Pdgląd projektu EPI

Szczegóły projektu

18-12-2019 do 18-12-2022

4 242 732,00

wg umowy tj. 1) środki EFRROW, 2) krajowe środki publiczne

www.zdrowydrob.eu

Celem projektu było poznanie wpływu preparatów bakteriofagowych na parametry zdrowotne i produkcyjne drobiu i w rezultacie opracowanie nowatorskiej technologii produkcji drobiu rzeźnego z użyciem naturalnych preparatów BAFASAL® i BAFACOL ukierunkowanych na zwalczanie bakterii Salmonella spp. oraz E. coli. W badaniach określono wpływ powyższych preparatów na wyniki produkcyjne i zdrowotność kurcząt, jakość mięsa oraz na emisję szkodliwych gazów do środowiska. Zebrano szczegółowe dane dotyczące: wyników odchowu kurcząt otrzymujących dodatek badanych preparatów w porównaniu do kurcząt grup kontrolnych. Określono m.in. przyrosty masy ciała, spożycie paszy i wody, wykorzystanie paszy na kg przyrostu masy ciała, wskaźniki zdrowotności, stan i obraz wybranych narządów wewnętrznych, wydajność poubojową, jakość tuszki oraz wybrane wskaźniki jakości mięsa. Przeprowadzono także analizę mikroklimatu kurnika z określeniem emisji szkodliwych gazów do środowiska. W ramach operacji przeprowadzono też badania zmierzające do określenia optymalnej dawki i schematu stosowania preparatów bakteriofagowych, z uwzględnieniem możliwości ich użycia w połączeniu z innymi naturalnymi dodatkami paszowymi takimi jak probiotyki czy ekstrakty ziołowe.

Głównym założeniem operacji było opracowanie, na podstawie przeprowadzonych badań, innowacyjnej technologii produkcji drobiu rzeźnego przy zastosowaniu naturalnych preparatów bakteriofagowych.

Wymiernym efektem operacji będzie spopularyzowanie chowu drobiu z zastosowaniem bakteriofagów oraz związane z tym ograniczenie stosowania antybiotyków, poprawa produkcyjności kurcząt brojlerów oraz jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego mięsa drobiowego. W ramach operacji zrealizowano inwestycje, które umożliwiły przeprowadzenie odchowów doświadczalnych we w pełni kontrolowanych warunkach środowiskowych, zbliżonych do tych panujących w fermach produkcyjnych, przyczyniając się tym samym do zwiększenia ich wartości dla praktyki drobiarskiej.

Głównym rezultatem przeprowadzonych przez grupę operacyjną prac jest innowacyjna technologia produkcji drobiu rzeźnego przy zastosowaniu naturalnych preparatów bakteriofagowych.

Chów i dobrostan zwierząt