Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

02-01-2021 do 31-12-2022

2 359 859,00

ze środków EFRROW : 1 501 578,28 zł (słownie złotych: jeden milion pięćset jeden tysięcy pięćset siedemdziesiąt osiem 28/100),z krajowych środków publicznych, w wysokości 858 280,72 zł, (słownie złotych: osiemset pięćdziesiąt osiem tysięcy dwieście osiemdziesiąt 72/100)

www.agrotrend.pl

Celem głównym operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie znacznie udoskonalonej technologii, metody organizacji oraz metody marketingu dotyczących produkcji warzyw i owoców bez pozostałości pestycydów, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do poprawy jakości produktów rolnych, zdrowia konsumentów oraz środowiska przyrodniczego. Cele szczegółowe to: (1) opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie znacznie udoskonalonej technologii dotyczącej produkcji warzyw i owoców, (2) opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie znacznie udoskonalonej metody organizacji dotyczącej produkcji warzyw i owoców, (3) opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie znacznie udoskonalonej metody marketingu dotyczącej produkcji warzyw i owoców. System PEST FREE zakłada, że zostanie opracowana technologia produkcji pozwalająca uzyskać produkty wolne od pozostałości. W ramach realizowanego projektu powstaną zalecenia w uprawie określonych gatunków ze wskazaniem środków produkcji, dzięki którym uzyska się zamierzony cel. Każdy wytworzony produkt wprowadzany do obrotu będzie wolny od pozostałości. Każda partia produktu (partia = produkcja z danej działki rolnej w danym gospodarstwie) będzie badana w laboratorium. Dodatkowo w ramach projektu realizowanego przez AgroTrend zostanie opracowany system kontroli i certyfikacji produkcji PestFee. Tylko uczestnik sytemu będzie mógł wprowadzać do obrotu produkty z oznaczeniem PestFree.

Korzyści z realizacji projektu: • Ograniczenie ryzyka narażenia konsumentów na pozostałości pestycydów w spożywanej przez nich żywności; • Zezwolenie producentom na wykazanie zgodności z wymogami certyfikacji ekologicznej; innymi programami bezpieczeństwa żywności, które wykluczają lub ograniczają używanie pestycydów i uznanie tych producentów w systemie Pest Free pod pewnymi warunkami; • Zwiększenie zaufania handlowców i nabywców w łańcuchu wartości do profili pozostałości zakupionych produktów, aby pomóc im osiągnąć cele w zakresie czystości pozostałości żywności; • Ułatwienie nadzoru nad systemem PestFree dzięki wdrożeniu nowych technologii IT oraz stworzenie zintegrowanego łańcucha produkcyjnego „od pola do stołu” kończącego się na ścisłej kontroli jakości produktów finalnych; • ochrona wody, gleby i bioróżnorodności gatunkowej; • łagodzenie zmian klimatu.

System produkcji rolniczej


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi