Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

01-10-2021 do 31-10-2023

3 335 107,76

Działanie "Współpraca" objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

www.dobrawieprzowina.pl

Opracowanie innowacyjnego programu żywieniowego, który ma za zadanie skarmianie trzody chlewnej paszami wolnymi od GMO. Ten model żywienia w przypadku trzody chlewnej jeszcze nie jest tak popularyzowany na szeroką skalę. W szczególności, że w projekcie proponujemy chów świń bez GMO, tzn. począwszy od urodzenia do uboju zwierzęta nie będą miały kontaktu z materiałami GMO. Dotyczy to również prosiąt, które przed odsadzeniem będą piły mleko od loch żywionych mieszankami treściwymi nie zawierającymi komponentów GMO. Mamy tu na uwadze samowystarczalność krajową. System żywienia będzie opracowany przez niezależnego specjalistę ds. żywienia. Badanie naukowe polegać będzie na bilansowaniu receptur mieszanek paszowych, a i ich wykonanie zostanie zgodnie polskimi normami żywienia świń. Prace badawczo rozwojowe będą obejmować 2 grupy świń: kontrolną (K) i doświadczalną (D). W pierwszej grupie zwierzęta będą żywione paszami przemysłowymi bez GMO, w drugiej - paszami pochodzącymi z własnego gospodarstwa, niemodyfikowanymi genetycznie lub przy braku poszczególnych komponentów w gospodarstwie – z zakupu. Wykonanie ich na większą skalę tzn. u 7 rolników wpłynie na większą ilość powtórzeń, a co za tym idzie prezentowane wyniki naukowe będą bardziej obiektywne ze względu na swoją powtarzalność. Żywienie trzody chlewnej będzie polegało na ulepszonym i powtarzalnym systemie żywienia dla świń opracowanego przez niezależnego specjalistę ds. żywienia zwierząt. Wprowadzenie systemu jakości będzie polegało na wprowadzeniu etapowego łańcucha zależności, które rolnik powinien wprowadzić do gospodarstwa. W projekcie proponujemy chów świń bez GMO, tzn. począwszy od urodzenia do uboju zwierzęta nie będą miały kontaktu z materiałami GMO, także prosięta przed odsadzeniem będą piły mleko od loch żywionych mieszankami treściwymi nie zawierającymi komponentów GMO. System jakości gwarancją dobrej wieprzowiny, ze względu na przewidziane jej oznaczenie pozwalające klientowi poznać pochodzenie produktu, jest innowacją dotychczas nie stosowaną na terytorium Polski.

Rezultatem aktywnej promocji na rynku mięsa wieprzowego będą działania upowszechniająco-promujące. Opracowanie strony internetowej będzie początkiem drogi informacyjno-promocyjnej mówiącej o jakości, cechach i zaletach mięsa wieprzowego. Specjalna zakładka poświęcona rolnikom, których zaangażowanie i przestrzeganie zasad pozwoli na produkcje wysoko jakościowej wieprzowiny. Zostanie również ukazany proces chowu zwierząt, doboru ras czy sposobu żywienia. Kolejnym elementem strony internetowej będzie kącik kulinarny, w którym to zostaną zaprezentowane przepisy w wykorzystaniem mięsa wieprzowego. Kolejnym aspektem aktywnej promocji będzie udział w targach lub imprezach nie tylko związanych z produkcją i przetwórstwem mięsa wieprzowego , ale również z samym rolnictwem co pozwoli na bezpośredni kontakt z konsumentem. Udział w w/w zdarzeniach przyczyni się do szerzenia wiedzy edukacyjnej związanej z żywieniem, konsumpcją oraz z poznawaniem walorów smakowych poprzez degustacje wyrobów. Kolejnym narzędziem promocyjnym będzie przygotowanie broszury informacyjnej, która zostanie dystrybuowana w trakcie trwania targów oraz konferencji podsumowującej projekt.

Prowadzenie produkcji na małą skalę staje się niedochodowe w porównaniu z wielkoprzemysłowymi fermami zwierząt, a w ostatnich latach zaobserwowano niską opłacalność w produkcji trzody chlewnej. Co roku w Polsce około 1 milion ton białka jest potrzebny na produkcję pasz przemysłowych, z czego 80% zapotrzebowania stanowi importowana z zagranicy śruta sojowa genetycznie modyfikowana. Wprowadzenie nasion roślin strączkowych lub innych rodzimych produktów białkowych do żywienia świń może mieć korzystny wpływ na dochód gospodarstw rolnych zajmujących się chowem trzody chlewnej. Do zadań będzie należało opracowanie i wdrożenie innowacyjnego programu żywieniowego, polegającego na bilansowaniu dawek pokarmowych i wykorzystaniu w pełni pasz niemodyfikowanych genetycznie. Stworzenie programu żywieniowego będzie korzystnie wpływało na wykorzystanie pasz z własnego gospodarstwa do komponowania dawek pokarmowych dla zwierząt. Opracowanie systemu certyfikacji da gwarancję konsumentom, że produkty finalne wytworzone w drodze systemu jakości, który będzie obejmował cały cykl produkcyjny będą najwyższej jakości. Konsumenci szukają sprawdzonych, przebadanych i zaufanych źródeł, dlatego przeprowadzenie badań jakości mięsa pochodzącego od świń ras polskich żywionych paszami - krajowymi źródłami białka, NON GMO z małych gospodarstw. Da to pewność konsumentom, iż te wyroby będą unikalne, bezpieczne, a także będą znajdować się na wysokim poziomie jakościowym. Jednym z głównych rezultatów będzie wytworzenie produktu wysokojakościowej wieprzowiny żywionej paszami bez GMO, który dzięki swojej niepowtarzalności na rynku krajowym będzie wpływał także na promocję zakładów przetwórczych. Aktualnie konsumenci mają wysokie wymagania wobec jakości wyrobów, chętnie sięgają po produkty od lokalnych rolników, czy niewielkich zakładów przetwórczych, które wzbudzają ich zaufanie i dbają o zachowanie najwyższej jakości oraz świeżości swoich produktów, tworząc lokalną markę. Grupą docelową są hodowcy trzod

System produkcji rolniczej