Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

16-03-2021 do 15-03-2022

2 286 020,00

Środki własne

www.epicoa.pl

W projekcie przewiduje się podział prac badawczo-rozwojowych na trzy etapy i dwa zespoły badawcze współpracujące ze sobą na bieżąco (zespół naukowców z SGGW Warszawa oraz wytypowana kadra MCMS Warka wraz z rolnikami - rozpoczęcie projektu i badań wiosna 2021). W etapie pierwszym planuje się przeprowadzanie badań naukowych i prac przemysłowych, badań analitycznych, testów oraz weryfikacji w celu analizy badawczej i określenia wytycznych co do przyszłych prac rozwojowych. Należy wykonać: - badania pozwalające na określenie zależności między częstotliwością przesyłania danych a czasem zasilania bateryjnego, - eksperymentalne określenie zasięgu transmisji danych w warunkach terenowych, - opracowanie metody pozwalającej na interpolację wyników pomiaru temperatury powietrza w celu minimalizacji liczby punktów pomiarowych, - analizy i wyliczenia bilansu energetycznego, określenie maksymalnych efektywnych mocy grzewczych, ilości uzyskanego ciepła i inwersji termicznej z różnych wysokości, - przebadania struktur powietrza entropi i entalpi w zależności od temperatury, ciśnienia, natężenia strumienia powietrza wytwarzanego z urządzenia grzewczego, - określenie czasów krytycznych w danej temperaturze w zależności od fazy rozwoju pąka oraz odmiany lub rodzaju owocu, - stworzyć wykresy wzrostów i spadków temperatur (piki temperatur) w czasie, w zależności od prędkości powietrza i efektywności ogrzewania. Drugi etap projektu to prace rozwojowe nad budową systemu informatycznego wspomagającego prace operatora urządzenia grzewczego. System będzie miał dwie główne funkcje: -monitorowanie mikroklimatu sadu oraz optymalizacja ścieżki przejazdu maszyny. System będzie projektowany w oparciu o nowoczesną koncepcję Internetu Rzeczy (Internet of Things - IoT) z wykorzystaniem radiowego protokołu komunikacyjnego dalekiego zasięgu (LoRe WAN). Zostaną opracowane algorytmy dobrane elementy systemu na podstawie opracowanych założeń technicznych. Efektem finalnym będzie urządzenie posiadające rozwiązanie innowacyjne nie mające odpowiednika na rynku europejskim wyposażonym w system informatyczny wraz z infrastrukturą techniczną. W trzecim etapie planuje się prace rozwojowe nad prawidłowością działania połączonych innowacyjności (urządzenie grzewcze + system inf.). Dodatkowo zostanie sprawdzona możliwość zamiany czujników w celu zastosowania systemu inf. do innych celów np. ostrzeżeń przed pożarami w miejscach wrażliwych na powstanie pożaru, określenie wilgotności do celów sterowania nawadnianiem itp. Ważnym celem w etapie trzecim będzie sprawdzenie możliwości połączenia systemu GPS z systemem informatycznym i urządzeniem grzewczym w celu stworzenia zupełnie autonomicznego zestawu bez operatora ciągnika, które będzie pracować samodzielnie (wiosna 2022).

Celem nadrzędnym jest wprowadzenie kompleksowej formy przeciwdziałania przymrozkom, która zawiera specjalistyczną maszynę kompatybilną z nowoczesnym systemem informatycznym To całościowy sposób, który gwarantuje nie punktową ochronę plantacji przed występowaniem przymrozków, ale wprowadza permanentny monitoring plantacji – system kontroli i ostrzegania oraz informuje i prowadzi zespół (ciągnik z operatorem lub system GPS i urządzeniem grzewczym) w czasie ochrony. Ponadto jest formą amortyzacji ryzyka plantatorów, dla których od intensywności przymrozków zależy często roczny stan finansowy gospodarstwa. Opisywana metoda walki z przymrozkami rewolucjonizuje proces upraw. Wprowadza system ciągłego monitoringu, co prowadzi do redukcji nakładów fizycznych, oferuje koordynacje całego areału przy jednoczesnym sugerowaniu wartości zmiennych, wreszcie jest zmianą jakościową w walce z przymrozkami, których występowanie dotychczas kojarzone było z nieuniknioną redukcją plonów i zbiorów. To także wprowadzenie ekologicznych rozwiązań. Dotychczasowe antyprzymrozkowe narzędzia obarczone były negatywnymi konsekwencjami dla ekosystemu. Rozwiązanie jest także nieinwazyjne dla samych roślin. Mobilne nagrzewnice nie wyrządzają szkód tak w kwiatostanie, jak w całej roślinie. To również redefinicja prowadzenia plantacji. Skuteczna forma przeciwdziałania sprawia, że wiosenne przymrozki nie są punktem decydującym o przetrwaniu plantacji i jej rentowności, co wpływa na cały cykl prac i inwestycji.

Sprzęt i maszyny rolnicze


logo unia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi