji. w II etapie nastąpi zakup maszyny do klasyfikacji tusz wołowych zgodnie z ZRF i Opisem zadań. ich instalacja nastąpi w liczbie 9 sztuk w lokalizacjach wskazanych w załączniku 1 jako siedziba podmiotów z kategorii przedsiębiorca. W ramach etapu zostaną przeprowadzone prace rozwojowe w zakresie testowania i rekonfiguracji technologicznej maszyny w oparciu o efekty prac w tym zakresie z I etapu, oraz testowanie i modyfikacja aplikacji do prezentacji wyników klasyfikacji tusz wołowych w oparciu o faktycznie funkcjonujący system.

Chów i dobrostan zwierząt


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi